Bartosz Szczęśniak

Bartosz Szczęśniak e-commerce /
e-marketing

Temat: czytelnośc tekstu na stronie

pytanko
justować czy nie justować?
podobno justowanie zmniejsza czytelność, z drugiej strony wszystkie książki jakie w zyciu przeczytalem mialy tekst wyjustowany :)
wiecie coś więcej?
Grzegorz Iskierka

Grzegorz Iskierka Software developer

Temat: czytelnośc tekstu na stronie

wczoraj znalazlem ciekawa app wlasnie do zwiekszania czytelnosci tekstu na stronach http://readable-app.appspot.com/setup.html

jest tam opcja 'Text Align', probuj ja zmieniac + 'Font' (dostepna jest gdy wlaczycz 'Check to enable Full Control' na dole)

jak dla mnie justowanie zmniejsza czytelnosc, ale duzy wplyw ma tez reszta ustawien (np. 'Line Height' czy 'Text-Box Width')
Piotr Maliński

Piotr Maliński Programista
Python/Django

Temat: czytelnośc tekstu na stronie

Jeżeli nie masz bardzo długich wyrazów powodujących bardzo intensywne justowanie to tekst jest raczej dość dobrze czytelny - szczególnie gdy ma większe odstępy między wierszami niż standardowe.

konto usunięte

Temat: czytelnośc tekstu na stronie

Zacznijmy od tego, że justowanie to wyrównywanie bloku tekstu. Czy to centralnie, do lewej, prawej, czy obu.

Potem powiedzmy sobie, że justowanie do obu marginesów (czyli to co potocznie nazywamy justowaniem) jest zdrowe, eleganckie i w żadnym wypadku nie zmniejsza czytelności. Ale polega ono na dzieleniu wyrazów w taki sposób, aby wielsze były jednakowej długości.

To co oferują nam w kwestii justowania do obu marginesów przeglądarki, nie jest poprawnym justowaniem, a jedynie nędzną jego namiastką polegającą na zwiększaniu odstępów międzywyrazowych. Zaburza to płynność czytania, czyli zmniejsza czytelność. Czyli szkodzi.

Jeśli więc masz niezmienny tekst, który sam sobie możesz sformatować - justuj jak Ci się podoba. Jeśli chcesz wrzucić to formatowanie do jakiejkolwiek strony z dynamicznie generowaną treścią - lepiej sobie odpuść. Poszarpana prawa strona bloku tekstu nikomu w czytaniu nie przeszkadza. Różnej wielkości dziury między wyrazami owszem.Edward Łuska edytował(a) ten post dnia 17.09.09 o godzinie 19:46
Krzysztof Piwowar

Krzysztof Piwowar UX Consultant &
Owner @ Magnetise -
looking for new
busin...

Temat: czytelnośc tekstu na stronie

Bartku, zdecydowanie posłuchaj rady Edwarda. W zasadzie wszystko, co powinno się powiedzieć na ten temat, napisał :D

Zdaję sobie sprawę, że poszarpana prawa strona często jest solą w oku, jeśli chcemy mieć wizualnie dopieszczony layout.

Jednak jak już wspomniał Edward, przeglądarkowe justowanie najczęściej robi więcej gorszego niż dobrego. Zwłaszcza wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie określić ile i jaki tekst znajdzie się w justowanym bloku.

Oczywiście może się okazać, że w Twoim przypadku zawartość bloku tekstu jest z góry określona i znana i justowanie nie pogorszy w znacznym stopniu czytelności. Dlatego Twój wybór - ważne, aby też nie popadać w generalizację: justowanie = zło, chociaż utarty stereotyp tak nam podpowiada ;)

konto usunięte

Temat: czytelnośc tekstu na stronie

Powodem, dla którego obustronnie wyjustowana kolumna tekstu w książce wygląda dobrze, jest skrupulatne przełamanie jej w programie do składu przy łącznym wykorzystaniu kilku metod: zmian światła międzywyrazowego, międzyliterowego, niewielkich zmian szerokości niektórych liter i dzielenia wyrazów.
Porównywalna jakość jest w sieci po prostu nieosiągalna.

Jedyne, co można zrobić (pamiętając, że w języku polskim spacja przypada na mniej więcej 7 liter), to nie justować obustronnie zbyt wąskich kolumn (prawdopodobnie mniej niż 50 znaków) bo to grozi pojawianiem się "dziur".

Blok tekstu na ekranie nie powinien też przekraczać szerokości 65-75 znaków, co jest ustaloną granicą czytelności dla tekstu drukowanego, a więc środowiska znacznie bardziej komfortowego dla użytkownika.

Myślę że na ekranie nieco powiększone odstępy między wierszami mogą niekiedy czytelności pomóc.



Wyślij zaproszenie do