Temat: Zapisanie "widoku" z pulpitu roboczego jako obraz z...
Może nie wyraziłam się jasno. Tak, w QGIS da się wszystko, ale dopiero po użyciu odpowiedniej liczby wtyczek, a jeśli i to nie pomoże, trzeba takie wtyczki napisać samemu. Istnieje jednak dużo tak zwanych "podstawowych" funkcjonalności, które powinny być dostępne z poziomu QGIS bez konieczności dodatkowego uzbrajania go we wtyczki. Bywa, że takie funkcjonalności są wprowadzone, jednak pozostają niedopracowane i przez to nie są aż tak przydatne, jak mogłyby być.
Właśnie zapis pliku z georeferencją (o co pytał kolega w tym wątku) jest tu dobrym przykładem: ArcGIS daje taką opcję w pakiecie, QGIS daje, ale opcja ta nie jest aż tak przydatna, jak mogłaby być, gdyby istniała możliwosć określania rozdzielczości bez używania dodatkowych wtyczek, lub konieczności ich pisania samodzielnie (takie rozwiązanie musieliśmy sobie stworzyć sami w Pythonie przy użyciu szablonów wydruku i różnych innych rozwiązań).
Co do georeferencji, wydaje mi się (i tu proszę o sprostowanie, jeśli się mylę), że georeferencja obrazu rastrowego to ogół informacji o:
- układzie współrzędnych (wyrażonej przez współrzędne XYZ / BLH / φλ itd.),
- skali obrazu (wyrażonej przez liczbę pikseli i wielkość pojedynczej komórki)
- odwzorowaniu (wyrażonej jawnie np. w metadanych, niejawnie np. w strukturze pliku GeoTiff lub pośrednio poprzez doświadczenie i wiedzę na temat stosowanego na danym obszarze układzie i odwzorowaniu).
Różnica między wykorzystaniem pary tif + tfw (lub innej tego typu) a pojedynczego pliku GeoTiff polega na tym, że w tym drugim przypadku ustawienie odpowiedniego odwzorowania (datum) odbywa się poza świadomością użytkownika.
Pozdrawiam
P.S. Dopiero po przeczytaniu Pana wyjaśnienia w
post scriptum zorientowałam się, że nie jest Pan Polakiem, bo sposób, w jaki Pan pisze niczego nie zdradził :) Jestem pod wrażeniem, gratualcje :)
Ten post został edytowany przez Autora dnia 09.09.16 o godzinie 10:43