Adam Pietrasiewicz

Adam Pietrasiewicz Półliterat, Audytor
dostępności

Temat: Web Reader

Dzięki dość skutecznej polityce marketingowej producenta praktycznie jedynego takiego rozwiązania w Polsce, Web Reader zaczyna się coraz bardziej upowszechniać.

Chciałbym w związku z tym poinformować wszystkich zainteresowanych, a tutaj jest chyba bardzo dobre miejsce, by o takich rzeczach mówić, że Web Reader w żadnym przypadku NIE JEST narzędziem zwiększającym dostępność strony internetowej dla osób niepełnosprawnych.

Wielu twórców stron i serwisów internetowych wyobraża sobie zupełnie coś innego, szczególnie, że twórcy tego rozwiązania nie wahają się wprowadzać potencjalnych klientów w błąd tłumacząc kłamliwie, że "zainstalowanie tego rozwiązania zwiększy dostępność strony dla osób niepełnosprawnych". Mówią tak, bo oczywiście ich celem jest sprzedanie maksymalnej liczby tych gadżetów. Wiedzą również, że osób znających się tak naprawdę na kwestiach dostępności jest stosunkowo niewiele i mogą sobie pozwolić na takie kłamstwa.

Upowszechnianie gadżetów sczytujących elementy na ekranie wprowadza bardzo poważne zamieszanie w kwestie rozumienia spraw dostępności wśród webmasterów. Rozumują, że instalując je na swoich stronach "załatwiają kwestię osób niepełnosprawnych" i mogą wszem i wobec głosić, że ich strona jest "dostępna". Niektórzy z nich robią jeszcze, równie nikomu do niczego nieprzydatne, strony o odwróconym kontraście.

Oczywiście nie tędy droga!

Trzy instytucje zajmujące się między innymi kwestiami dostępności Internetu dla osób niepełnosprawnych ogłosiły właśnie wspólny komunikat w tej sprawie. Oto on:

==========================

W związku z informacjami napływającymi z różnych stron na temat usług polegających na udźwiękowianiu stron internetowych przy pomocy tzw. mówiących przeglądarek zdecydowaliśmy się na opublikowanie stanowiska w następującym brzmieniu:

Mówiące przeglądarki instalowane na stronach internetowych wielu podmiotów administracji publicznej i organizacji pozarządowych nie są narzędziem wspomagającym osoby niewidome. Niewidomi użytkownicy przeglądarek internetowych korzystają ze swoich własnych rozwiązań do odczytu ekranu, a zatem nie potrzebują rozwiązania w postaci odczytywania stron zewnętrznym narzędziem.

Zasady dostępności stron internetowych zawarte są w specyfikacji Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0, a żadna z zawartych tam wytycznych nie odnosi się do podobnego rozwiązania. Mówiąca przeglądarka w najmniejszym stopniu nie podnosi dostępności serwisu dla osób niewidomych.

Komunikat został przygotowany wspólnie przez:
Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego
Fundację Widzialni
Spółdzielnię Socjalną Akces LabAdam Pietrasiewicz edytował(a) ten post dnia 23.02.12 o godzinie 10:34