Michał B.

Michał B. Digital Cartographer

Temat: Budowa globusa

Jakie oprogramowanie może wydrukować dane gis w postaci nadającej się do rozcięcia i naklejenia na kule??

W ArcGIS szukałem w odwzorowaniach ale nic nie znalazłem.


Obrazek

konto usunięte

Temat: Budowa globusa

Ja proponuję być zainteresował się GMT (http://gmt.soest.hawaii.edu). Jest to pakiet nastawiony na opracowania kartograficzne i zaawansowane wizualizacje. Tak więc może tu znajdziesz rozwiązanie.Marcin Sołoguba edytował(a) ten post dnia 13.01.10 o godzinie 07:41
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: Budowa globusa

Ha, zadałeś pytanie, które niejednego kartografa, albo gisowca zatka ;-) Bo na dobrą sprawę każdy wie jak zrobić globus - skórka pomarańczy i takie tam, ale gdy przychodzi do właściwego opracowania zaczynają się schody.

Jak poszukasz online, to gdzieś kiedyś był skrypt, który robił skórkę z rastra w epsg:4326. Była to aplikacja www i zatkasz ją większym rastrem zapewne.

Kiedyś zabierałem się za zrobienie globusa, ponieważ też zadał mi ktoś pytanie o to, jak go zrobic. Naturalnie w pierwszej chwili pomyslałem, że to proste, ale chwilę później złapalem się na tym, ze tak na prawdę to nie wiem jak do tego podejść ;-)
Czasu niestety nie starczyło na nic więcej poza testami z wydrukowaną siatką kartograficzną. Efekty były obiecujące, ale na horyzoncie pojawiły się inne rzeczy.
Poniżej moje przemyślenia odnośnie zrobienia globusa, więc pewnie ktoś zaoferuje lepsze rozwiązanie, które również chętnie usłyszę ;-)

Patent polega na tym, że ta skórka nie jest jednym odwzorowaniem, ponieważ kuli się na płaszczyznę rozwinąć nie da. Każdy z 'płatków' jest odwzorowywany niezależnie tak, aby zminimalizować zniekształcenia. Dopiero jak masz wszystkie elementy, to łączysz je w całość i nakładasz na kulę (wideo poniżej).

Musisz więc poeksperymentować nieco z odwzorowaniami i zrobić sobie te 'płatki' skórki pomarańczy.
Po pierwsze pamiętaj, że Twój globus będzie zapewne kulą, więc musisz odpowiednio ustawić parametry elipsoidy (tak, żeby była kulą).
Po drugie pomyśl jakie odwzorowania mogą być odpowiednie. UTM przychodzi automatycznie na myśl ze względu na swoją strefowość i dość rozsądne zniekształcenia w ramach strefy.
Jednak najpewniej najłatwiej będzie wykorzystać odwzorowanie azymutalne równoodległościowe przyłożone na równiku.
Zrób sobie z 8 płatków i sklej je na równiku, albo jak na poniższym wideo na biegunie (pewnie latwiej będzie sklejać).
Dodaj zakładki na sklejenie elemenów globusa, albo naklej go na kulę.

Ref:
1. Globus zrobiony ręcznie: http://www.gma.org/surfing/imaging/globe.html
1a. jeszcze jeden przykład: http://www.nmm.ac.uk/make-your-own/globe
2. fajne wideo z fabryki globusów: http://kottke.org/08/10/how-to-make-a-globeDominik Mikiewicz edytował(a) ten post dnia 13.01.10 o godzinie 08:34
Michał K.

Michał K. WebGIS Magician

Temat: Budowa globusa

Szybki research:
http://www.vendian.org/mncharity/dir3/planet_globes/ (gotowe mapy, skrypty do tworzenia, ciekawe linki)
http://www.progonos.com/furuti/MapProj/Dither/ProjInt/... (trochę rozważań o odwzorowaniach, do zrobienia globusa nadają się wszystkie ze słówkiem "interrupted")
http://www.giss.nasa.gov/tools/gprojector/ (program do transformacji, posiada też wspomniane odwzorowania przerywane)

Bardzo możliwe jest, że istnieje już gotowa definicja tego typu odwzorowań (kod EPSG) lub da się ją łatwo stworzyć (proj.4, OGC WKT).
Michał B.

Michał B. Digital Cartographer

Temat: Budowa globusa

Dziękuję za odpowiedzi.

Odwiedzałem już niektóre z podanych linków. Pozostaje mi zagłębić się w odwzorowaniach.

W przypadku naszego zespołu, skomplikowany będzie również proces naklejania wydruku na kule (globus ma mieć około 2,5 m średnicy), 8 płatków nie wystarczy.

Zostało jednak na szczęście parę miesięcy na przemyślenia i poszukiwania.
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: Budowa globusa

To zróbcie 16, albo i więcej :-) Przed drukiem finalnej wersji (przy tych rozmiarach będzie to pewnie kosztowne) dobrze by pewnie było przetestować różne odwzorowania i wybrać najlepsze. Owocnej nauki :-)

Następna dyskusja:

Budowa modelu 3D z chmury p...




Wyślij zaproszenie do