Temat: Wstęp do fotowoltaiki (dlaczego NIE panele ?)
Bogdan S.:
Ciekawy artykuł choć trochę przypomina doktoryzowanie się nad sprawami zupełnie nie istotnymi.
Fakt, może i nieistotnymi z punktu widzenia sprzedażowego.
Jednakże, w momencie gdy robi Pan projekty techniczne budowlane, wykonawcze, staje się to całkiem istotne czy mówimy o ogniwie (z racji rozróżniania modułów na 54 / 60 czy 72 ogniwowe) czy o module czy o panelu. To nie jest artykuł, który należy traktować jak wyrocznię przy rozmowie z klientami, jest on skierowany do osób, piszących dokumentacje techniczne, SIWZ'y przetargowe, instrukcje obsługi i eksploatacji itd.
Często rozmawiając z ludźmi którzy mają wieloletnie
[...]
nawet w niektórych kartach katalogowych czy wnioskach o wydanie warunków przyłączenia można znaleźć określenie panel fotowoltaiczny.
Panie Bogdanie, to nie jest żaden argument. Przecież doskonale Pan wie, że właśnie takie karty katalogowe tłumaczą z języka angielskiego osoby, które były na jakimś szkoleniu, często bardziej sprzedażowym niż technicznym bądź w ogóle ich wiedza pochodzi jedynie z wyszukiwarki Google. To że jakieś określenie jest mniej lub bardziej popularne, bynajmniej nie czyni go poprawnym. To, że instalatorzy określają różnorakich określeń to również nie jest żaden argument.
Wnioski przyłączeniowe z ich wszystkimi pytaniami nie na temat są natomiast anty-przykładem.
Taki daleko posunięty puryzm językowy często cechuje osoby które znają branżę jedynie przez pryzmat teoretycznych rozważań.
Ja bym nie uogólniał, gdyż dużo więcej osób, które nie mają pojęcia o kwestiach praktycznych cechuje zupełny bałagan terminologiczny. To wcale nie jest daleko posunięty puryzm językowy
Falownik przekształca napięcie stałe na przemienne a nie zmienne
Tak, oczywisty błąd, dziękuję za zwrócenie uwagi.