Temat: Karty Elektroniczne
Dowód powinien służyć tylko do bezpiecznej identyfikacji osoby legitymującej się nim.
Mamy 2 możliwości wykorzystania dowodu w medycznych systemach IT:
1. Pacjent idzie do lekarza (do szpitala, przychodni, gabinetu prywatnego) system identyfikuje pacjenta (przy użyciu dowodu osobistego), co pozwala lekarzowi lub innemu personelowi medycznemu zobaczyć dane pacjenta, takie do jakich ma uprawnienia, system łącząc się z odpowiednimi bazami zewnętrznymi informuje nas czy pacjent jest ubezpieczony itd. … (pacjent i personel medyczny nie wypisuje 10 razy danych osobowych w różnych formularzach i dokumentach, lekarz dowiaduje się, że pacjent w tym tygodniu miał już przepisane 10 recept na leki, których działanie się nawzajem znosi itd.)
2. Pacjent ulega wypadkowi i ratownik medyczny przy użyciu technologii mobilnych i dowodu osobistego pacjenta, pobiera informacje przydatne przy ratowaniu pacjenta (grupa krwi, uczulenia, choroby przewlekłe, przyjmowane aktualnie leki itd. …) jednak ze względu na bezpieczeństwo pacjenta byłoby dobrze gdyby pewne informacje znalazły się na karcie (dowodzie osobistym), ponieważ technologie mobilne nie są na tyle bezpieczne ( i w danym miejscu lub czasie mogą być niedostępne) żeby powierzyć im życie ludzkie.
Przy pierwszej możliwości Internet mamy wszędzie lub niedługo będziemy mieli, problem jest jedynie w bezpiecznej wymianie informacji między istniejącymi systemami oraz interoperacyjności różnych systemów i baz.
Oczywiście można troszkę bezpieczniej to wszystko zorganizować i nie przesyłać danych przez Internet tylko przez dedykowane sieci łączące jednostki medyczne z systemami rządowymi jednak jak dotąd szpitale pomiędzy sobą niechętnie łączą się dedykowanymi łączami a co tu mówić o podłączeniu do np. pesel 2 itd..