konto usunięte

Temat: ksiązki

witam, czy ktoś z Was moze polecic mi książki, od których moge zacząć swoja przygode z GIS'em? Opanowałam podstawy ArcMap, ale chciałabym pogłębiać swoje umiejętności :) z góry dzieki
Mikołaj Twardowski

Mikołaj Twardowski Big Data Solutions
Manager at Grupa
Wirtualna Polska

Temat: ksiązki

Generalnie o projektowaniu i wdrażaniu Systemów Inf.... pokazała się książka "Rozważania o GIS. ...." Roger'a Tomlinson'a wydana przez ESRI. Jest to wydanie 3 przetłumaczone na j. polski.

Tu jest opis wydania oryginalnego (http://www.esripolska.com.pl/index.php?option=com_cont...
Radek M.

Radek M. GIS, RS, etc.

Tomasz K.

Tomasz K. GIS, Leśnictwo

Temat: ksiązki

To ja dorzucę jeszcze dwie książki:

http://wysylkowa.pl/ks713183.html

Co prawda książka jest napisana pod ArcView 3.3, ale bez problemu ćwiczenia można robić na ArcGIS ArcView.

http://www.lideria.pl/GIS-Teoria-i-praktyka-Praca-zbio...

Trochę droga, ale naprawdę warto.Tomasz K. edytował(a) ten post dnia 18.01.09 o godzinie 21:14

Temat: ksiązki

Jeśli zaczynasz, polecam książkę L. Litwina i G. Myrdy (link w wypowiedzi Radka), potem to już w zależności, co Cię zainteresuje, bo GIS to dużo więcej niż kilka kolorowych kresek i plam :)

konto usunięte

Temat: ksiązki

Mikołaj Twardowski:
Generalnie o projektowaniu i wdrażaniu Systemów Inf.... pokazała się książka "Rozważania o GIS. ...." Roger'a Tomlinson'a wydana przez ESRI. Jest to wydanie 3 przetłumaczone na j. polski.

Tu jest opis wydania oryginalnego (http://www.esripolska.com.pl/index.php?option=com_cont...

Oj, ja z tą księgą to bym dał sobie troche czasu... ciężka jest jak encyklopedia!

Typowe rozważania dla 'teoretyków' systemowych, czyli jak to zrobić bez dotykania tego.
Dobra poglądówka, lecz może zniechęcić kogoś kto dopiero zaczyna w tym się obracać, GIS mam na myśli.

Dobra jest książka napisana pod kierownictwem Paula Longley'a "Geographic Information Systems and Science",wydawnictwo WILEY.

Nie wiem czy jest dostępna w języku ojczystym?!Artur Wszelaki edytował(a) ten post dnia 17.01.09 o godzinie 11:12

konto usunięte

Temat: ksiązki

ja wlasnie nabyłam książke GIS- teoria i praktyka. Co o niej sądzicie? :)
Piotr Noszczyński

Piotr Noszczyński Archeolog,
Forschungsstelle
Kaiserpfalz
Ingelheim

Temat: ksiązki

"GIS - Teoria i praktyka", uważam iż do tej pory jest to chyba najbardziej kompleksowa książką na rynku polskim, poruszająca i obrazująca ogólnie tematykę GIS.

Inne propozycje to:
"GIS - Obszary zastosowań" Gotlib D., Iwaniak A., Olszewski R., PWN, 2007.
Anna G.

Anna G. redaktor map /
obserwator stereo

Temat: ksiązki

Zaciekawił mnie ten wątek, jak wygłąda uczenie się GIS-u z książek?
Jak się Wam z takim materiałem pracuje? Czy są tam życiowe przykłady i dodatkowo możliwe do napotkania i zwyciężenia problemy.

Temat: ksiązki

Przykłady chyba we wszystkich książkach są "z życia wzięte", bo autorzy często opisują własną pracę, problemy i sposoby ich rozwiązania... a w literaturze jest cała masa rzeczy, których samemu nie można się nauczyć z samej tylko praktyki. Raczej nie polega to na uczeniu się GISu z książek, a na poszerzaniu wiedzy :)
Tomasz K.

