Temat: Wydruk ukrytych warstw

Witam serdecznie,

mam kłopot technologiczny - w .pdf dla drukarnia była ukryta warstwa (plik przygotowywany w AI) i ta warstwa pojawiła się na wydruku. Do pdf-a był dołączony mały podgląd w .jpg. Zarówno w podglądzie .pdf jak i .jpg warstwa ukryta była niewidoczna, dlatego też bardzo się zdziwiłam, kiedy pojawiła się na wydruku. Czy nie wyłączyłam jakieś opcji? Czy drukarnia nie powinna mi zasygnalizować, że wydruk będzie się różnił od oczekiwanego efektu finalnego widocznego na podglądzie w .jpg? Proszę o podpowiedź, bo nie wiem, czy mogę reklamować tę usługę...

Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam !

Aga

konto usunięte

Temat: Wydruk ukrytych warstw

Samo zapisanie pliku PDF jest działaniem banalnym i w zależności od upodobania możesz tam napakować: animacji Flash, JavaScriptu, osadzić filmy, osadzić muzykę, osadzić elementy 3D, zaprogramować elementy interaktywne, formularze itd. Jak skierujesz plik PDF niezgodny ze standardem przemysłowym PDF/X do druku, to wyłącznie twoje ryzyko!

Działaniem normalnym jest, że operator DTP lub grafik, który wykonuje pliki produkcyjne (np. w najpopularniejszym wariancie PDF/X1a), dokonuje również walidacji w Acrobat Pro lub Enfocus Pitstop.
Jeśli nie potrafi certyfikować plików, to chociaż je sprawdza strona po stronie, używając podglądu separacji, podglądu nadruku, podglądu limitu nafarbienia itd.

To tak z elementarnych zasad pracy.

Pozostaje zastanowić się nad kilkoma rzeczami:
1. Czy zleciłaś drukarni opracowanie prepress i poprawki twoich plików PDF przed drukiem?
2. Czy zleciłaś wykonanie wydruków Proof przed drukiem?
3. Do czego miałby służyć drukarni mały podgląd w jpg? Czy jakakolwiek specyfikacja techniczna w poligrafii wymaga dołączenia takiego pliku?

Temat: Wydruk ukrytych warstw

Dziękuję za odpowiedź. Felerną pracą był wydruk szyldu i nie było wydruku próbnego. Podgląd .jpg służył z kolei bardziej klientowi, który miał przekazać na pendrive wszystkie pliki (było tam sporo rzeczy do druku, głównie na papierze) do drukarni i jpgi zostały załączone głównie po to, aby to właśnie klient mógł podejrzeć "przewidywany efekt końcowy". Nie mniej jednak również drukarnia miała wgląd do tych wszystkich plików. Prosiłam również mailowo o zwrócenie szczególnej uwagi na poprawne przygotowanie projektu szyldu do druku, ponieważ robiłam to po raz pierwszy. I jak się okazało - coś poszło nie tak. Zaplątała mi się ta warstwa ukryta... Rozumiem, że w związku z tym nie mam prawa do reklamacji? :(

konto usunięte

Temat: Wydruk ukrytych warstw

Agnieszka B.:
Dziękuję za odpowiedź. Felerną pracą był wydruk szyldu i nie było wydruku próbnego. Podgląd .jpg służył z kolei bardziej klientowi, który miał przekazać na pendrive wszystkie pliki (było tam sporo rzeczy do druku, głównie na papierze) do drukarni i jpgi zostały załączone głównie po to, aby to właśnie klient mógł podejrzeć "przewidywany efekt końcowy".
Kto temu biednemu klientowi wcisnął kit, że JPG jest plikiem pozwalającym zobaczyć przewidywalny efekt pracy po wydrukowaniu!?

Nie mniej jednak również drukarnia miała wgląd do tych wszystkich plików.
A na co drukarni wgląd do plików JPG, których nie miała drukować? Gdyby tam np. były zdjęcia kotków, to może by zerknęli. ;-)
Prosiłam również mailowo o zwrócenie szczególnej uwagi na poprawne przygotowanie projektu szyldu do druku, ponieważ robiłam to po raz pierwszy. I jak się okazało - coś poszło nie tak. Zaplątała mi się ta warstwa ukryta... Rozumiem, że w związku z tym nie mam prawa do reklamacji? :(
Ale czy jesteś pewna, że było to przedmiotem zlecenia? Masz to na zamówieniu? Jest taka pozycja na fakturze za usługę?
Klient mógł to zanieść i np. po informacji, że to dodatkowo płatne nie zamówić, albo zupełnie zapomniał o tym wspomnieć. To Ty zamawiałaś druk czy klient? Bo skoro pisałaś do drukarni e-maila, a klient dostarczył pendrive, to kto składał zamówienie? Jaka jest dokładnie treść zamówienia?
Dominik K.

