Temat: Wskaźnik OEE Maszyny w firmie poligraficznej

Cześć,
BARDZO PROSZĘ O POMOC !
czy ktoś z Was mógłby polecić kogoś, kto byłby w stanie pomóc mi z ustaleniem i opracowaniem wskaźnika OEE w firmie poligraficznej, który będę przedstawiać w pracy inżynierskiej.

potrzebowałbym danych , na podstawie których przedstawię wnioski,
Sławek D.

Sławek D. JESTEM a PRAWDA JEST
PORZĄDKIEM, SŁOWO
JEJ ORĘŻEM

Temat: Wskaźnik OEE Maszyny w firmie poligraficznej

Wg wikipedii wskaźnik OEE jest wypadkową trzech innych podrzędnych wskaźników:

Dostępność – stosunek czasu zaplanowanego na realizację zadania do czasu który w rzeczywistości można na to zadanie poświęcić. Dostępność obniżana jest przez awarie i zależnie od przyjętej metody przez przezbrajanie i ustawianie maszyn.
Wykorzystanie (wydajność) – stosunek czasu dostępnego do rzeczywistej pracy. Wykorzystanie (wydajność) jest zaniżane przez straty prędkości wykonywania operacji.
Jakość – stosunek liczby dobrych do wszystkich produktów.
Wskaźnik wylicza się według wzoru: OEE = Dostępność x Wykorzystanie x Jakość

W tym wskaźniku nie ujęto umiejętności grafika i przygotowalni materiałów potrzebnych do druku. Skoro jednak jest to Twój temat na pracę magisterską to zapytaj promotora z jakim kątem rastra świecić trzy kolejne kolory przy siedmiokolorowym flekso. Ok?

Temat: Wskaźnik OEE Maszyny w firmie poligraficznej

do magisterskiej pracy jeszcze sporo czasu przede mną :) na razie inżynierka. Właśnie problem polega na tym, że powód dlaczego tutaj do Was piszę, jest taki, że mój promotor, kolokwialnie mówiąc, zlewa temat. Zostawił mnie samemu sobie... :( raczej nie mam co liczyć na jego pomoc.

Miałem kontakt z jedną firmą, na początkowej fazie korespondencji wyrazili chęć pomocy, jednak później dali mi odpowiedź, że dane, które od nich wymagam należą do wrażliwych i nie są w stanie mi ich udostępnić ... jak widać pod górkę ze wszystkim.

Widzę jednak, że mam szczęście i trafiłem na osobę, która "ogarnia" temat, czy byłbyś w stanie pomóc?
Sławek D.

