Paweł S.

Paweł S. UNIX SysAdmin

Temat: Przyszłosc itanium i hp-ux

Czytając ostatnio wiadomości na temat itanium, dwie wiadomości zwróciły moją uwagę. Pierwsza to wycofanie sie Oracle z rozwoju oprogramowania dla platformy IA-64. Druga to Komunikat Intela dotyczący nowych procesorów z rodziny itanium (Poluson,Kittson).

Pierwsza obserwacja to taka ze w tym momencie chyba wszyscy już więksi gracze (IBM, Microsoft, Redhat, Oracle, Dell) wycofali się z produktów opartych o platformę IA- 64. Pozostał jedynie HP który nie bardzo ma co zrobić - to znaczy ma - bo jedyne wyjście to było by przeniesienie kodu hp-ux na procesory x86. Na co jednak nie ma raczej szans biorąc pod uwagę ze intel nadal rozwija (powoli bo powoli ale jednak) itanium. Z drugiej strony czytałem także ze itanium jako takie jest rentowne od końcówki 2009 roku. Jak w takim świetle widzicie rozwój hp-ux?

Ciekawe rozwazania są tu :
http://www.zdnet.com/blog/forrester/oracle-says-no-to-...

a takze tu:
http://www.theregister.co.uk/2011/03/24/oracle_hp_ux_i...Paweł S. edytował(a) ten post dnia 25.04.11 o godzinie 00:09
Sławomir Rafał Skowron

Sławomir Rafał Skowron Inżynier Systemów
Unix, Grupa Onet.pl
S.A

Temat: Przyszłosc itanium i hp-ux

No niestety HP wycofało się z rozwoju procesorów Alpha po przejęciu DEC i weszli w super rozwojową technologie Intela, a przynajmniej Intel wtedy tak twierdził :) Prognozy były jednak lekko za wysokie :)
Teraz x86 doganiają powoli i wzbogacają architekturę Itanium i niestety jak tytanik i Itanium płynie w kierunku góry lodowej :)
Oracle ma już swojego Sun i SPARC, a tam też nie wiadomo jak się potoczy z nim sprawa. Tak naprawde na placu boju pozostaje obecnie najmocniejsza rodzina Power od IBM w tej kategorii wagowej :).

Raczej stawiam na dynamiczny rozwój platformy x86 i wchodzenie jej w Enterprise z wersja x86_64. Narazie platformy x86, maja za małe doświadczenie i technologie, które ma np. IBM w serii p ( pozatym vendorzy jak IBM, Oracle, HP, nie beda wybijać własnego Enterprise), jednak przyjdzie moment, że i IBM będzie miał realnego konkurenta od Intela. Widać to po serii E w Intelu. Jest to krok w stronę tytanika, może po jakimś czasie wejdzie w jego rynek, aczkolwiek, to są procesory do troche innych zadań.

HP-UX, jeżeli nie wejdzie w inna architekturę, to raczej może mieć problemy w długiej perspektywie. Oczywiście tego typu systemy jak AIX, Solaris i HP-UX, koegzystują z zaawansowaną architekturą hardware i są tam zawarte lata doswiadczeń , oraz rozwoju.
Świat zmienia się, choć widac przez lata zmieniają sie również cyklami zainteresowania rynku.
Pewne specyficzne systemy będą ufać tak dopracowanym konstrukcjom, tak jak wciąż istnieje rynek mainframe, ale czas przyniesie odpowiedzi, jak bardzo niszowe stana sie takie systemy i czy rewolucja cloud przyniesie coś więcej w IT.

Podobne tematy


Następna dyskusja:

Offtopic - linux na itanium




Wyślij zaproszenie do