Marcin
Zawisza
PM, BDM, PDM, BA,
UX-PM
Temat: Jaki rodzaj architektury?
Generalnie zastanawiałem sie czy w ogóle pytać - bo w końcu wiedza biznesowa kosztuje i teoretycznie nie można spodziewać się po GL bardzo szczegółowych dokładnych informacji/porad. Ale cóż spróbuję...Planujemy regionalną hurtownię danych z placówek ochrony zdrowia (publicznych, około 20). HD miała by zapewniać dostęp do danych z systemów produkcyjnych w placówkach (głównie HIS, F-K, K-P). Generalnie mamy pieniądze na zmianę/rozbudowę modernizację HISów, bo w żadnej placówce nie ma pełnego wdrożenia, a są one podstawowym źródłem dla przyszłej hurtowni. Rozważamy również inne "uzupełnienia" infrastruktury systemowej na poziomie placówki. Ale właśnie dyskutujemy roboczo na temat architektury.
I tu jestem bardzo ciekaw Waszego zdania: czy lepsza dla tego typu projektu jest architektura centralna czy architektura rozproszona?
Przez architekturę centralną rozumiem centralny serwer, dane bezpośrednio ze źródeł do niego, oraz backupy wykonywane centralnie. Funkcje systemu HD dostępne w placówce poprzez zapewnienie stałości komunikacji z serwerem lokalnyn.
Przez architekturę rozproszoną rozumiem wstawienie w każdej placówce serwera lokalnego, składowanie danych lokalnie, backupy szczegółowe lokalnie a centralny serwer jako "spinacz" serwerów lokalnych i centralnie backupy tylko dla agregatów. Funkcje systemu dostępne na poziomie placówki bez konieczności dostępu do serwera centralnego.
Nasze dyskusje zmierzają raczej w stronę architektury rozproszonej, ale jestem ciekaw Waszego zdania. Więc?
Dzięki za dzielenie się swoimi uwagami.
Swoją drogą ponad 600 osób w naszej grupie, dobieranych wg klucza merytorycznego, specjalistów dziedzinowych, to już dość spora siła, nieprawdaż?