Sławek D. JESTEM a PRAWDA JEST
PORZĄDKIEM, SŁOWO
JEJ ORĘŻEM

Temat: Wskaźnik OEE Maszyny w firmie poligraficznej

Operator maszyny czy maszynista jak wolą nazywać tą osobę inni, to ktoś kto składa ze sobą do kupy trzy elementy a potem subiektywnie ocenia efekt pracy. Każdą maszynę charakteryzuje wydajność czyli ilość papieru czy metry folii którą wydrukuje w określonej jednostce czasu.
Grubość (ilość) farby położona na materiale ma wpływ na czas jego schnięcia a skoro każdy szuka oszczędności to na jakość ma wpływ nie tylko umiejętność maszynisty ale i czas w jakim łapki podają kolejny arkusz pod wałek. Tu dochodzimy do dostępności i skoro nie każdego stać na Heidelberga oraz własną naświetlarnię płyt, to te wskaźniki można sobie podłożyć pod pupę.
Mycie wałków i założenie kolejnych płyt, rozjazd kolorów na płycie oraz ich wzajemne spasowanie ze sobą, to pikuś na czterokolorówce. Jeśli praca nie jest wykonana prawidłowo i brak na niej podstawowych informacji dla drukarza, w wypadku jednokolorowej maszyny, efekt jest wypadkową umiejętności drukarza oraz tym czego subiektywnie oczekuje zleceniodawca.
Zajrzyj zatem do charakterystyk popularnie stosowanych maszyn i sam pomyśl czy jesteś w stanie wydrukować 120 mb/s folii przy 80% kryciu na kolor. To samo dotyczy offsetu dlatego warunkiem jest prawidłowe przygotowanie pracy do druku przez grafika i naświetlarnię. Bardzo dobry grafik, to rzadkość a rozmowa na temat czasu realizacji zamówienia to jeszcze dwie kolejne operację poza drukiem. W wypadku książki trzeba ułożyć wzajemnie ze sobą arkusze, skleić je i obrównać pod zadany format. W małych drukarniach, zbieranie i klejenie odbywa się ręcznie. Drukowanie folderów wymaga ich późniejszego szycia (też ręcznie). Drukowanie etykiet na samoprzylepnym materiale wymaga ich późniejszego sztancowania i cokolwiek bym jeszcze nie napisał, w procesie drukowania są etapy których nie zastąpi maszyna.
Skoro zatem masz napisać pracę pod kątem OEE to przyjmij hipotetycznie, że jest to np 256 stronicowa książka z kolorowymi wkładkami między arkuszami lub na końcu, klejona z kolorową okładką lakierowaną punktowo lub np. 500 kg folii laminowanej na końcu i przyciętej do szerokości zgrzewarki odbiorcy lub np 200 tyś złoconych opakowań. Jeśli w wypadku tych opakowań nie dotrzyma się dokładności, złocenia nie wejdą w wyznaczone miejsca a zamówienie kolejnych matryc jest stratą kilku dni przy dobrej współpracy z firmą.
Przy braku siatki wykroinika, grafik robi pracę w ciemno operując na podanym formacie zleceniodawcy. Często niestety się zdarza że praca ucieka z kratek szablonu a wtedy dochodzi do katastrofy jeśli ktoś wcześniej tego nie wyłapie.
Pomyśl teraz od czego chcesz zacząć pisać swoją pracę i ile czasu poświęcisz w niej człowiekowi a ile tępej maszynie?

Temat: Wskaźnik OEE Maszyny w firmie poligraficznej

Hmmm powiem tak: przedstawię teraz moje spojrzenie na to:
- wskazanie czasów tj. pracy przedsiębiorstwa , przezbrojeń i innych, które mają wpływ na ogólny czas produkcyjny -
- i oczywiście ilości np. mamy jakieś zlecenie na druk ulotek dajmy na to 200 tys sztuk, no i oczywiście ile egzemplarzy jest wykonanych ok ile blednie ... wiec na podstawie tego zlecenia i tych danych jestem w stanie jakoś oszacować ten wskaźnik.

Co o tym sądzisz?
Sławek D.

