Temat: inne lokalizacje baz danych
Kolego Romanie, nie mylmy pojęć, bo ktoś mniej zorientowany zostanie wprowadzony w błąd.
1. Zasób sieciowy to dysk lub katalog udostępniony przez protokół do tego zaprojektowany (smb, ftp, nfs). Zamapowanie takiego zasobu jako katalogu w katalogu Data serwera i umieszczenie na nim baz otwieranych przez serwer, widocznych dla serwera tak, jak gdyby były umieszczone na dysku lokalnym jest IMHO dużym błędem. Głównie, choć nie tylko, z powodu wydajności. Nie zawsze zresztą da się takie bazy w ten sposób otworzyć, o ile pamiętam w niektórych sytuacjach serwer potrafi wykryć takie kombinacje i na to nie pozwolić.
2. Rozrzucenie baz danych na różnych dyskach tego samego serwera jest działaniem poprawnym, zalecanym i dającym dobre efekty. Nie ma żadnych złych stron, bo trudno tak nazwać fakt, że mamy np. 5 katalogów Data/Mail(1-5) czasem musimy sprawdzić w dokumencie użytkownika, gdzie konkretnie jest jego skrzynka pocztowa. To samo dotyczy baz aplikacji, które i tak zazwyczaj umieszczane są w osobnych katalogach.
3. Dzielenie poczty i aplikacji pomiędzy różne serwery to temat na zupełnie osobną dyskusję. Generalnie panuje ostatnio tendencja konsolidacji serwerów, aczkolwiek w niektórych sytuacjach lepiej jest wydzielić osobne serwery do osobnych działań. Albo ze względu na położenie geograficzne/infrastrukturę sieciową.
4. Jeśli mówimy o otwieraniu w kliencie baz znajdujących się na serwerze, to rzeczywiście, przepustowość sieci zazwyczaj nie jest problemem. O ile oczywiście aplikacja nie jest "dziwnie" napisana. LN ma wbudowane mechanizmy kompresji danych sieciowych, cachowania elementów projektu itp. Można w miarę sprawnie działać przy połączeniu GPRS. Ale nie ma to związku z montowaniem dysków sieciowych na serwerze, to zupełnie inny problem i zupełnie inna warstwa.