Magdalena
Bodzioch
Radca prawny,
świadczenie usług
prawnych w Warszawie
i Kr...
Temat: zmiany związane z implementacją dyrektywy 2007/64 i...
13 listopada 2007 r. została uchwalona dyrektywa 2007/64/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego. Oprócz tego branża finansowa prowadzi prace nad utworzeniem SEPA (Single Euro Payments Area).Działania te mają na celu stworzenie jednolitego rynku usług płatniczych, na którym panuje skuteczna konkurencja i na którym nie występują różnice pomiędzy krajowymi i trangranicznymi płatnościami w Euro.
Dyrektywa ta wprowadza nową kategorię dostawców usług płatniczych –instytucje płatnicze (które na pewnych obszarach będą konkurować z bankami) oraz nakłada na dostawców usług płatniczych szereg obowiązków (liczne obowiązki informacyjne, termin wykonania transakcji płatniczej co do zasady D+1 (czyli uznanie rachunku bankowego dostawcy usług płatniczych odbiorcy ma nastąpić następnego dnia roboczego po otrzymaniu zlecenia płatniczego przez dostawcę usług płatniczych płatnika, udostępnienie środków pieniężnych odbiorcy ma nastąpić niezwłocznie po otrzymaniu ich przez jego dostawcę usług płatniczych).
Przepisy dyrektywy wymuszą zmiany w umowach i regulaminach banków i innych dostawców usług płatniczych, będą się wiązać z koniecznością przystosowania systemów.
1 listopada 2009 to ostateczny termin implementacji Dyrektywy PSD przez państwa członkowskie.
Z posiadanych informacji wiem, że niektóre instytucje pracują już nad wprowadzaniem zmian. Interesuje mnie, jakie zagrożenia i szanse dostawcy usług płatniczych widzą w związku z tworzeniem SEPA i implementacją do prawa polskiego postanowień dyrektywy 2007/64.