konto usunięte

Temat: Mapa na stronie WWW

Witam.

Dopiero przed chwilą zapisałem się na forum więc bardzo proszę o wyrozumiałość - nie znam jeszcze panujących tutaj zasad. Mam jednak nadzieję, że dzięki Waszym uwagą uzyskam jakieś informację odnośnie problemu jaki przede mną postawiono.

Generalnie chciałbym Was prosić o kilka porad dotyczących wyświetlania map prezentujących dane na mapach.

Ogólnie mój problem wygląda następująco:
Posiadamy bazę danych Oracle w wersji Enterprise z danymi typu Spatial dotyczącymi współrzędnych geograficznych sieci dróg którymi poruszając się pracownicy naszego klienta (wraz z kilometracją określającą oddalenie od punktu-matki - LRS). Nie wchodząc w szczegóły chcę stworzyć stronę www pokazującą aktualne położenie pojazdów na mapie. Strona dostępna będzie po zalogowaniu więc wszelkie rozwiązania darmowe typu Google nie wchodzą w grę.

Poszukuję technologii w której mógłbym wykonać takie zadanie. Przyznam, że jestem w tej tematyce raczej zielony (co nieco tylko obiło mi się o uszy np. hasło serwer mapowy).

Generalnie muszę mieć możliwość łączenia się z bazą Oracle i operowania na danych Spatial. Dodatkowo na bieżącą będę posiadał współrzędne GPS z pozycją pojazdów.

Obiły mi się o uszy takie hasła jak MapViewer, MapXTreme, ArcGis Server ale nie ma pojęcia co wybrać, czym się kierować. W ogóle nie znam tych technologii.

Bardzo proszę o pomoc. Jeśli ktoś z Was posiada jakąś wiedzę którą mógłby mnie wspomóc, choćby punkt zaczepienia, będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Z góry dzięki.
Paweł Gizan

Paweł Gizan Full Stack
Developer, Aclari
Diamonds

Temat: Mapa na stronie WWW

pogooglaj : mapServer i np. do tego np. http://ka-map.maptools.org/

konto usunięte

Temat: Mapa na stronie WWW

Chyba, że wolisz dopracowane, komercyjne rozwiązanie: Mapy AutoGuard

Przewodnik: http://mapy.autoguard.pl/api/howto/
Piotr T.

Piotr T. programista GIS,
analityk GIS,
(www.cgis.pl)

Temat: Mapa na stronie WWW

Z darmowych to masz 3 rozwiązania:
GeoServer + OpenLayers
UMN MapServer + OpenLayers
MapGuide OpenSource.

Dwa pierwsze rozwiązania są dość podobne jeśli chodzi o możliwości.

Myślę, że ka-map można od razu sobie odpuścić bo to rozwiązanie nie jest już rozwijane.

Rozwiązań komercyjnych jest cała masa i każdy producent oprogramowania GIS coś ma w swojej ofercie.Piotr Tracz edytował(a) ten post dnia 25.03.10 o godzinie 14:16

konto usunięte

Temat: Mapa na stronie WWW

Przyznam szczerze, że bardziej odpowiadałoby mi rozwiązanie komercyjne (nacisk szefostwa na wsparcie :)). Czy możesz polecić mi jakie twoim zdaniem rozwiązanie komercyjne jest dobre i sprawdzone, nie chciałbym wchodzić w coś nie popartego choćby czyimś doświadczeniem.

Może słyszał ktoś z was o rozwiązaniu opartym o MapViewer Oracla. Za bardzo nie wiem jak to działa, czy jest potrzebny jakiś serwer mapowy, czy sam Oracle stanowi takowy serwer.