Sławek D. JESTEM a PRAWDA JEST
PORZĄDKIEM, SŁOWO
JEJ ORĘŻEM

Temat: Wskaźnik OEE Maszyny w firmie poligraficznej

To podstawowy szkielet tego wskaźnika i tu zaczynają się schody. Warunek podstawowy to maszyny. Jeśli maszynista pracuje 8 godz to odliczając przerwy, pozostanie mu 7 godz. Przy jednokolorowej maszynie musi ją umyć przy każdej zmianie koloru co zajmie mu ok 30 min na kolor. Odliczając ten czas, pozostaje mu 5 godz na druk. Po zmianie koloru musi go rozjeździć na wałkach i ustawić na kałamarzu grubość/ilość podawanej farby oraz spasować na markach z już wydrukowanym kolorem. Jeśli za bardzo dociśnie szybkość druku, kolor zacznie jeździć a nie wyschnięta jeszcze farba brudzić kolejny arkusz. Przy tych pracach ginie w makulaturz ok 5-15 % czyli około 50-100 ark na kolor przeznaczonego do druku papieru.
Kolejnym zagadnieniem jest przygotowanie pracy do druku. Jeśli pochodzi z zewnątrz mogą być niespodzianki. Skoro zatem w oparciu o ten wskaźnik chcesz wyliczyć ile czasu zajmie wydrukowanie palety papieru musisz również uwzględnić sposób wykonania płyt drukarskich. I tu zamyka się wyliczanka jeśli nie posiadasz graficznego studia oraz naświetlarni klisz i płyt lub samych płyt a jako wykonawca wspomagasz się firmami z zewnątrz.
Kolejnym zagadnieniem nie jest ilość wydrukowanych ulotek tylko format papieru jaki maksymalnie drukuje maszyna offsetowa. Nakład 200 tys A6 na pełnoformatówce to 6250 arkuszy drukarskich + rozjazd. Maszyna musi przez wałki przepuścić te arkusze osiem razy i tu masz kolejną zadziabkę. Zrobisz po cztery komplety płyt na każdą ze stron ulotki czy tylko jeden komplet płyt?
Pytanie ma związek kosztami i czasem ale przy przewrotce trzeba bardzo precyzyjnie ustawić kałamarze. Piszę o tradycyjnym offsecie. Przy druku cyfrowym, problemem staje się dupleks.
W wypadku flekso, nakład liczy się w kg folii i zaczyna w okolicy 500 kg + laminowanie. Tu bezwzględnie musi być przy drukarni własne studio graficzne.
Nie dziw się zatem, że nikt z branży nie chciał Ci udzielić odpowiedzi jeśli w tej branży liczy się doświadczenie a nie wskaźniki wydajności.
Wydajność jest wtedy gdy maszyna ma pełnozmianowe obłożenie a nie wtedy gdy pracuje 3 godz na zmianę, dlatego większość drukarni bazuje na maszynach półformatowych.
Wg. mnie, zacznij tą pracę pisać zaczynając od parku maszynowego. Gilotyna rozcinająca arkusze na formatki użytków też wchodzi w ten wskaźnik wydajności i lepiej by była z fotokomórkami i włącznikiem na dwie ręce chroniąc w ten sposób zdrowie pracownika.
W miesięczniku drukarz znajdziesz informacje dotyczące nie tylko maszyn ale innych urządzeń niezbędnych w drukarni a jeśli pomyślisz, to może Ci się trafi cały art. dotyczący wydajności OEETen post został edytowany przez Autora dnia 23.04.20 o godzinie 22:10

Temat: Wskaźnik OEE Maszyny w firmie poligraficznej

Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy , bardzo zrozumiale to opisujesz.
Biorąc pod uwagę Twoje zdanie , wyliczenie tego wskaźnika to nie jest wcale taka zero-jedynkowa sprawa, trzeba wziąć bardzo dużo czynników pod uwagę. Nie wiem czy uda mi się zebrać tyle danych ... tym bardziej, ze w obecnym czasie uzyskanie jakichkolwiek danych jest bardzo trudne.

Bazując na Twoim doświadczeniu może jesteś w stanie zaproponować, podpowiedzieć może jakiś inny temat do badań ,który mógłbym wziąć pod uwagę jeśli chodzi o temat drukarni i jej działalności ?
Sławek D.

