Temat: Strony widzące a pary drukarskie

Dopiero co zalogowałem się na GL, dlatego przede wszystkim witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Od jakiegoś czasu zgłębiam tajniki tego świetnego programu, jakim jest InDesign.
Do wielu rzeczy dochodzę sam, ale jeżeli czegoś nie wiem i nie mogę znaleźć sam odpowiedzi, to mam zwyczaj pytać bardziej doświadczonych.

Otóż, drodzy Państwo, mam problem ze stronami widzącymi i parami drukarskimi. Wiadomo, że gdy piszemy tekst (lub wlewamy go w ramki), robimy to zgodnie z kolejnością (od strony 1 do ostatniej). Jeżeli więc przygotowujemy wielostronicową publikację do druku, opartą na stronach widzących, to mamy:

- 1 stronę jako okładkę (załóżmy)
- 2 na przeciw 3
- 3 na przeciw 4
- etc.

I wszystko w porządku. Załóżmy jednak, że wydrukujemy te strony i będziemy chcieli je skleić w książkę... No właśnie! Kolejność totalnie się pokręci.

Stąd moje pytanie: jak radzą sobie z tym drukarnie? Czy projekt należy przygotować wg logicznej konieczności, czy od razu zastosować jakiś klucz (np. wyliczamy ile jest stron i która będzie na przeciw której po sklejeniu)?
Lub bardziej fachowo: jak stworzyć pary drukarskie?

Wydaje mi się, że kluczem może być rozróżnienie między "spread" a "faceing pages", ale prosiłbym kogoś znającego sprawę z praktyki o wyjaśnienie.

Za które z góry dziękuję.
Łukasz S.

Łukasz S. szmigieldesign.pl

Temat: Strony widzące a pary drukarskie

Składając pracę nie martwisz się o impozycję drukarską, która wykonywana jest w drukarni. Strony widzące (gorący pies jest pięknym sformułowaniem przy tym koszmarku językowym...) wymuszają standardowy "flow" dokumentu oparty o strony prawe i lewe, przy czym pierwsza jest zawsze prawa a ostatnia zawsze lewa. Skład dokumentu ma więc logiczny sens w kontekście gotowego produktu jakim jest książka/broszura/etc.

Do drukarni wysyłasz wynikowy dokument PDF/X-1a:2001 ze stronami ułożonymi w kolejności od pierwszej do ostatniej. Drukarnia sama wykonuje impozycję stron na arkuszu tak, aby składki układały się w logiczną całość po wydruku oraz żeby ten był jak najbardziej ekonomiczny.

konto usunięte

Temat: Strony widzące a pary drukarskie

Montaż stron na arkuszu drukarskim wykonywany jest w odrębnym programie do impozycji. Składki wykonywane są zazwyczaj ósemkami lub szesnastkami a nie parami a także brane są pod uwagę obie strony arkusza drukarskiego.

Temat: Strony widzące a pary drukarskie

Dzięki, Panowie. Właśnie tego chciałem się dowiedzieć. Impozycja - tego słowa mi brakowało!

konto usunięte

Temat: Strony widzące a pary drukarskie

Jeszcze jedno - jeśli chcesz zrobić prostą impozycję saddle-stitch (np. wydrukować manuala dla siebie) można to zrobić w indesignie. Menu File/Print Booklet. W razie pytań opowiem co i jak. Jeśli chodzi o impozycję - polecam Preps'a. Najlepszy program do tego typu zadań z jakim pracowałem.
pozdrawiam!

Następna dyskusja:

Strony widzące




Wyślij zaproszenie do