Temat: Notes / Domino - licencjonowanie
Faktycznie najpopularniejszym modelem licencjonowania jest wersja Express, ze wszystkimi ograniczeniami, o których wspomniał Marcin. Należy jednak zadać pytanie do czego przewidziany jest serwer Lotus Domino (tylko poczta, tylko serwer aplikacyjny, czy jedno i drugie, czyli pełna wersja Collaboration) - od tego zależy cena licencji użytkownika (nie ma opłat za serwer Domino).
Tabela sposobów licencjonowania wraz z FAQ dostępna jest
tutaj
Ceny licencji w wersji Express dostępne są na stronie
https://www-112.ibm.com/software/howtobuy/buyingtools/p...
katalogowa cena pełnej licencji wynosi 136 EUR, choć dałbym sobie rękę obciąć, że jednak 143 EUR.
Osobiście polecam jednak rozwiązania Lotus Complete Collaboration Starter Pack, gdzie ze niewiele większe pieniądze (cena katalogowa 165,20 EUR) kupujemy Lotus Notes/Domino oraz Lotus Sametime w wersji Standard, co wzbogaca standardową wersję Lotus Notes/Domino o możliwość:
- wysyłania pików i zdjęć (zrzutów ekranowych) przez komunikator Sametime
- VoIP
- audio i video połączenia peer-to-peer
- możliwość organizowania konferencji on-line
- współdzielnie pulpitu
- whiteboarding (tablica on-line, na której różne osoby uczestniczące w spotkaniu on-line mogą nanosić swoje uwagi, etc.)
Więcej na ten temat
tutaj i
tutaj
I o samym Lotus Sametime Standard
tutaj i link poniżej w wersji PL
https://www-142.ibm.com/software/dre/ecatalog/detail.ws...
Możliwości Lotus Sametime Standard prezentuje również Ron Sebastian na YouTube
http://www.youtube.com/watch?v=DBl8cvW2iFI
Moim zdaniem opcja zakupu licencji na użytkownika jest dużo wygodniejsza ponieważ mamy możliwość instalowania dowolnej liczby instancji serwera Lotus Domino, co oznacza, że możemy stawiać serwery zapasowe, stawiać serwery w każdej lokalizacji, gdzie jest większa liczba użytkowników - mamy możliwość zbudowania dowolnej, wygodnej i pożądanej technicznie i biznesowo topologii środowiska Lotus Domino.
Ma to również istotne przełożenie na przyszłe koszty rozwoju IT. Przykładowo - jeśli będziemy chcieli korzystać z mobilnego dostępu do danych Lotus Domino (np. push mail w wesji BlackBerry) to dla instalacji serwera BlackBerry potrzebujemy następną instancję instalacji serwera Lotus Domino.
Jeśli chodzi o maszynę, która "dźwignie" daną liczbę użytkowników to należy pamiętać, że IBM od zawsze kierował swoją ofertę do korporacji, schodząc następnie z ofertą na rynek SMB, jednocześnie z wersji na wersję poprawiając wydajność serwerów. Liczba kilkuset userów nie jest większym problemem dla podstawowej maszyny.
Polecam artykuły na temat wydajności serwera Lotus Domino uwagę na liczby użytkowników i jednostki czasu (kilka tysięcy użytkowników i milisekundy)
http://www.ibm.com/developerworks/lotus/library/domino...
http://www.ibm.com/developerworks/lotus/library/domino...Wojciech Kroczak edytował(a) ten post dnia 20.02.09 o godzinie 19:32