Temat: Szkolenie z color managementu (zaawansowane)
No dobra, książeczka przeglądnięta, przeczytana i teraz zabieram się za czytanie z pełnym zrozumieniem. No i mam kilka "sprostrzeżeniopytań"...
Primo - I was blind and now I see. Jest to wszystko zaiste proste i logiczne, ale już wyobrażam sobie walkę ze złymi nawykami nie tylko moimi ale całych przygotowalni. I co z pracami od klientów? Dotychczas miłym kryterium było dostarczenie pliku skonwertowanego do CMYKa, co jak czytam jest w sumie be (zostańcie w tym waszym ergiebu, damy sobie radę lepiej z konwersją).
Secundo - jednak spektrofotometr. Zwykły i1 za 8 stówek nie styknie, trzeba i1 pro za 8 stówek ale w ojro. Dodatkowo jak nie chcemy klepać z linii komend to soft za dużo tysięcy (typu profilemaker - w sumie dociekliwi znajdą w necie wersję do potestowania, ale co po studiach? Koszta panie, koszta). Dodatkowo wzorniki IT8 według potrzeb i fajny monitor. Coś pominąłem (Pantony mam :))? Znacie jakiś fajny, tani soft z GUI do tworzenia i edycji profili?
Tertio - chyba się jednak da i opłaca, o ile literatura nie kłamie ;) - podoba mi się wizja kliknięcia próbki koloru od klienta spektrofotometrem, odczyt laba do PS, druk próbki, powtórny klik i mamy profil pod naszą problematyczną prackę no i wydruk delty do ewentualnej rozmowy z klientem dlaczego tak drogo gdy nie wziął od razu... A informacja w którą stronę ucieka kolor - bezcenna :)
EDIT: W sumie jestem w tej miłej sytuacji że pracuję z HP Indigo - na zwykłym offsecie tak łatwo i miło nie będzie (proofy albo dodatkowe koszta).
Kuba W. edytował(a) ten post dnia 30.11.08 o godzinie 21:18