Dominik K. designer & developer

Temat: Wydruk ukrytych warstw

Ja kiedyś jak mało siedziałem w rzeczach do druku i okazyjnie musiałem coś zrobić na cyfrowy druk to przygotowywałem dublikat pliku w AI, który byłw krzywych, jednowarstwowy i spłaszczony (opcja Flatten). Tworzyłem PDFa ze spadami i znacznikami cięcia, potem otwierałem go w Photoshopie ustawiajac tryb 300 lub 150 ppi (w zależnosci od potrzeb i skali formatu), kolory cmyk, format brutto (ustawienie Media Box) i zapisywałem jako TIFF, jeżeli drukarnia dopuszczała to stosowałem kompresję LZW. Oddawałem dwa pliki do druku, na wszelki wypadek, tak samo je nazywając i zaznaczając w nazwie, że plik tiff to kopia. Troche partyzantka, ale nigdy jakoś nie zaliczyłem faux pas.

Temat: Wydruk ukrytych warstw

Panie Zbyszku, bardzo cenię sobie Pana wiedzę i doświadczenie i na wstępie chyba powinna zaznaczyć, że jestem nie jestem zbyt doświadczonym grafikiem, więc z góry proszę o wyrozumiałość.
1. Co się tyczy podglądu w .jpg - kiedy przygotowuję projekt, wysyłam go do zatwierdzenia przez klienta właśnie w .jpg - jest to mały rozmiarowo plik, nie ma problemu z przejściem przez mail. Chodzi o podgląd rozmieszczenia i widoczności elementów, orientacyjne kolory - spotkałam się z tym, że nawet drukarnie życzą sobie podgląd w jpg dodatkowo do projektu złożonego w wektorach. Oczywiście wiem, że odwzorowanie kolorów jest inne, ważny jest papier, itp. itd., ale nie wykonuję projektów dla małych klientów, gdzie każda najmniejsza rozbieżność monitor-wydruk nie jest aż tak istotna. Proszę również o podpowiedź - jeżeli nie mam możliwości wydruku próbnego, jak powinnam więc w najlepszy możliwy sposób przekazać klientowi, jak będzie wyglądał jego projekt?
2. Zgadzam się :)
3. Klient zlecał usługę druku. Ogólną. Nigdy się nie spotkałam z tym, aby wyszczególnione były na fakturze inne czynności niż druk sam w sobie, a mimo to zdarzały się telefony z różnych drukarni, że coś tam jest źle zrobione i trzeba poprawić. Przy okazji tego zamówienia również dostałam telefon, że w projekcie do druku na papierze warto usunąć dekoracyjne obramowanie przy krawędzi, bo nie gwarantują oni bardzo dokładnego przycięcia i finalnie odległości ramki od krawędzi papieru mogą nie być równie na wszystkich bokach. Obramowanie usunęliśmy. Porozmawiałam wówczas z osobą, która realizowała zamówienie i spytałam o poprawność szyldu - dostał info zwrotne, że jest ok, ale na wszelki wypadek żeby przysłać plik w wersji otwartej. To też uczyniłam, ale z tego pliku nie skorzystali niestety, bo co ciekawe, w wersji otwartej pousuwane już były wszystkie zbędne, ukryte w pdfie w warstwy (musiałam "posprzątać" plik roboczy już po wysłaniu .pdf do drukarni..). Tak też nie pozwoliło to uniknąć niespodzianki po wydruku... Poza tym drukarnia dostaje ten nieszczęsny .pdf i chyba widzi go tak jak ja? Bez ukrytej warstwy. Po wydruku powinni chyba zwrócić uwagę, że wydruk różni się od tego, co pokazywał .pdf... I co najmniej się ze mną skontaktować. Niestety, bez mojej wiedzy wydruk został odebrany przez klienta i szyld już wisi, o czym dowiedziałam się wczoraj. Klient stwierdził, że jest ok, tylko drukarnia trochę zmieniła projekt... Poprosiłam o zdjęcie gotowego szyldu i... masz Ci los.... Nie zmieniła projektu, tylko wydrukowana została warstwa ukryta. Przyznam, że to bardzo istotna zmiana, bo wydrukowała się wielka elipsa na samym środku, która zakrywa istotne elementy i ogólnie psuje cały wygląd, kompozycję. :(

konto usunięte

Temat: Wydruk ukrytych warstw

Wnioski są takie:
- każdy płaci kiedyś „frycowe” rozpoczynając pracę w zawodzie;
- Nieznajomość standardów przemysłowych i norm technologicznych mści się na wielu poziomach;
- oszczędzanie na proofach zazwyczaj drogo kosztuje;
- zakładanie, że ktoś sprawdzi i poprawi jak się go nie poprosi i nie zapłaci, to oczekiwanie dodatkowej usługi gratis.

