Mikołaj Twardowski

Mikołaj Twardowski Big Data Solutions
Manager at Grupa
Wirtualna Polska

Temat: mapy powodziowe

Ostatnio modne stało się straszenie suszą i brakiem wody za jakieś 20lat w Polsce, ale jak do tej pory nie susza nam doskwiera ale powodzie i podtopienia.

Stąd też mam pytanie czy orientujecie się jak wygląda stan pokrycia, aktualność oraz źródła i dostępność map zagrożenia powodziowego (najlepiej wektory)?

konto usunięte

Temat: mapy powodziowe

Ja tylko w kwestii pierwszego zdania przedmówcy - susze jak najbardziej nam doskwierają, tylko że natura tego zjawiska jest taka, że nikt od nich nie ginie, domy się nawalą, mosty nie zrywają no i w związku z tym brakiem spektakularności media się nimi nie interesują.

Temat: mapy powodziowe

Jestem zdania, że brak jest solidnie opracowanych materiałów. Takie opracowania tworzy się na potrzeby planu zagospodarowania przestrzennego, do opracowania którego część gmin nie przystępuje.
Same opracowania powinny się zmienić po 97 roku (ale czy tak się stało, to nie wiem), bo wraz z wystąpieniem powodzi zmieniło się ryzyko "podtopienia".
Nie ma co wymagać tego typu wektorów od gmin, które często ewidencję i mapę zasadniczą mają wyłącznie w wersji analogowej...
Mikołaj Twardowski

Mikołaj Twardowski Big Data Solutions
Manager at Grupa
Wirtualna Polska

Temat: mapy powodziowe

O ile dobrze pamiętam to dla głównych rzek powinny być takie plany opracowane, ale mogę sie mylić stąd moje pytanie.
Rafał N.

Rafał N. leśnictwo,

Temat: mapy powodziowe

Jeżeli chodzi o Odre to widziałem takie opracowanie właśnie powstałe po powodzi 1997 roku. O ile dobrze pamietam sponsorem była jakas instytucja transgraniczna a palce maczal w tym IMGW. I tam bym proponował uderzyc po dane. U nas chyba jest wersja analogowa w postaci atlasu.
Szymon C.

Szymon C. Konsultant GIS i
Smart City

Temat: mapy powodziowe

Spore zasoby ma RZGW - wektor w skali 1:10000, powinni mieć dla głównych rzek Polski. Aktualność jest różna, ale większość pewnie powstało po 97.
Często miasta posiadają swoje opracowania również w wersji wektorowej.
Myślę, że akurat z tym nie jest w Polsce najgorzej ;)

Pozdrawiam,

Szymon Ciupa
Bartłomiej Paluszkiewicz

Bartłomiej Paluszkiewicz Główny specjalista
GIS / Analizy /
Przetwarzanie /
Zarząd...

Temat: mapy powodziowe

Witam Wszystkich forumowiczów.

Szymon ma rację, administracyjnie właścicielem informacji o zagrożeniu powodziowym są poszczególne RZGW ale z mojego doświadczenia wiem, że opracowań (studiów powodziowych) jest w Polsce dość sporo - szczególnie prace nasiliły się po powodziach z 1997 roku. Jeżeli chodzi o ich dostępność to jak najbardziej można do nich dotrzeć ale za urzędową opłatą za każdy kB danych (cennik bodajże jest w Ustawie Prawo wodne).
Zazwyczaj opracowywane są poszczególne studia zlewniowo i rzeczywiście na podkładach 1:10.000. Dopiero poszczególne gminy na własne życzenie opracowóją "swój teren" już na bardziej szczegółowo. A IMGW jako jedna z instytucji tylko wykonuje na zlecenie opracowania stref zalewowych, a jako monopolista jeśli chodzi o dostępność danych hydrologicznych oraz modelowanie w większości jest wykonawcą takich prac.
Jeśli chodzi o dokładność tych opracowań jest różnie.

Pozdrawiam,

Barteczek
Marzanna W.

Marzanna W. W poszukiwaniu
nowych pomysłów ...

Temat: mapy powodziowe

Na temat "Programu dla Odry" można poczytać tutaj:
http://www.programodra.pl/

pozdrawiam

konto usunięte

Temat: mapy powodziowe

Słuchałem w czerwcu wykładu prof. Kundzewicza nt. wpływu zmian klimatu na zasoby wodne, podczas którego napomnknął coś o tym, że w związku z dyrektywą powodziową UE zajdzie wkrótce potrzeba przygotowania map powodziowych dla całego kraju.

konto usunięte

Temat: mapy powodziowe

ma ktoś może rzeke Drwęce w postaci shp?

potrzebuje na jutro, ewentualnie musze zwektoryzowac ...

posiadam materiały z rzgw na temat kilku rzek w woj, podkarpackim i pomorskim jezeli ktos potrzebuje

pozdrawiam

Następna dyskusja:

rektyfikacja mapy




Wyślij zaproszenie do