Joanna Nowicka

Joanna Nowicka Asystentka Zarządu,
Chem-Glas Sp.z o.o.
Sp.k.

Temat: przycinanie warstwy

Witam,

po przycięciu warstwy wektorowej (poligon) maską (Wektor-> narzędzia geoprocesingu -> przytnij), warstwa wyjściowa jest niewidoczna na mapie, nie posiada żadnych atrybutów. Jakieś pomysły jak to rozwiązać? jestem początkująca więc będę wdzięczna za nawet najbardziej oczywiste podpowiedzi :)
program QGIS 2.8 WienTen post został edytowany przez Autora dnia 28.05.15 o godzinie 12:24
Jacek S.

Jacek S. Technical Manager,
OX2

Temat: przycinanie warstwy

Sprawdziłbym najpierw w jakich układach są warstwy, może się okazać że przycina po innych współrzędnych i dlatego wynik jest pusty.

Nie wiem czy w QGISie jest możliwość ustawienia by transformował przed przycięciem (co innego niż tylko wyświetlanie), ale najprostsze chyba będzie zapisanie obu warstw w jednym układzie.Ten post został edytowany przez Autora dnia 28.05.15 o godzinie 14:02
Joanna Nowicka

Joanna Nowicka Asystentka Zarządu,
Chem-Glas Sp.z o.o.
Sp.k.

Temat: przycinanie warstwy

oczywiście obie warstwy są zapisane w tym samym układzie, więc nie w tym tkwi problem :/
Jacek C.

Jacek C. Marketing miejsc,
promocja, nowe media

Temat: przycinanie warstwy

Miałem kiedyś dawno (QGIS 1.7 ;) ) bardzo podobny problem i faktycznie przyczyną było to, że warstwy nie są w tym samym układzie. Podobnie nie działa w tym przypadku bardzo wiele innych narzędzi.
Musisz zwrócić uwagę na to, że nawet ustawiając reprojekcję w locie oba pliki shp nadal będą de facto zapisane w innych układach. Spróbuj zapisać kopie oby warstw do nowych plików, wybierając dla obydwu jeden, ten sam układ.
Karol Stachura

Karol Stachura Nie ma na świecie
rzeczy niemożliwych
- są tylko mało
pra...

Temat: przycinanie warstwy

1.Układ danych możesz mieć ten sam ale układ projektu już nie i tu może tkwić problem. Popatrz na prawy dolny róg programu.
Możesz też użyć narzędzia geoprocessingu > saga > shapes Poligons> Difference - on więcej pokazuje przy takich problemach min układy współrzędnych i ostrzeżenia w przypadku operacji które mogą być problematyczne.

Temat: przycinanie warstwy

Jest też inna opcja - zdarza się, że warstwa posiada błędy topologiczne:
- zduplikowane punkty tworzące pętle lub odcinki o zerowej długości
- poligony zawierające dwupunktowe enklawy
- multipoligony składające się na jedną geometrię
i wiele innych

takie "stworki" powstają dość często podczas serii operacji geometrycznych służących tworzeniu geometrii pochodnych (różnica, iloczyn, różnica symetryczna, suma itd. z geometriami zawierającymi błędy) i zwykle uniemożliwiają wykonanie poprawnej operacji geometrycznej

niestety wykłada się na tym zarówno Geomedia jak i ArcGIS czy QGIS

w każdym niemal oprogramowaniu wykryć to można (w QGIS niestety zwykle bez precyzyjnego wskazania) w narzędziu Kontrola Topologii (wybierając regułę "must not have invalid geometries")

jeśli się okaże, że to jest to to niestety trzeba zlustrować geometrię i poszukać błędów wymienionych na wstępie a potem zająć się ich naprawianiem, ale to już oddzielna historia...
Joanna Nowicka

Joanna Nowicka Asystentka Zarządu,
Chem-Glas Sp.z o.o.
Sp.k.

Temat: przycinanie warstwy

Co do układu współrzędnych, to zapisałam warstwy ponownie w układzie 92, projekt też ustawiłam na 92 i nadal nic się nie zmieniało. W kontroli topologii też nic nie wyskoczyło. Natomiast przez sagę, tak jak radził kolega Karol, wszystko ładnie od razu przycięło (narzędziem Intersection).
Dziękuję wszystkim za pomoc, jutro będę dowiadywać się w czym tkwi problem tak czy siak, jak do czegoś dojdę to dam znać.
Pozdrawiam!
Jarosław S.

Jarosław S. mgr inż. ochrony
środowiska,
specjalista GIS

Temat: przycinanie warstwy

Do błędów topologii, o których pisał Jakub, dodałbym błędy geometrii - te nie raz mi sprawiły problemy w analizach przestrzennych. Dodatkowo jeśli dane masz np. w shp warto je przerzucić do jakiegoś innego formatu npp. geobazy osobistej ESRI czy SpatiaLite - po konwersji automagicznie potrafią zadziałać. Zatem:
1. Układy
2. Topologia i geometria
4. Przerzucenie do innego formatu

PS - odpowiedź jest dla potomnych, bo Pani Joanna konto już chyba usunęła (pewnie znalazła rozwiązanie...). Ach ta młodzież i jej podejście do życia ;)

konto usunięte

Temat: przycinanie warstwy

Koledzy jesteście na GL już jakiś czas, więc proponuję pozostawienie tego tematu. Szkoda waszego czasu i dociekliwości.

Temat: przycinanie warstwy

Oj Marcinie - daj się pobawić ;-)
ostatnio nie ma tu zbyt wielu tematów do rozmów...
a problem choć z pozoru prosty - do dziś nie doczekał się jakiejś głębszej analizy...

konto usunięte

Temat: przycinanie warstwy

:)
Ewa S.

Ewa S. Doktorant, UWM

Temat: przycinanie warstwy

od siebie dodam tyle: cieszmy się, że pani Joanna grzecznie zapytała i było miło. Jako nauczyciel doceniam trud szukania odpowiedzi zamiast wzruszenia ramionami :)

Następna dyskusja:

Przycinanie warstwy w ArcScene




Wyślij zaproszenie do