Temat: Liniatura - jak ustawić?
Dodam, że rozdzielczość zdjęcia (ppi) winna być dobrana w zależności od rodzaju rastra. Zwykle używany jest raster klasyczny, gdzie instrukcje mówią o współczynniku 2x (raster 150 lpi x2 = 300 ppi). Oczywiście wielkość pracy, a w zasadzie odległość z jakiej się ją ogląda ma kolosalne znaczenie. Plakat, który oglądamy z kilku metrów nie musi mieć wysokiej rozdzielczości (ppi), bo i tak nie zobaczymy takich szczegółów. Wg moich doświadczeń nie widać różnicy czy damy 300 ppi czy 175 ppi. Nie trzeba też wtedy drukować z dużą liniaturą, wystarczy spokojnie 135-150 lpi.
Co innego, gdy oglądamy album. Tu liniatura powinna być dużo większa, np. 220-300 lpi, a co za tym idzie powinna być większa rozdzielczość zdjęcia.
Innym rastrem jest raster stochastyczny, ale on raczej nie ma uznania w offsecie (tylko w specyficznych sytuacjach). O ile przy rastrze klasycznym może mieć znaczenie, czy przedobrzymy z rozdzielczością, to dla rastra stochastycznego nie. Im większa rozdzielczość tym lepsze efekty.
Trzeci rodzaj rastra to raster hybrydowy. W obszarach zwykle 5-95% jest klasyczny, a w pozostałych stochastyczny lub klasyczny-stochastyczny (AGFA). Twórcy rastra hybrydowego AGFY reklamują, że stosując go można podnieść liniaturę bez skutków ubocznych (utrudnienia w przygotowaniu blach i druku). Z takim rastrem my pracujemy. :)
Mam nadzieję, że przydałem się nieco.
Pozdrawiam
Jacek Adamiak