Michał Kulpiński

Michał Kulpiński Student,
Politechnika
Świętokrzyska w
Kielcach

Temat: Zamiana z mapy rastrowej na wektorową

Witam,
Chciałbym zapytać (jako laik) czy istnieje oprogramowanie, które zamieni mapy rastrowe (np. skan z geoportalu) na mapę wektorową. Głównie chodzi mi o warstwice wysokościowe.
Jeżeli jest dostępna do pobrania/zakupu tego typu mapa wysokościowa (wektorowa) dla terenów Polski to również proszę o informacje. Dziękuję za pomoc w tej sprawie.

Pozdrawiam
Jakub Maciejewski

Jakub Maciejewski Absolwent
geoinformacji na UAM
Poznań, wikipedysta

Temat: Zamiana z mapy rastrowej na wektorową

Automatyczne programy do przekształcania rastra na wektor trochę kosztują, a i nie zrobią wszystkiego idealnie ze względu na pikselozę obrazu rastrowego. Najlepiej zrobić to samemu (czasochłonne, ale najpewniejsze) w darmowych programach do grafiki wektorowej, np. Inkscape, płatnych - Corel czy stricte gisowych, np. MapInfo (płatny).
Karol Stachura

Karol Stachura Nie ma na świecie
rzeczy niemożliwych
- są tylko mało
pra...

Temat: Zamiana z mapy rastrowej na wektorową

Jakość skanów, których możesz użyć do automatycznej wektoryzacji musi być odpowiednia. (np 96 dpi nic Ci nie da)

Wiseimage - najlepiej użyć półautomatycznej z kontrolą operatora.
R2V

Warstwy wektorowe do nabycia w Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej zależnie od skali mapy powiatowych lub wojewódzkich.

Jak wchodzisz na geoportal wyświetla się okienko z regulaminem uważnie się z nim zapoznaj :):)
http://geoportal.gov.pl/index.php?option=com_content&v...

Rada:
Jesli chcesz żeby Twoja praca miała sens rób to w programie pozwalającym nadać współrzędne efektowi Twojej pracy. Czyste programy graficzne bym sobie darował.Karol Stachura edytował(a) ten post dnia 03.05.11 o godzinie 22:19
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: Zamiana z mapy rastrowej na wektorową

Jeżeli chodzi Ci głównie o dane wysokosciowe, to może warto obadać sobie nmt?

konto usunięte

Temat: Zamiana z mapy rastrowej na wektorową

W CODGiKu można kupić tzw. diapozytyw wydawniczy mapy topograficznej - są to wyciągnięte kolory (piksele o podobnych wartościach) z barwnych map topograficznych zapisane w postaci 1-bitowej (zerojedynkowej). W przypadku rzeźby terenu najlepiej do automatycznej wektoryzacji nadaje się mapa topograficzna w układzie 65 i kolor brązowy reprezentujący warstwice, tu próbka:


Obrazek


mapa jest w jakości 508 dpi i świetnie nadaje się do automatycznej wektoryzacji np. w ArcGIS - o ile dobrze pamiętam, koszt jednego arkusza to mniej niż 50zł

oczywiście można też wyciągnąć poziomice z wielokolorowych map przy pomocy reklasyfikacji i filtrowania ale coś takiego zajmuje sporo czasu i dużo zależy od jakości mapy i ilości kolorów na niej przedstawionych.
Marcin Kułak

Marcin Kułak Specjalista GIS,
Państwowy Instytut
Geologiczny

Temat: Zamiana z mapy rastrowej na wektorową

No i ja tylko dodam do wypowiedzi Michała, że ArcGis wektoryzuje automatycznie tylko rastry 1 bitowe (pasek narzędzi ArcScan).

konto usunięte

Temat: Zamiana z mapy rastrowej na wektorową

Wektoryzacja automatyczna diapozytywu polskiej mapy topograficznej w ArcGIS i innych programach do automatycznej wektoryzacji skończy się tragedią. Związane jest to z sposobem reprezentacji poziomic (linie przerywane). Łączenie tych linii w całość zajmie wieki, więc ewentualnie dokładność cięcia poziomicowego będzie mniejsza (co 10m). Z autopsji wiem, że szybciej jest sklikać (ale to w pra czasach), najszybciej jest kupić z GOGIDK moduły NTM pokrywające interesujący nas obszar. Koszt jest bardzo niewielki, chociaż to zależy od zastosowania, które określa się we wniosku.
Jeśli obszar nie jest gęsto zalesiony(przy takim obszarze powierzchnia równana jest z czubkami drzew) , NMT nada się doskonale.

konto usunięte

Temat: Zamiana z mapy rastrowej na wektorową

W ArcGISie problem poziomic oznaczonych linią przerywaną załatwia się opcjami Gap Closure Tolerance w ArcScan (linie przerywane są wektoryzowane automatycznie jako ciągła polilinia) - nie stanowi to większego problemu i wcale nie trzeba tego sklikiwać.

A jeżeli chodzi o NMT z CODGiKu to problem obniżonej dokładności na obszarach leśnych to jedno, a drugie to obiekty antropogeniczne (np. arterie komunikacyjne), które z jednej strony są wartościową informacją ale z drugiej mogą być problemem gdy interesuje Cię tylko rzeczywista powierzchnia terenu.
Eliasz J.

Eliasz J. geograf geomorfolog
- geomorfologia
krasu, hydrologia,
sp...

