konto usunięte

Temat: IFS - informacje

Witam serdecznie wszystkich w tej grupie,

macie może jakieś biuletyny, cokolwiek do poczytania na temat IFS?
Obecnie moja firma posiada CDN XL. Najprawdopodobniej w przyszłym roku będziemy przechodzić na IFS. Chciałbym troszkę poczytać,
odnieść się jakoś do tego co umiem w XLu. Od ponad 3ech lat nie korzystam za bardzo z usług wdrożeniowców XLa, radzimy sobie sami. Interesuje mnie to czy mogę robić podobne cuda w IFS chodzi mi tutaj o rozmaite raporty, czy to selecty zwykłe, czy to raporty z użyciem np. Crystala, tworzyć filtry na formatkach np. nie wiem listy towarów? dokumentacja bazy rozumiem, że dostępna po wdrożeniu by móc raporty sobie tworzyć.
W CDN XL tworze np wyzwalacze, procedury, które wykorzystuję do raportów itp. całkiem otwarty system. Nie chce tutaj wyjeżdzać z CDNem bo się chowa do IFS. Z jednego z POSTów dowiedziałem się, że używa bazy "wyroczni" :) ORACLE, czyli PL-SQL do nauki :)

Kolejna sprawa to terminale mobilne. Właśnie wdrożyłem coś takiego pod XLa. Czy istnieją wdrożenia kodów kreskowych pod IFS w Polsce.

może chaotycznie za co przepraszam i myślę, że choć troszkę rozumiecie o co mi chodzi....

pozdrawiam
Stefan Starzyński

Stefan Starzyński Specjalista, Nestle
Waters Polska S.A.

Temat: IFS - informacje

IFS jest modularny: Dystrybucja (magazynówka,zakupy,sprzedaż), Rozrachunki (faktury różne, płatności itp) Finanse (dalsza część księgowości, ARK itp finansowe), HR , utrzymanie ruchu (od tego chyba zaczynali), produkcja i jeszcze kilka. najlepiej skonsultować z nimi co potrzebujesz.

Raportowanie - oprócz wbudowanych raport ów i Generatora raportów
(mi osobiście nie leży jakoś, ale byc może w wyższych wersjach jest lepszy) , jest coś takiego jak quick reports czyli administracyjne wgrywane sqle lub uruchamiane z pliku.
Z własnego doświadczenia ( wersja 2002/2003) wyszło, że najelastyczniejszy jest excel z dodatkiem wykonyjącym sqla = twoja inwencja twórcza. Co do własnych procedur itp jeśli będzie to przezroczyste dla kodu Fundation ( pakiety bazodanowe) można się pokusić ale tak aby przy modyfikacjach poprawkach itp nie kolidowało z kodem IFSa. Możliwości raportowania też zależą od zdefiniowania danych podstawowych i zdefiniowania reguł księgowych

Kody kreskowe: nie wiem czy mają bezpośrednio moduły, u mnie działa system satelitarny, który komunikuje się z IFSem przez zamówione API. W sumie jest to wywoływanie natywnych procedur IFSowych, tyko z dodatkowym opakowaniem. Satelita jest też dlatego, że poziom szczegółowości wygenerowałby zbyt dużo danych w IFSie, dlatego w komunikacji przekazywane są tylko informacje odpowiednio skumulowane. Może ktoś z grupowiczów ma jakieś jeszcze doświadczenia z kreskami i IFSem, w sumie też jestem ciekawy.

Pozdrawiam
StefanStefan Starzyński edytował(a) ten post dnia 14.01.10 o godzinie 18:05
Dariusz Skoczylas

Dariusz Skoczylas Konsultant, IFS
Poland

Temat: IFS - informacje

Jeśli chodzi o raportowanie to nowym narzędziem wykorzystywanym w wersji 7.5 jest Business Analitics taki sprytny mechanizm łączący możliwości IFS/Oracle z Excel'em wersji 2003.
Moim zdaniem na początku w zupełności wystarcza Quick Report, czyli zapytania sql udostępnione w formie raportów i zapytania zaawansowane na formatkach. Jeśli będziecie mieli juz jakieś spotkania to spytaj konsultantów. Dla jakichś bardziej zaawansowanych zastosowań przyda się Crystal.
Wydaje mi się, że wiedza o tym jak działają pakiety i uczenie się PL/SQL'a nie jest obowiązakowa, choć sam sie przekonałem że czasem przydatna.
Jeśli chodzi o kody kreskowe to mamy sporo wdrożeń w Polsce. Zwykle jest to terminal Kodów kreskowych z aplikacją napisaną w Java'ie. Interfejs na terminalu piszemy z reguły pod konkretne potrzeby Klienta. Standardowo używamy Code 39 ale inne standardy są też możliwe. W "magazynówce" obsługujemy pozycje "luzem" i na paletach. W zasadzie mamy już prawie gotowy moduł WMS.
Tomasz W.

Tomasz W. Lean Manufacturing
Manager, Huf Polska

Temat: IFS - informacje

W "magazynówce" obsługujemy pozycje "luzem" i
na paletach. W zasadzie mamy już prawie gotowy moduł WMS.


Witam,
a można prosić o coś więcej na temat WMS? Właśnie szykujemy się do wdrożenia u nas w firmie IFS-a w praktycznie wszystkich obszarach i moduł gospodarki magazynowej nie do końca spełnia nasze oczekiwania (np. brak jest "inteligentnego" podpowiadania pustych miejsc do składowania w zależności rodzaju opakowania).
Pozdrawiam
Tomek
Dariusz Skoczylas

Dariusz Skoczylas Konsultant, IFS
Poland

Temat: IFS - informacje

Faktycznie standardowy moduł "magazynówki" ma spore problemy z zarządzaniem na poziomie palet a już funkcje WMS-owe typu generowanie zadań i podpowiadanie lokalizacji składowania są generalnie poza zasięgiem.
W zeszłym roku rozpoczęliśmy przygotowania modułu, który docelowo będzie realizował większość zadań WMS-a. Moduł realizuje 2 główne zadania: obrót na poziomie palet niejednorodnych: MM-ki, WZ-tki, przyjęcia z zamówień zakupu i zamówień klienta, dostawy wewnętrzne (zlecenia dystrybucyjne) i wiele innych. Ten fragment mamy skończony i nawet fragmentami wdrożony u 2 klientów (teraz szykuje się trzeci).
Drugie zadanie to automatyczne generowanie zadań magazynowych na przesunięcia palet do wskazanych automatycznie lokalizacji magazynowych. W tej kwestii prace zostały rozpoczęte i jest przygotowany zestaw siedmiu rodzajów zadań.
Myślę, że warto byłoby w trakcie wdrożenia spytać o ten produkt (WAP-Palety). Być może w trakcie prezentacji nie był pokazywany ponieważ jest to rozwiązanie lokalne.

Następna dyskusja:

IFS a OTB




Wyślij zaproszenie do