konto usunięte

Temat: InDesign - Na początek

Stało się. Zainstalowałem u siebie całe studio Adobe w głównym celu zrobienia folderu z podziałem na 3 kolumny. Kupiłem nawet książkę do nauki.
Przydaje się czas od czasu bo robię wszystko intuicyjnie.
Tworze dokument ustawiam kolumny, marginesy, podziałki. Tworzę stronę, warstwy dodaje linki, tła teksty.
I zapisuje do pdf-a. I później ma iść do druku.

Z tym, że nie wiem czy cały proces tworzenia robię dobrze. Wiem, że jest w "cholerę" różnych mankamentów w procesie tworzenia, zresztą tak jak ze wszystkim.
Dlatego proszę was o jakiekolwiek uwagi co do samego składu, na co trzeba uważać, co warto zastosować.
Ustawienia kolorów. Przezroczystość png, gif.
Zapis do pdf-a. Itp czyli pewnie od początku do końca proces tworzenia.

Znalazłem ciekawe linki (blogi) co do InDesigna, dlatego trochę muszę poczytać.

Dziękuje z góry za odpowiedź.
Pozdrawiam
Stanisław K.

Stanisław K. jack of all trades

Temat: InDesign - Na początek

Ja nigdy nie używam png, a gifów tym bardziej.
Jedyne linkowane przeze mnie pliki to EPS, rzadziej TIFF, PSD i PDF (kiedy mi się nie chce przepuszczać przez PS;))
Marek Szymański

Marek Szymański grafikam i detepczę

Temat: InDesign - Na początek

w życiu png czy giff, obrazki ładuję tylko i wyłącznie w cmykowych PSD, wyjątkowo tiff, często jpg jeśli nie potrzebuję przezroczystości. Co do dobrych rad, może zadawaj konkretne pytania, bo samych zasad, uświęconych procedur, złotych środków, sposobów i myczków jest tyle ilu operatorów dtp.
Piotr T.

Piotr T. Head of IT, Fintech

Temat: InDesign - Na początek

Unikałbym przezroczystości indesignowych (cieni, defektów specjalnych, itp.), tak jak png i gif o których pisali przedpisacze. Lubią się wysypywać w naświetlarni, a i pliki rosną niepotrzebnie. Chyba że jest powód, albo nie ma innego sposobu. Normalna(!) strona A4 nie powinna przekraczać w PDF kilku MB.

Wszystkie otrzymane od klientów pliki, zwłaszcza wektorowe, sprawdzam w AI pod kątem dodatkowych kolorów, osadzonych bitmap, itd. Jeśli masz Acrobata Pro, zapoznaj się z preflightem, czyli 'inspekcją wstępną'. Nieocenione narzędzie :)

Mam też stary zwyczaj zapisywania kolejnych wersji pliku roboczego z kolejnym numerem, nie nadpisując poprzedniej. Parę razy uratowało mi to wiele godzin pracy. Ostatnio mniej z powodu ID, bardziej z własnych ;)

No i chyba najważniejsze - zawsze PRZED rozpoczęciem pracy pytam co naświetlarnia/drukarnia lubi, a jeśli mam jakieś wątpliwości, proszę o sprawdzenie jakiegoś testowo przygotowanego pliku.

powodzenia!
Marcin Homan

Marcin Homan
Grafika/Projektowani
e/Design/DTP

Temat: InDesign - Na początek

Niby kolejnosc dobra, ale warto chyba zacząć od elementow przyspieszajacych i ulatwiajacych pozniejsza prace. Mianowicie od przygotowania masterow, stylow tekstowych i obiektowych, ustawienia gridow, justyfikacji, wielkosci spadow (za porozumieniem z drukarnia), stworzeniem lub imporcie bazy kolorow, z ktorej bedziesz korzystal. Dla mnie, przy wielkostronicowych dokumentach, naistotniejsze są dobrze przygotowane strony wzorcowe i style.
Uwazaj tez na kolory Pantone oraz RGB, jesli masz drukowac wylacznie z CMYKa (zdarza sie czasem, ze w palecie Swatches przypadkowo sie taki pojawi kopiujac cos miedzy dokumentami lub z programow innych programow graficznych). Zapoznaj sie tez (jesli nie uzywasz) z opcjami nadrukow kolorow i nadlewek bo o tym tez trzeba pamietac:).
I zamiast eksportowac do pdfa bezposrednio poprawniej jest tworzyc postscript, a pozniej go wrzycic do Distilera. Zdarza sie (mi na szcescie jeszcze nigdy) ze "zwykly" pdf ma bledy i wywala sie na na RIPie przez co np. moze Ci niepoprawnie wydrukowac font (z krzaczkami) lub cos pociac. To tak na szybko:)

Następna dyskusja:

Jak wyeksportowac plik do t...




Wyślij zaproszenie do