Temat: średnia z części komórek
Do obliczenia średniej z części komórek można użyć formuły do obliczania średniej warunkowej. Jednocześnie żeby sobie uprościć życie, trochę przekształciłam wygląd zbioru danych.
Czyli po kolei:
1) Kopiuję dane z arkusza 1 i wklejam całość do Arkusza2 używając polecenia Transpozycja (jest pod klawiszem Wklej) - w ten sposób zamieniam miejscami wiersze i kolumny
2) Usuwam zbędne wiersze dzięki czemu dostaję "normalnie" wyglądający zbiór danych. Teraz w kolumnach od A do O mam kolejno nazwy zmiennych: odpowiedź, złość, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, wieś, miasto, a w wierszach poszczególne odpowiedzi respondentów (nr od 1 do 300)
3) Zaznaczam mój zbiór danych i wybieram z menu Wstawianie polecenie Tabela (zaznaczam opcję, że tabela ma nagłówki) - dzięki temu mój zbiór staje się tabelą o nazwie Tabela1, a zmienne są nagłówkami tej tabeli.
4) Teraz pozostaje użycie funkcji średniej warunków:
dla wsi ma ona następującą postać:
=ŚREDNIA.WARUNKÓW(Tabela1[złość];Tabela1[Wieś];1)
dla miasta ma ona następującą postać:
=ŚREDNIA.WARUNKÓW(Tabela1[złość];Tabela1[Miasto];1)
gdzie:
Tabela1[złość] - kolumna z której będą brane dane do liczenia średniej
Tabela1[Wieś];1 - oznacza, że używane będą dane tylko dla odpowiedzi (wierszy) spełniających warunek, że w kolumnie Wieś jest wpisana liczba 1.
Jeśli chodzi o odchylenie standardowe to postanowiłam je policzyć wg wzoru na odchylenie standardowe, czyli jako pierwiastek z sumy kwadratów odchyleń od średniej, tj. po kolei:
1) w nowej kolumnie w wierszu nr 2 wpisuję formułę na policzenie sobie kwadratu "warunkowego" odchylenia od średniej warunkowej dla każdej odpowiedzi. Formuła ma postać:
=JEŻELI([Wieś]=1;(liczba-Tabela2[[#Ten wiersz];[złość]])^2;0)
gdzie
[Wieś]=1 - oznacza: "jeśli w kolumnie Wieś jest 1"
(liczba-Tabela1[[#Ten wiersz];[złość]])^2 - oznacza "policz kwadrat odchylenia od średniej komórki Tabela1[[#Ten wiersz];[złość]] (czyli komórki B2)"
liczba - tu trzeba wpisać średnią warunkową, jaka wyszła dla mieszkańców wsi
0 - oznacza "a jeśli nie to wpisz 0"
Ponieważ pracuję w tabeli to wiersze uzupełnią się same.
2) Analogicznie w kolejnej kolumnie tworzę formułę dla mieszkańców miasta ("wieś" zastępuję "miasto" i wpisuję średnią warunkową dla mieszkańców miasta)
Zamiast wpisywać liczbę z palca można oczywiście dać odwołanie do odpowiedniej komórki (koniecznie ze znakiem dolara) - tak pewnie nawet będzie lepiej.
3) Teraz podsumowuję obie kolumny - mam policzoną wariancję
4) Przy pomocy funkcji pierwiastek wyciągam odchylenie standardowe.
Mam nadzieję, że niczego po drodze nie pokręciłam ;)
Edit: mała zmiana w jednej formule.
Agnieszka O. edytował(a) ten post dnia 19.02.13 o godzinie 09:19