Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Turystyka on-line w powiecie wieluńskim

Turystyka na ziemi wieluńskiej idzie z duchem czasu. Stale udoskonalany Portal Turystyki Aktywnej oraz zintegrowane z nim multimedialne aplikacje powoli stają się interesującą alternatywą dla tradycyjnych map i przewodników.
Portal, uruchomiony dzięki środkom pozyskanym przez starostwo na projekt związanyze szlakiem bursztynowym, działa pod adresem http://turystyka.wielun.pl. Witryna to kompendium wiedzy dla każdego turysty.

- Nie muszę już tracić czasu na skakanie po różnych stronach w poszukiwaniu informacji, które zresztą często okazują się nieaktualne - mówi 30-letni Grzegorz z Wielunia, amator rowerowych wycieczek nadwarciańskimi lasami.

Zanim wyruszy się na pieszą czy rowerową wycieczkę, korzystając z portalu można ją sobie starannie zaplanować. To dzięki interaktywnej mapie, na którą naniesiono wszelkie godne uwagi obiekty. Jeśli ktoś chce zwiedzać wyłącznie drewniane kościółki, wystarczy jedno kliknięcie i ukaże się mapa z ich lokalizacjami. Użyteczna jest też wyszukiwarka.

Wszystkim interesującym obiektom założono multimedialne karty. Po kliknięciu na obiekt, na ekranie ukazuje się kompleksowa informacja na jego temat, zdjęcia, współrzędne geograficzne. Specjalna, mobilna wersja strony została też przygotowana na telefony komórkowe. Aby z niej korzystać, wystarczy w przeglądarce internetowej w telefonie wpisać adres:m.turystyka.wielun.pl.

Ale sam portal to nie wszystko. Za jego pośrednictwem można ściągnąć darmowe aplikacje do telefonów czy też nawigacji GPS. - Dla młodzieży urządzenia takie jak smartfon, system GPS to codzienność. Nie możemy zlekceważyć tego trendu - przekonuje Ryszard Sztoch ze spółki LTC, która w ramach "bursztynowego" projektu zajmuje się kompleksową promocją powiatu.

Jedną z oferowanych aplikacji jest dekoder fotokodów, które umieszczane są np. przy zabytkach.

- Wystarczy na zwykły telefon z aparatem fotograficznym ściągnąć oprogramowanie i można rozszyfrowywać informacje zawarte w fotokodach- mówi Jakub Wawrzyniak z Fundacji Informatyki i Zarządzania z Łodzi, która opiekuje się portalem. - W ten sposób można poznać chociażby historię klasycystycznego pałacu, siedziby starostwa powiatowego.

Bardziej tradycyjni turyści nie mają jednak powodów do obaw. Równolegle na rynku pojawiają się nowe, solidnie opracowane mapy, przewodniki i foldery.
autor:Zbyszek Rybczyński