Magdalena Bodzioch

Magdalena Bodzioch Radca prawny,
świadczenie usług
prawnych w Warszawie
i Kr...

Temat: zmiany związane z implementacją dyrektywy 2007/64 i...

13 listopada 2007 r. została uchwalona dyrektywa 2007/64/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego. Oprócz tego branża finansowa prowadzi prace nad utworzeniem SEPA (Single Euro Payments Area).

Działania te mają na celu stworzenie jednolitego rynku usług płatniczych, na którym panuje skuteczna konkurencja i na którym nie występują różnice pomiędzy krajowymi i trangranicznymi płatnościami w Euro.

Dyrektywa ta wprowadza nową kategorię dostawców usług płatniczych –instytucje płatnicze (które na pewnych obszarach będą konkurować z bankami) oraz nakłada na dostawców usług płatniczych szereg obowiązków (liczne obowiązki informacyjne, termin wykonania transakcji płatniczej co do zasady D+1 (czyli uznanie rachunku bankowego dostawcy usług płatniczych odbiorcy ma nastąpić następnego dnia roboczego po otrzymaniu zlecenia płatniczego przez dostawcę usług płatniczych płatnika, udostępnienie środków pieniężnych odbiorcy ma nastąpić niezwłocznie po otrzymaniu ich przez jego dostawcę usług płatniczych).

Przepisy dyrektywy wymuszą zmiany w umowach i regulaminach banków i innych dostawców usług płatniczych, będą się wiązać z koniecznością przystosowania systemów.

1 listopada 2009 to ostateczny termin implementacji Dyrektywy PSD przez państwa członkowskie.

Z posiadanych informacji wiem, że niektóre instytucje pracują już nad wprowadzaniem zmian. Interesuje mnie, jakie zagrożenia i szanse dostawcy usług płatniczych widzą w związku z tworzeniem SEPA i implementacją do prawa polskiego postanowień dyrektywy 2007/64.
Rafał Piórkowski

Rafał Piórkowski Sales Manager, Key
Account Manager -
rozwiązania
biznesow...

Temat: zmiany związane z implementacją dyrektywy 2007/64 i...

Mogę jedynie dodać w tym miejscu, że takie rozwiązania email marketingowe jak Jet.Mail mogą wspierać ten proces w komunikacji z użytkownikiem w związku z realizacją płatności w internecie.
R.
Krzysztof Suliński

Krzysztof Suliński nie ważne ile
zakrętów mamy przed
sobą, a cel który
wytyc...

Temat: zmiany związane z implementacją dyrektywy 2007/64 i...

Witam

Moim zdaniem projekt SEPA jest kolejnym elementem mającym na celu zrównanie procedur transgranicznych wewnątrz krajów unijnych, przez co największą korzyść uzyskają klienci końcowi czyli przede wszystkim zwykli obywatele i firmy dokonujące rozliczeń wewnątrzwspólnotowych.

Jedynym największym zagrożeniem to skutki finansowe instytucji bankowych realizujących te zlecenia, dlaczego??
SEPA zgodnie z rozporządzeniem nr 2560/2001 ma za zadanie regulować wysokość opłat transgenicznych porównywalnych do krajowych, jednak aby system wpełni sprawnie funkcjonował należy pokonać szereg przeszkód prawnych, technicznych i technologicznych regulujących rozliczenia międzynarodowe. Pamiętać należy, iż każdy kraj i inststycje w nim żądzą się też lokalnym rynkiem dopasowanym często do wieloltenich przyzwyczajeń jak ilość rachunków sprecyzowanych do poszczególnych celów, sposoby realizacji zleceń np czekowych, telekomunikacyjnych, czy najprostszy przykład waluta, co prawda już od 1999 roku przyjęto w rozliczeniach bezgotówkowych Euro co było podstawą do stworzenia SEPA zgodnie z agendą lizbońską w 2001 roku.
Jednak póki co koszty SEPA są o wiele wyższe niż do momentu pełnego zintegrowania systemów bankowo-finansowych powodując tym spowolnione czasu wdrażania tego systemu. Instytucje te celowo też nierozpowszechniają informacji o SEPA na wzgląd o wiele niższych prowizji, niż w metodzie standardowego rozliczenia międzynardowego.
Dla mnie SEPA to świetne rozwiązanie przedewszystkim redukcja kosztów i czasu, pamiętajmy też, że wkrótce i my będziemy w strefie Euro co wymusi pełna integracj systemów i prawa bankowego, dlatego największym zagrożeniem będą koszty. Pytanie kto za to zapłaci...



Wyślij zaproszenie do