Temat: Przeliczenie stopni na km
dla niewielkich odległości można zastosować równania różniczkowe linii geodezyjnej:
ds = Mdb - długość łuku południka odległość elipsoidalna wynikająca ze zmiany szerokości geodezyjnej dB, M - południk główny
df = NcosB *dL - długość równoleżnikowa gdzie N to pierwszy wertykał, B szerokość geodezyjna punktu a dL to zmiana długości geodezyjnej
Pamiętaj o odpowiednich jednostkach dla wartości kątowych, przyrosty dB i dL muszą być w mierze łukowej (radiany) czyli przemnażasz każdą z tych wartości przez współczynnik proporcji (ro stopniowe tj 2Pi/360st). Jednostka szerokości geodezyjnej B zależy od funkcji którą zastosujesz do obliczania cosinusa (stopnie dziesiętne, radiany itp).
Na podstawie powyższych wzorów wyznaczysz sobie długość w kilometrach, metrach, cm, mm w czym sobie zażyczysz (zależy to od jednostek które zastosujesz przy wyznaczeniu N i M) w zależności od zmiany długości i szerokości dla dowolnego miejsca na elipsoidzie obrotowej:)
Wzory na południk główny i pierwszy wertykał oraz pomocne wyprowadzenia znajdziesz w książce "Geodezja współczesna w zarysie" prof. Czarneckiego lub bezpośrednio na stronie internetowej:
http://www.gis.lublin.pl/index.php?option=com_content&...
Pamiętaj aby przyjąć odpowiednie charakterystyki geometryczne dla elipsoidy względem której wyznaczasz współrzędne w Twoim odbiorniku (mimośród i promień).
Będą to wielkości odniesione do powierzchni elipsoidy!!!!!!!
Aby uzyskać wyniki w układzie współrzędnych prostokątnych płaskich proponuję przetransformować współrzędne elipsoidalne do dowolnego układu prostokątnego płaskiego np PUWG 1992 za pomocą darmowych aplikacji np. Transform lub Trans-Pol a następnie wyznaczyć składowe długości korzystając ze wzoru na odległość między dwoma punktami na płaszczyźnie (pierwiastek drugiego stopnia z sumy kwadratów różnic współrzędnych). To ostatnie można sobie w excelu obliczyć :)
Jacek Szczęsny edytował(a) ten post dnia 15.04.12 o godzinie 11:16