Przemysław M.

Przemysław M. Operator DTP

Temat: Proof na drukarce

hej, mam Epsona stylus photo R2880
czy na tej drukarce można wydrukować certyfikowanego proofa?
co musiałbym do tego mieć ? spektrofotometr?

Temat: Proof na drukarce

Tak, na tej drukarce można wydrukować certyfikowany proof, jednak pod kilkoma warunkami:

1) Powinieneś użyć papieru proofingowego, najlepiej z certyfikatem FOGRA, np. Epson Standard Proofing Paper 205g.
2) Korzystać wyłącznie z oryginalnych tuszy, co mam nadzieję jest oczywiste.
3) Proofy drukować przy pomocy oprogramowania, które jest do tego przeznaczone i które umożliwia dodrukowanie paska do pomiaru (UGRA/FOGRA Mediawedge v3.0). Zapomnij o drukowaniu przez driver systemowy.
4) Powinieneś posiadać spektrofotometr (np. X-Rite i1 Pro), którym zmierzysz pasek na każdym wydrukowanym egzemplarzu i wtedy możesz wydrukować i nakleić certyfikat.

Problem w tym, że spektrofotometr, to koszt rzędu co najmniej 3500 zł (nowy), oprogramowanie RIP (np. budżetowy ale świetny EFI Express) to drugie tyle. Cenę papieru znajdziesz np. w sklepie na polskiej stronie Epsona (szukaj w dziale naklejek samoprzylepnych i nie pytaj mnie dlaczego :) W efekcie elementy dodatkowe będą wielokrotnie droższe, niż sama drukarka, więc sam zdecyduj, czy warto iść tą drogą. Poza tym tusze do tej drukarki mają obrzydliwie wysoką cenę (policz koszt 1 ml i porównaj z jakimiś większymi urządzeniami pigmentowymi).

Na koniec dodam, że znam firmę, która uparła się i drukuje na tym modelu proofy. W praktyce okazało się, że drukarka jest niestabilna. Po miesiącu, albo po założeniu nowych tuszy trzeba ją profilować od nowa.

Podsumowując: nie polecam.

konto usunięte

Temat: Proof na drukarce

Używałem różnych modeli epsonów do pseudoproofingu.
Początkowo z użyciem Adobe Press Ready a potem z różnymi rozwiązaniami opartymi o Photoshopa, Acrobata bądź RIP-y programowe.

Tak jak Adam wspomniał, wszystkie te sposoby są bardzo niestabilne i wymagają sporo wysiłku, by osiągnąć poziom zbliżony do spodziewanego. Można wpakować się w różne kanały typu systemy stałego zasilania+darmowa kalibracja. Jeśli jednak nie drukujesz przynajmniej kilku A3 dziennie, to może się okazać, że włożony wysiłek nie ma pokrycia w efektach a dodatkowo ubijesz drukarkę.

Oprócz tego co napisał Adam, aby był to proof certyfikowany, to trzeba przejść szkolenie z proofingu zakończone egzaminem. Dopiero wtedy wolno Ci będzie nakleić naklejkę z certyfikatem do proofa. I dopiero wtedy będzie on jakimkolwiek dowodem jakości kolorystycznej drukowanego materiału.Ten post został edytowany przez Autora dnia 22.01.16 o godzinie 09:00



Wyślij zaproszenie do