Z góry dziękuje za dopowiedź

konto usunięte

Temat: Mapa na stronie WWW

MapViewer jest sam w sobie serwerem mapowym, który wyciąga dane z Oracla i prezentuje na stronie. Żeby MapViewer działał potrzeba generalnie standardowej konfiguracji Oracle + Applixcation Server + JAVA, z resztą tu jest więcej o MapViewerze: http://www.oracle.com/technology/products/mapviewer/pd...
a tu MapViewer w akcji: http://elocation.oracle.com/elocation/ajax/
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: Mapa na stronie WWW

gmaps samo w sobie nie jest złe ;-) Pracując z rozwiązaniami oracle pewnie budżet wytrzyma licencję premiere gmaps, co otwiera drogę do wykorzystania danych w serwisach zamkniętych. Poza konkretną funkcjonalnością 'mapową' gmaps oferuje również dane, na tle których zapewne chciałbbyś prezentować swój content.
Jeżeli posiadacie dane dla 'mapy bazowej' to powyższe możesz zignorować.

Wykorzystując gmaps, nie musisz mieć oprogramowania mapservera, a właściwą funkcjonalność osiągniesz wykorzystując silnik bazy i pisząc webservice, który zapewni komunikację między clientside, a serverside.
Oracle spatial, podobnie jak sqlServer2k8, zapewnia konkretną funkcjonalność do analizy przestrzennej na poziomie bazy, więc to kolejny argument w kierunku pominięcia mapservera jako takiego.

Genralnie dość widoczną tendencją ostatnio jest wykorzystanie kombinacji własnych danych i serwisów do interakcji z nimi oraz gotowych rozwiązani mapowych api typu gmaps, bing maps, czy na naszym rynku emapy, mapgo, etc.
Pozwala to na całkowite pominięcie zagadnień związanych z pozyskaniem, utrzymaniem i aktualizacją własnego zasobu mapowego (podstawy do wizualizacji treści tematycznych). To naturalnie jest konkretną pozycją w budżecie, ale niejednokrotnie może być tańsze niż utrzymanie własnego zasobu karto.

Jeżeli jednak potrzebujesz pełnej kontroli nad całością serwowanych treści, rozwiązania mapserverowego zapewne nie unikniesz.

konto usunięte

Temat: Mapa na stronie WWW

Bardzo serdecznie dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Co raz bardziej zaczynam "czuć" temat.

Jeśli chodzi o rozwiązania typu GMaps to niestety nie mamy zgody aby dane o położeniu obiektów wędrowały na serwery np. google, a pewnie w przypadku korzystania z tego rozwiązania tak jest. Niestety tego warunku nie ominiemy.

Podoba mi się rozwiązanie z MapViewer-em skoro nie wymaga serwera mapowego to wydaje mi się rozwiązaniem dość kompleksowym. Nie wiem jednak jeszcze jakie daje on możliwości, ale to już kwestia przejrzenia dokumentacji. Tak na szybko miałbym tylko pytanie czy MapViewer musi być postawiony na tym samym serwerze co baza danych. Czy do jednej bazy może być podpięte więcej niż jeden serwer MapViewer.

I jeszcze jedna serdeczna prośba do Was. Jeżeli jednak uznałbym, że rozwiązanie MapViewer nie będzie dobre i musiałbym pracować na innym rozwiązaniu komercyjnym z wykorzystaniem serwera map to czy możecie jakieś konkretne polecić na którym pracowaliście i uważacie, że jest dobre. Warunek jest taki, że obsługuje dane spatialowe z oracla.

Jeszcze raz dziękuje
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: Mapa na stronie WWW

Dane wyświetlane na tle gmaps nie muszą iść przez serwery googla.
Wystarczy, że zrobisz sobie 'mapowe proxy' w postaci np. openLayers, które z jednej strony będzie ciągnęło dane podkładowe, a z drugiej dane z Twojej bazy.

Nie jesteś przywiązany do jednego serwera, jeżeli dobrze zaprojektujesz swoją aplikację. Potraktuj clientside jako hub ciągnący i scalający dane z wielu źródeł:
mapa podkładowa z jednego (google, ms, własny mapserver, cokolwiek innego),
dane tematyczne z konkretnego źródła / źródeł.
Da ci to możliwość dowolnego dobierania sobie źródeł do potrzeb.
Piotr T.

