Andrzej Korbiel Pracuję
Temat: Strony widzące a pary drukarskie
Dopiero co zalogowałem się na GL, dlatego przede wszystkim witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Od jakiegoś czasu zgłębiam tajniki tego świetnego programu, jakim jest InDesign.Do wielu rzeczy dochodzę sam, ale jeżeli czegoś nie wiem i nie mogę znaleźć sam odpowiedzi, to mam zwyczaj pytać bardziej doświadczonych.
Otóż, drodzy Państwo, mam problem ze stronami widzącymi i parami drukarskimi. Wiadomo, że gdy piszemy tekst (lub wlewamy go w ramki), robimy to zgodnie z kolejnością (od strony 1 do ostatniej). Jeżeli więc przygotowujemy wielostronicową publikację do druku, opartą na stronach widzących, to mamy:
- 1 stronę jako okładkę (załóżmy)
- 2 na przeciw 3
- 3 na przeciw 4
- etc.
I wszystko w porządku. Załóżmy jednak, że wydrukujemy te strony i będziemy chcieli je skleić w książkę... No właśnie! Kolejność totalnie się pokręci.
Stąd moje pytanie: jak radzą sobie z tym drukarnie? Czy projekt należy przygotować wg logicznej konieczności, czy od razu zastosować jakiś klucz (np. wyliczamy ile jest stron i która będzie na przeciw której po sklejeniu)?
Lub bardziej fachowo: jak stworzyć pary drukarskie?
Wydaje mi się, że kluczem może być rozróżnienie między "spread" a "faceing pages", ale prosiłbym kogoś znającego sprawę z praktyki o wyjaśnienie.
Za które z góry dziękuję.