Temat: Karta graficzna do ArcGIS
Dominik, dzięki za szybką odpowiedź.
Nie wiem, czemu wcześniej nie dołączyć specyfikacji naszej stacji roboczej ;) Oto ona:
http://www.comp4you.eu/pricelist/item.aspx?PID=C2112274
ad 1. Jak widać pamięci mamy 4 GB, system 64-bit, na początek powinno wystarczyć. Mamy dwa wolne sloty, zawsze można rozszerzyć do 6 albo 8 GB.
ad 2. Na plik wymiany (pamięć wirtualna, swap, plik strony czy jakby tego nie nazwać) dołożymy osobny dysk. Jest sens trzymać na tym samym dysku fizycznym (czyli tym na swapowym) dodatkowo jeszcze systemowy temp? ArcGIS, jak wynika z moich obserwacji, zamiast korzystać ze swapa zapycha tempa. Z kolei system wrzuca do swapa inne działające aplikacje. W rezultacie, dysk mieli po swapie i tempie równocześnie. Może się mylę, bo swapa nie miałem możliwości nigdy trzymać na innym dysku, więc może po prostu szybko się zapychał i wszystkie dane tymczasowe leciały do tempa?
ad 3. RAID - kusząca propozycja, tym bardziej że stacja robocza obsługuje RAID 0, 1, 5 jak i 10, jednak ciężko zdobyć fundusze na rozbudowę sprzętu do takiej konfiguracji. Uznajmy to za rozwiązanie przyszłościowe ;) Znacznie lepsze w naszych warunkach będzie dołożenie dysku (jakiś nowy model się znajdzie na pewno).
Za co odpowiada pole Cache Location w ArcMap > Tools > Options... > zakł. Data Interoperability? Bo ścieżka tam podana prowadzi do systemowego tempa. Czy to są właśnie te śmieci, które ArcGIS pozostawia po sobie?
A gdyby tak ułożyć taką konfigurację:
- dysk nr 1 (w zestawie z komputerem): Windows i instalacja ArcGIS
- dysk nr 2 (dołożony przez nas): swap
- dysk nr 3 (dołożony przez nas): ArcGIS Cache.
To byłoby chyba nawet od dysków w konfiguracji RAID wydajniejsze ;)
Pytanie - gdzie w takim razie trzymać dane? Czy trzymanie na osobnej partycji na którymś z dysków 1-3 nie zniweluje całego przyrostu wydajności uzyskanego przez dołożenie dodatkowych dysków? Można niby upchnąć kolejny, 4 dysk, ale to już przesada chyba, obciążenie zasilacza duże. Dysponujemy terabajtowym dyskiem USB, ale on ma być przeznaczony na automatyczne kopie zapasowe, zarówno obrazu partycji systemowej, jak i danych. Nie chcemy na nim trzymać kluczowych plików.