konto usunięte

Temat: Sumowanie wartości z tabeli wielopoziomowej

Witam Serdecznie
Potrzebuję stworzyć formułę która będzie sumować wartości z kolumny danego poziomu z tabeli wielopoziomowej. Tabela umieszczam w LINKU a działa ona na zasadzie:
1
1.1
1.1.1
1.2
1.2.1
1.2.2
2
2.1
itd.
Tabela ta służy do kosztorysowania a formuła ma być wykorzystywana do pokazywania sumy kosztów na poszczególnych poziomach. Ponieważ tabela nie będzie zablokowana i na bieżąco według potrzeb będą do niej dodawane/usuwane kolejne poziomy chciałem aby zastosowane rozwiązanie było możliwie automatyczne( odporne na błędy).
Przykład działania takiego piku przy max 4 poziomach został zastosowany w załączonej tabeli. Niestety osoba która to stworzyła nie może pomóc mi rozwinąć działania formuły o kolejny poziom ( uwzględniam max 5 poziomy u siebie). Obecnie sumowanie jest wykonywane na podstawie numeracji wielopoziomowej poprzez liczenie znaków i "kropek".
Nie upieram się przy tym żeby sumownaie było zależne od numeracji wielopoziomowej. Myślałem żeby oznaczyć w osobnej kolumnie poziom 1;2;3;4;5 i np na tej podstawie sumować odpowiednie wiersze. Niestety jestem trochę za cienki w Excelu.

Czy jest ktoś w stanie pomóc w moim przypadku?
Tomasz Zarzyka

Tomasz Zarzyka X-mart, właściciel

Temat: Sumowanie wartości z tabeli wielopoziomowej

Witam,
Poruszyłeś temat kalkulacji. Jest on jak najbardziej do rozwiązania, ale musisz zmienić kilka założeń wstępnych.
Sama tabela przestawna nie rozwiąże problemu. Najpierw musisz zastosować odpowiednią strukturę danych wyjściowych (materiały, robocizna) i poukładać je w logiczne tabele (coś, co możemy nazwać bazą danych). To jest PODSTAWA tego typu rozwiązań. Np. w Twoim przypadku w tabeli MATERIAŁY masz wszystko wrzucone w kolumnę B - i w ten sposób zamykasz sobie drogę do działania. Powinieneś utworzyć tablę, w której poszczególne kategorie będą w oddzielnych kolumnach: NAZWA, GRUPA_1, GRUPA_2 itd.
Ja 29-30 lipca organizuję w Warszawie szkolenie z tworzenia aplikacji w Excelu. Dotyczą one dokładnie tego tematu - jakie zastosować techniki i koncepcje, aby tworzyć tego typu rozwiązania. http://xmart.pl/excellent-skills/

Nie traktuj tego jak autoreklamę - chętnie pomagam tym, którzy chcą w większym stopniu wykorzystywać Excela w pracy. Nie wiem jednak jak CI pomóc w tym przypadku - nie wiem, czy posługujesz się VBA?
Generalnie idziesz bardzo dobrym tropem. Ja w Excelu tworzę całe rozwiązania produkcyjne, gdzie kalkulacje są podstawą. Napisz więcej, albo skontaktuj się a priva to coś wymyślimy.
Powodzenia
Tomasz Zarzyka

Tomasz Zarzyka X-mart, właściciel

Temat: Sumowanie wartości z tabeli wielopoziomowej

Rzuciłem jeszcze dokładniej okiem na Twój plik.
Ja to widzę jako całą, gotową aplikację do kosztorysowania.
Działa ona tak: tworzymy bazy dla poszczególnych składników: robocizna, materiały, wszystkie grupy. Są one zapisane w oddzielnych plikach, dzięki czemu z systemu może korzystać wiele osób jednocześnie (zerknij http://xmart.pl/excel-w-produkcji/)
Następnie tworzysz plik do kosztorysowania. Tutaj uwaga. nie robisz kosztorysów w oddzielnych plikach, ale jeden plik, w którym tworzysz i odczytujesz wcześniej zapisane kosztorysy.
Zakładając każdy nowy kosztorys jest on zapisywany w bazie, z własnym opisem i nazwą.
Dzięki temu znowu wiele osób może z nich korzystać jendocześnie (jak zastosujesz chmurę albo FTP to także osoby spoza firmy).
Jak tworzysz nowy kosztorys? Jak widzę kosztorys posiada określoną strukturę. W górnym menu tworzysz więc gotowe makra, które dodają Ci poszczególne pozycje, np. DODAJ GRUPĘ ( i wybierasz z listy instalacja elektryczna).
Program wstawi w odpowiednim miejscu wybraną grupę. Teraz jak będziesz chciał dodawać poszczególne pozycje klikasz np. 2x myszką, otwiera się lista materiałów/robocizny z danje grupy i wybierasz ją, po czym program wstawia ją w odpowiednie miejsce. Dlatego pisałem Ci wcześniej - najwazniejsza jest struktura, dzięki której program będzie wiedział co i gdzie dodawać.
Rozwiązania na formuły - w praktyce najlepiej je cąłkowicei wyeliminować. Załatwia się to przez procedury w VBA. Czasami jest to jedyne rozwiązanie (zadane przez Ciebie pytanie dotyczy właśnie tej kwestii - chcesz, aby po dodaniu dowolnej pozycji program podsumowywał wartości w odpowiednich wierszach sumujących.
Dzięki takiemu rozwiązaniu masz aplikację, w której możesz dowolnie modyfikować wcześniejsze oferty, sprawdzać je pod kątem zmian cen (jak zmienisz cenę w bazie to od razu widzisz wpływa na koszty). Możesz tez dowolnie w każdym momencie dodawać nowe pozycje.
Idąc dalej - zapisane wyceny mogą być zintegrowane z faktyczną realizacją i potem porównujesz wycenę ze sprzedażą (odchylenia od planów wstępnych)
To bardzo fajnie działa w większej firmie: wiele osób sporządza wyceny, ale wszyscy korzystają z jednej bazy.

Generalnie - temat rzeka. Dlatego od wielu lat stosuję do tego Excela. Jest po prostu zarąbisty do takich rozwiązań.
Jedyny problem to taki, że większość nie wie, że takie rzeczy można zrobić w Excelu, reszta nie wierzy, że to można zrobić w Excelu :)
Tomasz Zarzyka

Tomasz Zarzyka X-mart, właściciel

Temat: Sumowanie wartości z tabeli wielopoziomowej

kontynuując temat.

Jeśli chcesz rozwiązać tylko kwestię formuł, to wrzuciłem na bloga rozwiązanie.
Wymaga ono tak jak wcześniej pisałem odpowiedniego skatalogowania pozycji oraz grup.
Dodatkowo musisz wykorzystać 2 formuły:
=SUMA.WARUNKÓW
=PRZESUNIĘCIE

http://xmart.pl/koncepcja-sumowania-pozycji-zbiorczych...

Jeśli Ci to wystarczy, ok.
Ja gorąco polecam kierunek tworzenia gotowych aplikacji.

Następna dyskusja:

zaawansowane wyszukiwanie w...




Wyślij zaproszenie do