Temat: zdjęcia w ID - cmyk czy rgb?
Jerzy Wierzchowski:
Co do RGB to myślałem że zawsze należy importować pliki w CMYK'u.
No właśnie nie zawsze... temat trochę szeroki, możemy to dogadać na priv jeśli chcesz
W photosopie jest opcja proff color ostrzegająca co cierpi po kompresji RGB->CMYK dlaczego zawsze robie to w photoshopie.
Dlatego robiąc to w Photoshopie masz większą kontrolę na procesem konwersji między przestrzeniami, zawsze na końcu możesz jeszcze np. podciągnąć kontrast etc. Z drugiej strony to czasochłonny proces, szczególnie w przypadku składu wielostronicowych publikacji z szerokim materiałem zdjęciowym i/lub ilustracyjnym. Klient musi chcieć za to zapłacić!
Na codzień nie siędzę w IDwięc mam pytanie. Nie ma żadnych bugów przy exporcie pdf do druku z projektu z obsadzonymi elementami w RGB? Nic przy konwersji się nie krzaczy? Wszystko się dobrze konwertuje?
Wszystko zależy od zdefiniowanych opcji eksportu i standardu PDF jaki używamy... W przypadku gdy najpopularniejszy dziś standard produkcyjny X-1a nie pozwala na umieszczanie elementów graficznych w przestrzeni innej niż CMYK i/lub kolory spotowe tak już standard X-3 pozwala zapisać elementy w dowolnych przestrzeniach (również RGB i LAB) i co więcej pozwala do każdego takiego elementu dołączyć swój własny profil...
Konwersja podczas eksportu z Indesigna przebiega na takie samej zasadzie jak w przypadku Photoshopa, opcje takiej konwersji (np. sposób odzworowania barw) definiujesz w ustawieniach "color settings". Minumes tego sposoby jest to, że efekty takiej konwersji widzisz dopiero po eksporcie pliku produkcyjnego... Problemem mogą być również zdjęcia zapisane w różnych przestrzeniach np. Adobe RGB czy sRGB, Indesign przy eksporcie jako profil wejściowy użyje profilu zdefiniowanego w ustawieniach "color settings"
edit:
chyba, że załączysz wszystkie profile w pliku źródłowym, wtedy Indesign użyje profilu załączonego jako informacji wejsciowej ;)
Co do TIFF i EPS to wydają mi się lepsze od JPEG'a. Choćby dlatego że w razie poprawek mogę spokojnie otworzyć TIFF'a, pozmieniać i zapisać. W przypadku jpega obraz ulegnie ponownej (stratnej) kompresji i po kilku zapisach robi się papka
Do tego o czym mówisz najlepszym formatem będzie PSD!
Grzegorz Nowak edytował(a) ten post dnia 29.08.10 o godzinie 11:31