Możesz dopisać sobie jeszcze kilka własnych wniosków. Wszyscy pewnie zaliczyliśmy kiedyś jakieś wtopy. Ważne, by ich w przyszłości unikać.

Temat: Wydruk ukrytych warstw

Dziękuję :)
Szymon Pipień

Szymon Pipień DTP operator,
Graphic Designer

Temat: Wydruk ukrytych warstw

Dodam jeszcze ku przestrodze, że nawet proof nie jest gwarancją, że wszystko wydrukuje się tak, jak to proof pokazuje... Dwa razy się tak na tym przejechałem:

- Raz atrybut ramki tekstowej był niezamierzenie ustawiony na "nadruk wypełnienia" (a więc nie wybierał kolorów ze spodu, tylko nadrukowywał się na nich) - proof tego niestety nie zasymulował i było lekkie zdziwko na finalnym produkcie, kiedy tekst nagle gdzieś zniknął...

- Drugim razem problemem był obrys liter, proof wyglądał elegancko, po czym okazało się, że rip sobie z tym obrysem nie do końca poradził i porobiły się białe przerwy - wtedy akurat ewidentna wina po stronie drukarni bo pliki dokładnie sprawdziłem.

Proof symuluje jedynie kolorystykę (i to też w zależności od standardów drukarni nieraz jedynie orientacyjnie...), nie można mu 100% ufać. Kwestie takie jak ukryte warstwy czy atrybuty nadruku może wykazać ozalid.

konto usunięte

Temat: Wydruk ukrytych warstw

Szymon P.:
Dodam jeszcze ku przestrodze, że nawet proof nie jest gwarancją, że wszystko wydrukuje się tak, jak to proof pokazuje... Dwa razy się tak na tym przejechałem:
Proof certyfikowany, czy jakiś tam wydruk na skalibrowanym na oko Epsonie?
Proof symuluje jedynie kolorystykę (i to też w zależności od standardów drukarni nieraz jedynie orientacyjnie...), nie można mu 100% ufać.
W normalnych warunkach proof powstaje z plików produkcyjnych przetwarzanych przez tego samego RIP-a co klisze CTF lub płyty CTP.
Kwestie takie jak ukryte warstwy czy atrybuty nadruku może wykazać ozalid.
Ozalid wygląda tak:

Obrazek


Prawdopodobnie chodziło Ci o Ozasol czyli podróbkę technologii odbitek próbnych Matchprint firmy 3M. Jakościowo to było porównywalne z Comalinem firmy DuPont.
Szymon Pipień

Szymon Pipień DTP operator,
Graphic Designer

Temat: Wydruk ukrytych warstw

Mam na myśli certyfikowane proofy. Przy ostatnim druku milionowego nakładu w trzech różnych drukarniach mialiśmy proofy z każdej z nich - wyglądały identycznie, o samych wydrukach zdecydowanie nie można było już tego powiedzieć.

Proof symuluje głównie kolorystykę, tak jak pisałem obiekty z nadanym atrybutem nadruku wypełnienia nie wychwycił.

Mówiąc ozalid miałem na myśli to, co powszechnie pod tą nazwa funkcjonuje - czyli zwykle szary, czasem kolorowy (ale w żadnym wypadku nie odzwierciedlający kolorów - bo nie taka jego rola) wydruk próbny zmontowanych na arkuszu użytków. Drukarnie nieraz łamią ten wydruk w składki, żeby można było sprawdzić czy strony są dobrze zmontowane.

Odsyłam do trzeciego akapitu:
http://chochlikdrukarski.com.pl/2011/10-ostatnia-deska...

konto usunięte

Temat: Wydruk ukrytych warstw

Zbyszek C.:
Jak skierujesz plik PDF niezgodny ze standardem przemysłowym PDF/X do druku, to wyłącznie twoje ryzyko!

Uzupełniając wypowiedź Zbyszka (bo nie wybrzmiało to do końca jasno): gdybyś wygenerowała pdfa zgodnego z jakimś standardem PDF/X, a nie "jakiegoś" pdfa, to niespodzianki by nie było. Żaden ze standardów PDF/X (czyli tych przemysłowych) nie pozwala na obecność warstw w pdfie.



Wyślij zaproszenie do