Temat: Wyposażenie laboratorium analizy użyteczności...
Niestety odpowiedź nie jest taka prosta - wszystko zależy od:
- przeznaczenia laboratorium (czy tylko laboratorium czy jednocześnie sale do innego wykorzystania poza badaniami, czy tylko badania użyteczności czy też marketingowe, czy istotny jest komfort obserwowania badań przez większą ilość osób)
- rodzaju przeprowadzanych badań (eyetracking, obserwacje użytkowników, współprojektowanie z użytkownikami, czy będzie potrzebna kabina tłumacza itp.)
- oczywiście budżetu :)
Nie wiem więc czy rekomendować opcję maximum, czy wymagane minimum. Więc może jakoś tak po środku
POMIESZCZENIA
Dobre laboratoria badań użyteczności posiadają pokój do badań z lustrem weneckim i przestronnym pomieszczeniem po drugiej stronie lustra (mogącym pomieścić kilka osób oraz potrzebny sprzęt). Trzeba pamiętać o odpowiednim wygłuszeniu pomieszczenia (dźwiękoszczelne drzwi, wygłuszone ściany). Ważna jest również poczekalnia dla respondentów, toaleta oraz zaplecze gastronomiczne (zarówno badacze jak i obserwatorzy spędzają w laboratorium zazwyczaj cały dzień - posilić się trzeba).
SPRZĘT
Jeśli mają być przeprowadzane badania eyetrackingowe, dodatkowo trzeba kupić
eyetrackera :)
Potrzebny będzie minimum jeden
komputer, do przeprowadzania badań i rejestracji ich przebiegu, przed którym siedzi badany. Dobrze jest mieć jednak drugi komputer, do obserwacji i ewentualnego sterowania badaniem przez moderatora.
Potrzebny jest również sprzęt rejestrujący głos i twarz respondenta. W wersji minimalnej wystarczy dobrej jakości
kamera internetowa z wbudowanym głośnikiem. Kamera i głośniki wbudowane w laptopa nie są wystarczające - nie zbiorą odpowiednio dźwięku z pomieszczenia i nie pozwalają na szybkie ustawienie kamery (respondenci są wyżsi, niżsi, pochylają się nad monitorem albo siedzą daleko).
Trzeba też pamiętać o zapewnieniu dźwięku po drugiej stronie lustra. Przy większym budżecie, można zainwestować w profesjonalny
system rejestracji i nagłośnienia, który może jednocześnie przekazywać dźwięk do pokoju obserwacji i rejestrować przebieg badania - mikrofony zamontowane pod sufitem w pokoju badawczym i odbiornik w pokoju obserwacji. Mogą to być po prostu głośniki ze wzmacniaczem albo zamiast wzmacniacza, mikser dźwięku - co pozwoli na podłączenie kilku par słuchawek czy nagrywanie dźwięku, nawet kilku ścieżek jednocześnie (przydatne gdy potrzebne jest symultaniczne tłumaczenie).
Monitor do przekazywania wizji za lustro weneckie.
Dobre
łącze internetowe :)
Przy wolnym budżecie można jeszcze kupić
drukarkę - czasem trzeba dodrukować kwestionariusz czy zgodę na udział w badaniu.
W laboratorium badawczym K2 UX stosujemy następujące rozwiązanie: kamera internetowa podłączona do komputera respondenta, służy do rejestracji badania w oprogramowaniu Morae Recorder (przy eyetrackingu - Tobii Studio). Moderator ma drugi komputer do obserwacji, z Morae Observerem (Tobbi loggerem), do którego podłączony jest monitor, stojący w pokoju obserwacyjnym. Pod sufitem podwieszone są mikrofony, przekazujące dźwięk za lustro weneckie, gdzie znajduje się mikser i głośniki.
OPROGRAMOWANIE
Zdecydowanie polecam profesjonalne oprogramowanie Morae, służące do rejestracji badania, zaawansowanej analizy wyników i obróbki materiałów video. Istnieją też tańsze programy, ale tu nie będą się wypowiadać, bo ich nie testowałam.
MEBLE
Stół i krzesła do pokoju badawczego, meble do pokoju obserwacyjnego (zależy od wielkości pomieszczenia, ale może to być stół i krzesła do obserwacji, kanapa, fotele i stolik kawowy do relaksu), stolik i krzesła do poczekalni.
Hmm, na pewno zapomniałam o czymś oczywistym, ale w tym momencie wydaje mi się, że to wszystko :)
Paulina Makuch edytował(a) ten post dnia 21.02.12 o godzinie 22:22