Jurek B.

Jurek B. bibliasmakow.pl

Temat: Google Chrome OS już za tydzień

Jak doniosły redaktorom TechCruncha wiewiórki z Mountain View, w ciągu najbliższego tygodnia Google wyda pierwszą publiczną wersję swojego systemu operacyjnego Chrome OS. Jest to zgodne z deklaracjami o wydaniu pierwszej bety jeszcze tej jesieni.

Do tej pory tak naprawdę niewiele się dowiedzieliśmy o systemie operacyjnym Google'a – poza tym, że powstaje na bazie jądra Linuksa i przeglądarki Chromium. Przez ostatnie kilka miesięcy w Sieci pojawiło się wiele zrzutów ekranu, przedstawiających rzekomo pulpit nowego systemu, jeden (kontrolowany?) przeciek – upublicznienie na krótko kompilacji Chromium dla systemu Chrome OS, oraz rozmaite informacje o funkcjonalnościach nowego systemu, wyszperane z tego, co znaleziono we fragmentach kodu źródłowego i w wiadomościach publikowanych na listach dyskusyjnych deweloperów Google'a.

Twórcy systemu oficjalnie stwierdzili jedynie, że system pojawi się w wersjach na procesory z rodzin ARM i x86, a wszystkie działające w nim aplikacje mają być ściśle zintegrowane z chmurą Google'a – komputer pod Chrome OS ma być „zawsze równie szybki, co w dniu zakupu”, „nie będzie musiał być konfigurowany całymi godzinami”, „dane będą zawsze dostępne z każdego miejsca”, nie trzeba się też będzie martwić „aktualizacjami oprogramowania”. Tak przynajmniej twierdzą Sundar Pichai, wiceprezes zarządzania produktem, oraz Linus Upson, dyrektor działu inżynierii w Google.

Interfejs użytkownika Chrome OS-a ma być dostosowany przede wszystkim do potrzeb użytkowników netbooków. Poza przeglądarką Chrome zobaczą prawdopodobnie tylko prosty, zwarty pasek nawigacyjny z pojedynczym przyciskiem menu i apletami do kontroli zasilania, zegara i sieci.

Na tym jednak spekulacje się kończą. W przyszłym tygodniu przynajmniej niektórzy z nas sprawdzą to osobiście. Czemu niektórzy? Do tej pory nie wiadomo, jak Chrome OS będzie sobie radził z szeroką gamą urządzeń dostępnych na rynku PC. Choć Google współpracuje z takimi producentami jak Acer, Adobe, ASUS, Freescale, Hewlett-Packard, Lenovo, Qualcomm, Texas Instruments i Toshiba, prawdopodobnie wczesne wersje systemu nie będą obsługiwały zbyt szerokiego wachlarza hardware'u. Michael Arlington z TechCruncha uważa, że Google przedstawi po prostu jedną, bazową platformę (np. Asusa EEE) na której będzie można nowy system uruchomić.

Źródło: TechCrunch.com

http://webhosting.pl/Google.Chrome.OS.juz.za.tydzien.w...