Temat: Źródło ortofotomapy/zdjęcia lotniczego - pozyskanie
A masz nieco czasu na to przedsięwzięcie?
Jeżeli tak, to możesz zakupić zdjęcia lotnicze zamiast ortofoto. Do tego NMT i masz niemalże wszystko, czego potrzeba do ortorektyfikacji. No dobra przydadzą się jeszcze parametry kamery no i soft ;-) Parametry kamery dostaniesz z CODGiKu, a software możesz zakupić (to pewnie nie jest opcja), albo użyć open sourcowego.
Ale do rzeczy - jakiś czas temu robiłem ortofoto dla Grodziska Mazowieckiego (całej gminy). Nie chcę teraz oszukiwać, ale koszt zdjęć i NMT nie przekroczył 600pln (do użytku wewnętrznego).
Do samej ortorektyfikacji wykorzystałem ILWISa, który jest darmowy i świetnie sobie dał radę. Jedyną wadą jest to, że nie jest ekstremalnie wydajny i rektyfikuje zdjęcie dość długo, ale w 2 dni z powodzeniem się uporasz.
Nie będę się upierał, że jakość jest równa danym z CODGiKu, ale średnie błędy oscylowały około 3-4 pixeli i dla moich pootrzeb jakość była wystarczająca. Z topo orto spasowało się doskonale:
Jest jeszcze pytanie, do czego tego potrzebujesz? Jeżeli tylko do pozyskania danych, to możesz wykorzystać na przykład openLayers i narzędzia, które biblioteka oferuje - wektoryzacja, snapowanie, etc. Do openLayers możesz podpiąć dane wms geoportalu, albo dane prosto z serwera ARS, co będzie o niebo szybsze ;-) Nie wiem tylko jak się geoportal zapatruje na zasysanie danych prosto z ich serwera ARS...
Żeby zassać dane z serwera ARS w openLayers będziesz musiał sobie napisać nową klasę warstwy bazującą na warstwie XYZ. Wbrew pozorom nie jest to specjalnie trudne i przy odrobinie wysiłku dodasz również warstwę topo, TBD, NMT i co tam jeszcze ARS oferuje ;-)
A może dla pozyskania danych z ARS wystarczy ci patent Michała Kursy z terraobservera:
http://terraobserver.blogspot.com/2009/07/pobieranie-m... [EDIT:] Ha Marcin mnie uprzedził ;-)
Niezależnie jednak od tego, którą drogą pójdziesz, opcja kupienia danych z CODGiK jest najbezpieczniejsza (różnie się wyrażają włodarze centralengo zasobu o ludkach ciągnących dane z geoportalu) i daje ci możliwość publikacji pracy, drukowania map (zgodnie oczywiśćie z zakresem wykorzystania, dla którego dane są udostępniane)
Dominik Mikiewicz edytował(a) ten post dnia 07.01.10 o godzinie 09:48