Piotr T. programista GIS,
analityk GIS,
(www.cgis.pl)

Temat: Mapa na stronie WWW

Nie napisałeś czy sieć dróg/ulic macie już w posiadaniu czy jedynie wszystko co ten Oracle trzyma to są jedynie punkty ściągane z odbiorników GPS. Bo jak nie macie dróg to zastanów skąd i za ile je weźmiecie (wtedy łatwo policzyć co się opłaca: wykupienie licencji na używanie podkładów już najczęściej z gotowym API do wizualizacji pozycji punktów (np. proponowane komercyjne GMaps) czy stawianie własnego serwera mapowego wraz z zakupem danych).Piotr Tracz edytował(a) ten post dnia 26.03.10 o godzinie 12:36

konto usunięte

Temat: Mapa na stronie WWW

Faktycznie zapomniałem wspomnieć, że posiadamy współrzędne sieci dróg i punktów POI, które nas interesują.

Mówiąc krótko dysponujemy danymi (sieć + koordynaty GPS) znajdującymi się w bazie Oracle (dane typu spatialowego), potrzebujemy te dane wyświetlić w aplikacji webowej dostępnej po zalogowaniu użytkownika. Technologia powinna potrafić łączyć się z bazą bezpośrednio i renderować mapy z wizualizacją określonych punktów itp.

Narazie widzę trzy zaproponowane przez Was rozwiązania
- MapViewer
- GMaps (wersja komerycjna) przy użyciu 'mapowe proxy' (jak Dominik to zgrabnie określił :) np. openLayers
- rozwiązania darmowe np. MapServer + openLayers

Ja jak narazie skłądniam się do MapViewer-a bo to spójne środowisko oracla ale nie mam doświadczenia więc może jestem w błedzie.
Piotr T.

Piotr T. programista GIS,
analityk GIS,
(www.cgis.pl)

Temat: Mapa na stronie WWW

Pamiętaj, że OpenLayers (lub GWTOpenLayers)też jest darmowe :)

Jeśli macie dane dróg jako linie to to zmienia postać rzeczy... Ja MapViewer znam jednie ze słyszenia oraz rzucenia okiem na dokumentacje ale wg mnie nada się bez problemu. Wyrenderuje podkład mapowy (drogi) a na to jedynie musicie dynamicznie nakładać POI (JavaScript czy też Java) na podstawie współrzędnej X i Y pobierane z bazy danych.Piotr Tracz edytował(a) ten post dnia 26.03.10 o godzinie 13:26
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: Mapa na stronie WWW

Dokładnie, jak macie własne dane, to pewnie najrozsądniej będzie pozostać przy spójnym środowisku, jak to nazwałeś.

konto usunięte

Temat: Mapa na stronie WWW

Chyba tak też zrobię. Dzięki Wam za wszelkie uwagi naprawdę bardzo mi pomogły.

Z drugiej strony, chyba prywatnie zainteresuje się rozwiązaniami open source. Wydaje mi się, że to ciekawy temat, a darmowe technologie chyba całkiem nieźle się rozwijają.

Gdybyście mieli jeszcze jakieś uwagi to chętnie przeczytam, a jak projekt się uda to chętnie podzielę się spostrzeżeniami po wykonaniu zadania ;)
Jarek G.

Jarek G. Placematic - GIS,
Geomarketing&Spatia
Business
Intelligence

Temat: Mapa na stronie WWW

Troche spóźniłem się w temacie, ale mamy dokładnie coś takiego co potrzebuje kolega zakładający temat.

Nasz system współpracuje z Oraclem, SAP, SASem i innymi rozwiązaniami Business Intelligence.

Zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam.
Jarek Giero

Następna dyskusja:

Geoserver i pgRouting - ini...




Wyślij zaproszenie do