Temat: Kolor Pantone - atrybut nadrukowania
Bartłomiej W.:
Po trzecie od przygotowania pracy do druku jest operator DTP - grafik podobnych umiejętności posiadać nie musi i na ogół ich nie posiada.
Niby tak, ale gdybym zleceniodawcy oznajmiła iż ja tylko od grafiki jestem i niech szuka operatora DTP, który mu przygotuje plik do druku to zlecenia widziałabym tylko w snach...
Z tego co się zdążyłam zorientować - większe agencje mogą sobie pozwolić na osobnego człowieka od DTP.
Pracując czy to w Studiach Reklamowych,firmach itp. - nikt nie odsyłał mnie do specjalisty od DTP - co najwyżej z pomocą drukarni przygotowywałam projekt. Czyli praca wyglądała tak, że drukarz pisał co nie tak, a ja szukałam rozwiązania. Jak drukarz = dobry człowiek = podpowiedział.
Moje pytanie wzięło się stąd, że zaczynam przygodę z Illustratorem bo nie chcę już corelować oraz: co drukarnia to inny zwyczaj. Dotychczas projekt opakowania przygotowywałam w ten sposób - plik do druku z liniami cięcia - bez wykrojnika. Dodatkowo plik poglądowy z wykrojnikiem, a drukarnia już działała sama.
Ta chce inaczej - więc nie powiem zleceniodawcy, że nie wiem.
Zresztą ja lubię poznawać nowe rzeczy - tym bardziej te związane z zawodem.
Skończyłam studia o tym profilu i żałuję iż nie było zajęć związanych z poligrafią - większość grafików nie wie nawet jak podbić czerń. Itp.
Grafik nie święta krowa - lepiej wiedzieć i znać się na tym.