Jan Barmuta

Jan Barmuta geofizyk, geolog,
instruktor
żeglarstwa

Temat: Kriging

Witam
Prosiłbym o pomoc w temacie Krigingu. Pytanie brzmi: co to jest i jak zinterpretować wariancje krigingu?
Na moje oko, wariancja informuje o wielkosc bledu oszacowania i jej wartosc powinna wzrastac z odlegoscia od punktow pomiarowych.
Tomasz K.

Tomasz K. GIS, Leśnictwo

Temat: Kriging

przerabiałem już ten temat: http://www.goldenline.pl/forum/1178846/numeryczny-mode...

Poczytaj sobie to opracowanie:http://www.cascadoss.eu/pl/download/SAGA_GIS_interpola...
Pomocna lektura
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Kriging

Na samą wartość wariancji krigingu ma wpływ kilka czynników.

1. Zależy od modelu wariogramu (dane użyte do estymacji), w szczególności efekt samorodka i nasycenie. Im większy efekt samorodka tym większa wariancja krigingu. Na efekt samorodka wariogramu ma wpływ min. błędy pomiarowe i zmienności wartości w "punkcie pomiarowym". Tak więc wariancja krigingu zależy też od błędów pomiarowych.

2. Zależy od rozkładu punktów pomiarowych i co ważne nie zależy od wartości zmierzonych w punktach pomiarowych. Dlatego wariancja będzie inna jeżeli (hipotetycznie) punkty pomiarowe z tymi samymi wartościami zostaną inaczej rozłożone na badanej powierzchni (oczywiście w rzeczywistości przypadek raczej niespotykany). Podobnie jeżeli mamy stałą sieć pomiarową (lokalizacja) to nie ma znaczenia jakie wartości zostały zmierzone w tych punktach, wariancja krigingu będzie taka sama (zakładając taki sam wariogram). Tak więc, wariancja krigingu zależy od ilość punktów i ich odległość od "estymowanego" miejsca - im mniej punktów lub większa do nich odległość tym większa wartość wariancji krigingu.

Dokładne sposoby wyznaczania wariancji krigingu zależą też od rodzaju krigingu (zwykły czy prosty), zależy też od tego czy punktowy czy blokowy. Jeżeli będzie to blokowy kriging to wraz ze wzrostem rozmiaru bloku wariancja krigingu będzie maleć. W praktyce też czasem wychodzi "różnie" i zależy to do konkretnego przypadku/danych.
Jan Barmuta

Jan Barmuta geofizyk, geolog,
instruktor
żeglarstwa

Temat: Kriging

Dzięki wielkie za pomoc! Pozdrawiam

Temat: Kriging

Witam,
Mam problem w związku z modelowaniem wariogramów. Czytałam trochę na ten temat, ale nie rozumiem kiedy mogę zastosować model nuggetowy? Czy powinien być on zawsze wykorzystywany bez względu na to, czy istnieje efekt nuggetu na moim wariogramie empirycznym czy nie?
Bardzo proszę o odp.

pozdrawiam
Roxy

konto usunięte

Temat: Kriging

Tak z grubsza, to:

1. Efekt samorodka powinien być "minimalizowany", tzn. albo ustawiamy 0 albo jak najmniejszy. No ale to zależy od wielu czynników i bez zobaczenia wariogramy empirycznego trudno powiedzieć.
2. Efekt samorodka to na ogół jeden z modeli "zagnieżdżonych" używanych do modelowania wariogramy - oprócz niego dochodzi co najmniej jeden model sferyczny lub podobny. Użycie samego efektu samorodka oznacza brak korelacji przestrzennych.
3. Ważna jest ilość par. Dla pierwszych klas na ogół mniejsza, więc tam jest większa niepewność, a te pary własnie "sugerują" efekt samorodka.
4. Najpierw modelujesz wariogram przy początku, potem środek, powyżej połowy maksymalnej odległości pomiędzy parami może być takie sobie dopasowanie - ale to jest bardzo z grubsza.

Przy samym modelowaniu ważnych jest wiele czynników:

1. Jakie dane, jaki mają rozkład?
2. Wariogram na surowych danych, czy na resztach?
3. Czy jest trend w danych?
4. Czy jest efekt periodyczny?
5. Punkty odstające
6. Przed modelowaniem, dobrze jest obejrzeć h-scatter plot - wykres wartości semiwariancji dla wszystkich par - bardzo dobre do identyfikowania punktów psujących wariogram.
7. Co jest badaną wielkością? - jaki ma błąd pomiaru, błąd związany z samym próbkowaniem - efekt samorodka odpowiada za to, i porównując to można z grubsza oszacować jaką mniej więcej powinien mieć wartość.
8. Nie wiem jakie oprogramowanie, ale lepiej odpuścić sobie automatyczne dopasowanie modelu, bo to nie jest takie proste i na ogół podejście "eksperckie" jest lepsze.

Może być istotne, ale często się na to uwagi nie zwraca. Współrzędne muszą być w układzie metrycznym, WGS odpada, bo jak X/Y jest w stopniach to stopień po południku i po równoleżniku ma inną długość w km i to ma znaczenie przy liczeniu par punktów.

Temat: Kriging

It is not necessary to sit at night to write a term paper, if you can go to the five benefits of relying on tech, where you will get the perfect term paper on this site https://itfkk.com/2021/08/05/top-writing-tips/, quickly and inexpensively, and of high quality.



Wyślij zaproszenie do