Marcin Zawisza

Marcin Zawisza PM, BDM, PDM, BA,
UX-PM

Temat: Jaki rodzaj architektury?

Generalnie zastanawiałem sie czy w ogóle pytać - bo w końcu wiedza biznesowa kosztuje i teoretycznie nie można spodziewać się po GL bardzo szczegółowych dokładnych informacji/porad. Ale cóż spróbuję...

Planujemy regionalną hurtownię danych z placówek ochrony zdrowia (publicznych, około 20). HD miała by zapewniać dostęp do danych z systemów produkcyjnych w placówkach (głównie HIS, F-K, K-P). Generalnie mamy pieniądze na zmianę/rozbudowę modernizację HISów, bo w żadnej placówce nie ma pełnego wdrożenia, a są one podstawowym źródłem dla przyszłej hurtowni. Rozważamy również inne "uzupełnienia" infrastruktury systemowej na poziomie placówki. Ale właśnie dyskutujemy roboczo na temat architektury.

I tu jestem bardzo ciekaw Waszego zdania: czy lepsza dla tego typu projektu jest architektura centralna czy architektura rozproszona?

Przez architekturę centralną rozumiem centralny serwer, dane bezpośrednio ze źródeł do niego, oraz backupy wykonywane centralnie. Funkcje systemu HD dostępne w placówce poprzez zapewnienie stałości komunikacji z serwerem lokalnyn.

Przez architekturę rozproszoną rozumiem wstawienie w każdej placówce serwera lokalnego, składowanie danych lokalnie, backupy szczegółowe lokalnie a centralny serwer jako "spinacz" serwerów lokalnych i centralnie backupy tylko dla agregatów. Funkcje systemu dostępne na poziomie placówki bez konieczności dostępu do serwera centralnego.

Nasze dyskusje zmierzają raczej w stronę architektury rozproszonej, ale jestem ciekaw Waszego zdania. Więc?

Dzięki za dzielenie się swoimi uwagami.

Swoją drogą ponad 600 osób w naszej grupie, dobieranych wg klucza merytorycznego, specjalistów dziedzinowych, to już dość spora siła, nieprawdaż?

konto usunięte

Temat: Jaki rodzaj architektury?

Nie ma, nad czym się zastanawiać,

Kwestie biznesowe: Hurtownia powinna prezentować jedno źródło prawdy o firmie. System rozproszony nie zapewnia takiej funkcjonalności biznesowej.

Kwestie techniczne: wydajności, utrzymania, integracji danych oraz bezpieczeństwa wrażliwych danych przemawiają za architekturą centralną.

Weź po uwagę, że HD to także produkty hurtowni np. róźne Data Mart w kostkach OLAP, które można dystrybuować. Biznes to lubi, bo za pomocą Exele podłącza się do kotki i widzi ją jako raport przestawny :)

konto usunięte

Temat: Jaki rodzaj architektury?

A jaki jest stosunek liczby użytkowników lokalnych do centralnych? Jaki jest poziomo agreagacji danych w "spinaczu :)"?
W systemie rozproszony jak wspomniał kolega administracja szeroko rozumiana i integralność rozwiązania przemawiają za centralnym systemem . Co do wydajności to bym się zastanawiał. Jeżeli na poziomie systemu centralnego w strukturze rozproszenej dane będą agregowane to sprawa wydajności nie jest taka oczywista.
Można zbudować system centralny z wieloma poziomami danych, może być jednak drogi (infrastrukutra - serwer plus sieć).
Trudna decyzja - zależy od bardzo wielu czynników. Fajnie, że takie coś planujecie :). A zastanawiacie sie nad konkretna aplikacją? Czy totalny custome made? Teraz spory wysyp jest na BI/BW tylko nie dajcie się omamić jakimś czarodziejom :)
Powodzenia.
Marcin Stryjczak

Marcin Stryjczak Consultant at
Business
Intelligence area

Temat: Jaki rodzaj architektury?

Witajcie,

ja bym podszedł do tematu praktycznie i zaczął od odpowiedzenia sobie na pytanie czy jednostki "terenowe" będą potrzebowały korzystać z danych o własnej placówce i jaka będzie ilość danych generowana przez te placówki. Być może znajdzie się uzasadnienie dla stworzenia lokalnych data mart'ów i dopiero nad tym hurtowni danych, co niewątpliwie może mieć wiele plusów.
Właśnie... zastanawialiście się już nad konkretniejszą technologią?

Pozdrawiam
Jakub Fila

Jakub Fila Inżynieria / finanse
/ zarządzanie

Temat: Jaki rodzaj architektury?

Heh, pewnie temat już nieaktualny, ale swoje 3 grosze dorzucę.

Ze względów integracyjnych, spójnościowych i administracyjnych zdecydowanie sugerowałbym strukturę centralną, która posiadałaby odpowiednie narzędzia ETL do ładowania danych z placówek.

Dla każdej placówki mógłby zostać wydzielony Data Mart, który byłby zasilany po cyklu ładowania danych do HD.

Jeśli chodzi i agregaty, to ETL mógłby je tworzyć na etapie ładowania, albo mogłyby być liczone "w locie", w zależności od wymagań stawianych wydajności.

Miłe byłoby też postawienie jakiegoś tool'a BI, może być chociażby darmowy JasperSoft, tak żeby, jak już wspomniano, można było podłączać się do kości z poziomu praktycznie czegokolwiek.

Następna dyskusja:

Absolwenci Architektury




Wyślij zaproszenie do