Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: Zamawianie danych z powiatowych ośrodków dokumentacji

Hej,

Jakie są wasze doświadczenia z zamawianiem danych z powiatów (ewidencja, zasadnicza) - czy procedura jest taka sama niezależnie od miejsca, czy dane cyfrowe to standard, jak długi jest czas oczekiwania?
Do tej pory miałem do czynienia z codgikiem i nie mogę narzekać, ale codgik wszystkiego nie ma, zastanawiam się więc co mnie czeka dwa poziomy niżej?

konto usunięte

Temat: Zamawianie danych z powiatowych ośrodków dokumentacji

Ja kupowałem zabudowę właśnie w PODGiK-ach. Spore zamieszanie wynikające głównie z interpretacji przepisów. Większość ośrodków ma te dane w wektorze, ale sposób naliczania ceny jest niesatysfakcjonujący :). Pod uwagę brana jest skala opracowania mapy, a nie skala wykorzystania. Ale o jakiej skali mówimy przy wektorze? No dobra, nie w tym rzecz. Czasem trzeba spisywać jakieś umowy (np. określające skalę wykorzystania danych), czasem da się to obejść prosząc o zrasteryzowane dane, a wektoryzacja we własnym zakresie. Bywa różnie.
Radek M.

Radek M. GIS, RS, etc.

Temat: Zamawianie danych z powiatowych ośrodków dokumentacji

Hej,
może mój wpis nie odpowie dokładnie na pytanie, ale dotyczy podobnej sytuacji. Kupowałem dane z Codgiku i Wodgiku. Różnica była taka ze w Wodgiku bez problemu dostałem dane (szybko i łatwo bez zbędnych formalności – od zamówienia 3 dni do przyjścia kuriera z danymi), które według Codgiku są tajne i nie do zdobycia – chodziło o Vmape wiec nie wiem, co tu utajniać. W Codgiku dostałem te dane oczywiście okrojone, bo nie sprzedano mi danych ‘tajnych’ a procedura zakupu trwa znacznie dłużej bo fakturę musi podpisać GGK….....żenada...

Temat: Zamawianie danych z powiatowych ośrodków dokumentacji

... dwa poziomy niżej czyli PODGiK, hmmmm
Przede wszystkim różnorodność pod względem zaawansowanych systemów gromadzenia danych numerycznych oraz szalenie różny zakres pokrycia terenu mapą numeryczną. Praktycznie, w każdym powiecie spotkasz się z innymi rozwiązaniami technicznymi oraz sposobem i formatem wydawania danych. Temat na osobną rozprawę naukową ;)
Ale zauważyłem kilka prawidłowości:
1. Silnikiem map numerycznych w północnej części kraju jest AutoCad a w południowej Microstation
2. tereny miast oraz te bardziej zurbanizowane mają mapę wektorową natomiast tereny wiejskie zazwyczaj posługują się skalibrowanym rastrem

Czy mógłbyś zdradzić jakie dane spodziewasz się pozyskać z podgik?
Może już gdzieś jest gotowe takie opracowanie. Przykładowo, kilka lat temu firmy geodezyjne zarobiły sporo kasy na przygotowaniu jednolitej numerycznej mapy ewidencji gruntów dla potrzeb ARiMR, jak znam życie kopie tych map będą w podgik oraz w biurach powiatowych ARiMR.
Pozdrawiam
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: Zamawianie danych z powiatowych ośrodków dokumentacji

Zależy mi na mapie ewidencyjnej bądź zasadniczej. Kataster przygotowany na potrzeby IACS byłby dobrym zamiennikiem.
Ogólnie potrzebuję danych dla całego kraju, ale biorąc pod uwagę koszt, najpewniej dla promila powierzchni tam, gdzie mapa 10k wsparta ortofoto nie da rady.

Wiem, że część danych jest w postaci cyfrowej, ale często są to dane piekielnie drogie - ewidencja dla gminy 20k+.
Z kolei ARiMR, z tego co się zdążyłem zorientować, nie ma przewidzianych procedur udostępniania danych podmiotom komercyjnym, a więc jako hub swego rodzaju odpada.

Dlatego zastanawiam się, czy mogę założyć w procedurze pozyskiwania danych w miarę jednolitą formę dostępu do danych - wnioski / formularze, opłaty, formaty, czas oczekiwania, etc.
A może jest to zupełnie różne dla każdego podgiku?

Temat: Zamawianie danych z powiatowych ośrodków dokumentacji

Regulacje prawne znajdziesz w szeregu dokumentów, np.

1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne (jednolity tekst Dz. U. Nr 100 z 2000 roku, poz. 1086 z późniejszymi zmianami)

2.Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 maja 1999 roku w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu (Dz. U. Nr 49 z 1999 roku, poz. 493)

3.Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 16 lipca 2001 roku w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz (Dz. U. Nr 78 z 2001 roku, poz. 837)

4. Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 14 listopada 2000 roku w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego (Dz. U. Nr 115 z 2000 roku, poz. 1209)

Mając powyższe na uwadze, możesz się spodziewać w miarę jednolitego sposobu załatwiania powyższych spraw gdyż regulacje prawne określają: zakres informacji, procedurę pozyskania, wzory druków, terminy załatwienia spraw oraz ceny za poszczególne asortymenty. Istniejące drobne odstępstwa będą uzależnione od "folkloru" lokalnego.

konto usunięte

Temat: Zamawianie danych z powiatowych ośrodków dokumentacji

Jak już Janusz wspomniał większość obszarów zurbanizowanych prowadzi ewidencję i syt-wys w wektorze. Dla obszarów wiejskich można spotkać jedynie ewidencję w wektorze o syt-wys można zapomnieć. Co do wpasowania map to też nie za dobrze. Jeszcze nie spotkałem się z wpasowanymi mapami. Więc za każdym razem jak pobieraliśmy to trzeba było je wpasować. No chyba, że pobranie wpasowanych map kosztuje więcej niż pobranie matrycy, skan i wpas. Oprogramowanie: Microstation, EwMapa, Geo-Map, Geomedia, Autocad i coraz bardziej popularna Turbo-Mapa (Turbo-Ewid). Ośrodki na przygotowanie materiałów mają chyba 2 tygodnie. Co do danych z ARiMR czyli LPISów to pozostawiają one dużo do życzenia. Życzę powodzenia ;)

Następna dyskusja:

Format danych geodezyjnej d...




Wyślij zaproszenie do