Sławek D. JESTEM a PRAWDA JEST
PORZĄDKIEM, SŁOWO
JEJ ORĘŻEM

Temat: Wskaźnik OEE Maszyny w firmie poligraficznej

Można być pod wrażeniem czekając dwa tygodnie na realizację zamówienia ale drukarnie walczą między sobą o zamówienia które zabezpieczą pełne obłożenie drukiem maszyn które posiadają. Duże drukarnie mają minimalny limit nakładu który przyjmą do realizacji zaś małe zbierają na arkusz kilka zamówień od różnych klientów by nie dokładać do interesu.
Wskaźnik OEE jest w tym wypadku przydatny dla poligraficznych gigantów które w ciągu zmiany są w stanie wydrukować milionowy nakład popularnego miesięcznika tylko, że oddanie materiału do druku odbywa się z miesięcznym wyprzedzeniem. Roboczy miesiąc to średnio 22 zmiany a w związku z tym mały przedsiębiorca nie zainwestuje kilkuset milionów w super wydajne maszyny rolowe że sklejarką tylko dlatego, że ma taki kaprys.
Zyskowność przedsięwzięcia jest podstawą każdej działalności gospodarczej dlatego poza offsetem i flekso jest jeszcze tampondruk i sito. Wszystkie wymienione rodzaje technik drukarskich podlegają fazie projektu, przygotowania matryc oraz realizacji. We wszystkich etapach uczestniczy czynnik ludzki oparty na subiektywnej ocenie osoby odpowiedzialnej za kolejny etap zlecenia.
Skoro zatem chcesz napisać pracę na temat wydajności, postaw się w roli osoby która chce otworzyć drukarnię. Określ własny poziom finansowy na zakup maszyn i prowadzenie takiej działalności a następnie określ sobie po jakim czasie zwrócą się wyłożone pieniądze by zrekompensować wydatki na ten cel. Zysk zaczyna się dopiero wtedy gdy więcej do Ciebie wraca od tego co zainweatowałeś. Może na początek zajrzyj do tej publikacji
http://www.cobrpp.com.pl/actapoligraphica/uploads/AP20...
Więcej pozycji znajdziesz tu
http://www.cobrpp.com.pl/actapoligraphica/index.php?pa...
Dominik K.

Dominik K. designer & developer

Temat: Wskaźnik OEE Maszyny w firmie poligraficznej

Drukarni nie otwieram i nie planuję biznesu w poligrafii, ale jak mi się zdarzy to wiem gdzie walić i szukać konsultanta, ustalam ze Sławkiem stawkę godzinową i jedziemy ;)
Sławek D.

Sławek D. JESTEM a PRAWDA JEST
PORZĄDKIEM, SŁOWO
JEJ ORĘŻEM

Temat: Wskaźnik OEE Maszyny w firmie poligraficznej

Ok, Dominiku :?
Może tak na początek kupimy sobie etykieciarkę albo hafciarkę? Może też być pięciokolorowy ploter do druku na płasko lub dobre studio graficzne przy Politechnice. Co, Ty na to? :)))
Dominik K.

Dominik K. designer & developer

Temat: Wskaźnik OEE Maszyny w firmie poligraficznej

Ja to w ogóle wątpię czy się do prowadzenia jakiegokolwiek biznesu nadaję... to raz :).
Dwa... straciłem kontrakt, który miałem z firmą przez ostatnie 14 miesięcy, pracuję "na pełnej" do końca kwietnia (04.2020). Od maja nie mam żadnych zleceń i martwią mnie prognozy gospodarcze. Będę próbował jakoś ratować swoją DG.

A tak po za tym to trochę wypadłem z tematu druku i wróciłem do branży IT, inżynieria i te sprawy.
Myślałem o jakimś takim biznesie jeszcze z drukiem 3D, prototypowanie itd. Zrobiłem kurs programowania i zacząłem jeszcze uczyć się języka stosowanego w modelingu. Patrzyłem jak koledzy z poprzedniej jeszcze roboty sami składali drukarę 3D przy użyciu mebli ze znanej sieciówki do samoskładania oraz komponentów i elektroniki zamawianej na znanym i popularnym serwisie aukcyjnym z Państwa Środka :D.

Z zakładaniem jakiegokolwiek biznesu usługowego trzeba będzie przeczekać chyba kilka miesięcy i zobaczyć ja ten syf się cały potoczy lub zgrabnie przemyśleć usługi on-line. Zabrać trochę udziału takim firmom jak np. Drukomat itd. Ale to może być trudne.
Sławek D.

Sławek D. JESTEM a PRAWDA JEST
PORZĄDKIEM, SŁOWO
JEJ ORĘŻEM

Temat: Wskaźnik OEE Maszyny w firmie poligraficznej

Jako specjalista masz do wyboru, zostać producentem albo nadal świadczyć usługi.
Ja ma napisać książkę ale... mam większy luz gdy na budowie robię co muszę i nikt się mnie nie czepia. W tym wypadku, to co robię ma dłuższy okres przydatności do użytku niż reklamowe trzy dni:)
Niech "inni" zmieniają świat "na lepsze" a mnie na wypadek "W" proszę przenieść w bezpieczne miejsce :)))

Następna dyskusja:

!praca dla Technologa Produ...




Wyślij zaproszenie do