Marek M

Marek M Student,
Politechnika Opolska

Temat: Problem z kalibracją Katastru

Witam,
Posiadam zeskanowane mapy Katastru Austriackiego z roku 1845r. Chciałem w ArcMap 10.2 porównać użytkowanie ziemi w tamtym okresie ze stanem obecnym. Powiedziano mi aby podpiąć ortofotomapę (WMS) z geoportalu, znaleźć wspólne punkty na katastrze oraz na ortofotomapie („control points” ). W momencie gdy chce aby dopasowało mi raster do ortofotomapy on całkowicie się skręca. Czy może mi ktoś pomóc i podpowiedzieć o czym zapomniałem, że takie rzeczy się dzieją?

Jestem początkujący w tym temacie więc proszę o wyrozumiałość.. :)

Pozdrawiam

Temat: Problem z kalibracją Katastru

Bo musi się skręcić. Masz inne: elipsoidy, odwzorowania, punkty przyłożenia, metody pomiarowe, dokładności itp. Ponadto jak mówią geodeci ziemia żyje, mapa katastralna jest starsza od ortofotomapy o ponad 160 lat. W takim przedziale czasu musiało sporo się wydarzyć.
A mimo, że mam trochę praktyki z katastrem to do dziś miewam problemy ze znalezieniem właściwych punktów wpasowania i zrobienia "kartometrycznej transformacji".
Wydaje mi się, że pomysł synchronizacji map katastralnych z wms w narzędziach gisowych nie jest najlepszy. Proponowałbym zastosowanie programów stricte geodezyjnych w których można obliczyć błędy wpasowania i odrzucić punkty dla których ta wartość jest większa od dopuszczalnej.

Swoją drogą to miałem chyba bardzo podobny temat pracy magisterskiej na studiach, i wynik jej był negatywny. Dla wybranego obiektu stan materiałów historycznych i obecnych był tak różny, że żadnego porównania nie dało się zrobić. Ale do takiej wiedzy dało się dojść dopiero gdy stan zaawansowania opracowania był już dość znaczny. Zweryfikuj to najpierw na małym obszarze czy materiały jakimi dysponujesz pozwolą na zrealizowanie celu pracy a potem jeśli uzyskasz pozytyw przejdź do kalibrowania materiałów dla całości obiektu.

P.S. A tu ciekawostka http://mapire.staatsarchiv.at/en/map/mkf_gal/?zoom=7&l...Ten post został edytowany przez Autora dnia 17.04.14 o godzinie 16:47
Joanna Nowakowska

Joanna Nowakowska technolog i
kartograf (vide www)

Temat: Problem z kalibracją Katastru

Nadmiernie skręcenie uniemożliwiające rozpoznanie treści rastra może też wynikać ze zbyt małej liczby punktów kontrolnych wskazanych podczas kalibracji.

Pozdr

konto usunięte

Temat: Problem z kalibracją Katastru

Jak możesz to wrzuć printscreen'a. Zobacz jakie masz błędy w Link Table. Spróbuj też dodać więcej punktów kontrolnych tak jak pisała p. Joanna Nowakowska.
Ewa S.

Ewa S. Doktorant, UWM

Temat: Problem z kalibracją Katastru

sprawdź, czy któryś z punktów przypadkiem nie ma zbyt dużego błędu RMS.
poza tym jeśli już to ja bym kalibrowała kataster z katastrem, a nie ortofoto, bo miedza nie jest równoznaczna z granicą. poszukaj jeszcze informacje historyczne o współrzędnych punktów granicznych/osnowy.

aha, z jakiej metody transformacji korzystasz?Ten post został edytowany przez Autora dnia 22.04.14 o godzinie 14:30
Michał S.

Michał S. doktor nauk o Ziemi
w zakresie geografii

Temat: Problem z kalibracją Katastru

Polecam artykuł Affeka "Kalibracja map historycznych z zastosowaniem GIS": http://www.krajobraz.kulturowy.us.edu.pl/publikacje.ar...
To tak na początek. Ja sam piszę o tym temacie także w Polskim Przeglądzie Kartograficznym: "Zastosowanie austriackich map katastralnych w badaniach użytkowania ziemi w połowie XIX wieku"

Następna dyskusja:

Problem-Geomedia




Wyślij zaproszenie do