Temat: Zamiana z mapy rastrowej na wektorową

Do prostej wektoryzacji można użyć programu WINTOPO
http://wintopo.com/wintopo-free.htm

W wersji darmowej trochę okrojony ale daje rade.
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: Zamiana z mapy rastrowej na wektorową

wektoryzacja, wektoryzacją, ale pozostaje zrobienie do tego jakiejś atrybutacji... Jeżeli zależy ci tylko na aspekcie wizualnym napieraj z nmt. jeżeli zależy ci na terenie nmt też pewnie będzie ok, ale może wymagać przerobienia.
Co do elementów antropogenicznych - przecież nie trzeba ich wykorzystywać. nmt ma pliki z gridem + elementy liniowe: antropogeniczne, ale też podcięcia, linie brzegowe większych elementów hydro i takie tam.
Jeżeli lasy przeszkadzają, to można je 'wyrównać' i ująć im nieco sprawdając jaka jest średnia wysokość względem obszarów na około (z tego co pamietam, to zasięgi / linie zadrzewień / obszarów o obniżonej dokładności również są w nmt)
Wydaje mi się, że zabawa z nmt będzie nieco bardziej twórcza i edukacyjna niż wektoryzacja warstwic ;-) Pomijam już fakt, że warstwice też z czegoś były rysowane, więc błąd pionowy dokładności na obszarach zadrzewionych dotyka i map topo.Dominik Mikiewicz edytował(a) ten post dnia 26.05.11 o godzinie 12:32

konto usunięte

Temat: Zamiana z mapy rastrowej na wektorową

Opracowania topograficzne, które miałyby być wzorem do digitalizacji, często na obszarach o mocno rozwiniętej morfologi terenu zawierają spore błędy. Już w obrębie płaskowyżów lessowych poziomice na stromych zboczach zanikają i podczas digitalizacji trzeba je interpolować samodzielnie. Drugą kwestią jest prawidłowe odwzorowanie form takich jak wąwozy i inne erozyjne..(podczas generowania demu biorąc pod to że powinien zapewne być on hydrologicznie poprawną powierzchnią).
Myślę. że korzystając z automatyki siwe włosy pojawią się na głowie, a błędy już istniejące zostaną przemnożone przez nieskończoność tak jak pisze Dominik.

Wszystko zależy od tego do czego (jakiej analizy) mają służyć dane:)
Ps. mogę podesłać link do DEM'a 90m dla całej polski.

Pozdr.Paweł Gajewski edytował(a) ten post dnia 26.05.11 o godzinie 13:23

konto usunięte

Temat: Zamiana z mapy rastrowej na wektorową

Dominik Mikiewicz:
Pomijam już fakt, że
warstwice też z czegoś były rysowane, więc błąd pionowy dokładności na obszarach zadrzewionych dotyka i map topo.

O ile dobrze kojarzę (mogę się mylić) to rzeźba terenu na mapach w układzie 65 (przynajmniej ta niedostępna dla metod fotogrametrycznych - np. lasy) pochodzi z pomiarów stolikowych, więc jeżeli tam jest błąd to bardzo niewielki.
Paweł Gajewski:
Już w obrębie płaskowyżów lessowych poziomice na stromych zboczach zanikają i podczas digitalizacji trzeba je interpolować samodzielnie.

A co w momencie gdy taki płaskowyż jest porośnięty lasem (sytuacja bardzo częsta)? Wtedy każda informacja o tym co jest pod mniej więcej równą powierzchnią koron drzew jest lepsza niż żadna. Poza tym algorytmy interpolacyjne radzą sobie raczej bardzo dobrze w sytuacjach nieciągłości terenu lub braku kilku niezdygitalizowanych poziomic.

konto usunięte

Temat: Zamiana z mapy rastrowej na wektorową

A jak radzą sobie algorytmy z odzwierciedlaniem młodych form erozyjnych? Nie mogą poradzić sobie dobrze interpolując raster reprezentujący hydrologicznie poprawną powierzchnię, gdyż w miejscu wąwozu nie opisanego poziomicami wyinterpolują zagłębienie o charakterze nie erozyjnym(dolinkę erozyjno-denudacyjną, obszar bezodpływowy bądź inne..), kompletnie modyfikując sytuację rzeczywistą na badanym obszarze.
Oczywiście wszystko zależy od tego, do czego mają służyć dane i jaki obszar obejmują, więc dyskusja jest jałowa.

Większość płaskowyżów lessowych została już "dawno" temu wylesiona, ponieważ gleby lessowe należą do jednych z najbardziej żyznych. Pogoń za konsumpcjonizmem niestety zmaksymalizowała ilość upraw kosztem lasów, a ludność osadzając się począwszy od dolin większych rzek migrowała z czasem na korzystne uprawowo, stosunkowo płaskie wierzchowiny. Natomiast wytyczenie sieci, mało funkcjonalnych nieutwardzanych dróg polnych przyczyniła się do silnego rozcięcia terenu młodymi formami erozyjnymi powstającymi na ich bazie.

Poza tym każda mapa podlega generalizacji..
Najaktualniejszym obrazem rzeźby będzie NMT, nawet abstrahując od obecności lasów. Oczywiście to o czym wspomniałeś, czyli odzwierciedlenie antropogenicznych form (wały, rowy, nasypy itp.) jest dużą przewagą nad mapami topo w układzie 65'

Pzdr.Paweł Gajewski edytował(a) ten post dnia 27.05.11 o godzinie 01:32

Następna dyskusja:

Dodawanie warstwy rastrowej...




Wyślij zaproszenie do