Tomasz K. GIS, Leśnictwo

Temat: ksiązki

Jakoś nie chce mi się wierzyć że na studiach nie uczyłas się GISu z książek:)Dlatego dziwi mnie troche to twoje pytanie.
Marta zaznaczyła w swoim poście, że zaczyna dopiero swoja przygodę z GISem. I bardzio dobrze,że chce czytać książki z GISem związane. Bo żeby stosować GIS należy poznac solidnie jego podstawy, a żeby to zrobić należy troche poczytać.
W końcu geoinformatyka ciągle się rozwija i aby nie zostać w tyle należy być na bieżąco z najnowszymi opracowaniami. Zdaje sobie sprawę, że nic tak nie rozwija jak praca, ale nie każdy ma możliwośc na wykorzystywanie codziennie narzędzi GIS. Dlatego czytanie książek i wykonywanie różnych ćwiczeń w nich zawartych uważam za bardzo dobre rozwiązanie.

Polecam wszystkim początkującym, książkę: http://wysylkowa.pl/ks713183.html

Teoria ograniczona do minimum, a tak to ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. A do tego płytka z danymi do zabawy:DTomasz K. edytował(a) ten post dnia 18.01.09 o godzinie 21:14
Anna G.

Anna G. redaktor map /
obserwator stereo

Temat: ksiązki

Tak się akurat przytrafiło, że na wszystkich studiach, na których się uczyłam. bądź uczę nie każą nam się dokształcać z książek i stąd się wzieło moje pytanie. Ponieważ zaciekawiło mnie to, co w takich książkach może się znaleźć, więc mógłbyś Tomaszu uwierzyć, że na studiach nie uczyłam się GiSu z książek i przestać się dziwić moim pytaniem.
Odpowiedzi na moje pytania znajdywały się dość często po kliknięciu F1 i poszukaniu paru informacji, zapytaniu kolegów, poczytaniu na forach internetowych, z tutoriali.

Wracając do tematu:
Czy przykłady z książek bazują na typowo Polskim gruncie, czy to np niuanse samego programu, który dana książka przedstawia?

Temat: ksiązki

W zasadzie książki z GISu to nie instrukcje obsługi konkretnego oprogramowania - to bym rozróżnił na początku. Bo czy w tutorialach przeczytasz o podstawach zarządzania projektem GIS?
A co to jest typowo Polski grunt? Czy prosty bufor wzdłuż Odry lub Wisły co do zasady i funkcjonalności różniłby się od takiego wzdłuż Dunaju? Czy kriging wykonywany na modelu Łysej Góry różni się od wykonywanego na modelu jakiegoś zagranicznego pagóra?
Do czytania nikt nikogo nie zmusza, ale może warto samemu spróbować przeczytać przynajmniej spis treści na przykład na stronie PWN-u? Może warto przypomnieć sobie kilka definicji GISu, żeby przekonać się, że nie każda ograniczona jest do oprogramowania...
Tomasz K.

Tomasz K. GIS, Leśnictwo

Temat: ksiązki

No bo widzisz Anno, na tych uczelniach na których ja studiowałem jedną z pierwszych informacji na zajęciach było info o polecanej przez prowadzącego literaturze. Stąd to moje zdziwienie. Wydawało mi się, że to jest powszechne, no ale jak widać...myliłem się:)
Ale jako że czytanie rozwija, będę się upierał przy tym że czytania GISowej literatury ma sens:D

A co do przykładów z książek, to te z tej książki którą polecałem, to jak najbardziej bazują na Polskim gruncie. Nawet do tego stopnia że dane zawarte na płytce są Polskie:D
Beata D.

Beata D. GIS/IT i okolice...

Temat: ksiązki

Ja pragnę polecić przede wszystkim wspomnianych wcześniej polskich autorów.
Litwin, Myrda - "Systemy informacji geograficznej".
Gotlib, Iwaniak, Olszewski - "GIS. Obszary zastosowań".

W przeciwieństwie do "GIS. Teoria i praktyka" pokazują one (zwłaszcza druga pozycja) polskie realia, a nie amerykańskie, gdzie sprawa z GISem wygląda trochę inaczej niż u nas ;)

Na moich studiach "czarna biblia" była pozycją obowiązkową na jednym z egzaminów, jednak realia w niej opisywanie średnio się mają do naszych polskich.
Pozdrawiam!

Następna dyskusja:

Ksiązki obcojęzyczne




Wyślij zaproszenie do