Błażej
Sarzalski
radca prawny, bloger
prawniczy
Temat: Prawo domenowe
Prawo do domeny internetowej nie istniejePrzeglądając zeszłotygodniową Rzeczpospolitą ucieszyłem się z dołączonego do niej Kodeksu internetowego. Oczywiście nie ma czegoś takiego jak Kodeks internetowy, a cała nazwa jest tylko zgrabnym trickiem marketingowym, tym niemniej publikacja ciekawa i pouczająca dla każdego użytkownika sieci. Brakowało mi w niej jednak niezwykle istotnego rozdziału. Rozdziału o prawach do domeny internetowej.
Mogę oczywiście tylko gdybać, z jakich powodów autorzy opracowania nie dotknęli tego ważkiego problemu. Na pewno jednak sama kwestia domen internetowych i uprawnień do nich nie jest kwestią tylko i wyłącznie prawa internetowego, ale także, a może przede wszystkim prawa cywilnego, prawa nieuczciwej konkurencji, prawa własności przemysłowej. Nie istnieje natomiast w polskim systemie prawnym coś takiego jak prawo do domeny internetowej w sensie samoistnego, niezwiązanego z żadnymi innymi faktami prawnymi uprawnienia podmiotu do żądania wyłączności na stosowanie w nazwach domen określonych ciągów znaków. To jednak, że prawo takie nie istnieje, nie oznacza że określone ciągi wyrazowe i literowe nie podlegają ochronie i w określonych sytuacjach, nie będzie można po stronie jakiegoś podmiotu konstruować roszczenia o zaniechanie używania określonej domeny internetowej.
Roszczenia takie opierać można, w szczególności na:
* przepisach kodeksu cywilnego o ochronie nazwiska,
* przepisach kodeksu cywilnego o ochronie firmy,
* przepisach kodeksu cywilnego o ochronie dóbr osobistych,
* przepisach Prawa własności przemysłowej o ochronie znaków towarowych,
* przepisach ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Dla dobrego prawnika jest więc pole do popisu. Wiele jednak zależy od stanu faktycznego konkretnej sprawy. Nie zawsze da się bowiem udzielić jednoznacznej odpowiedzi jak w danym przypadku rozstrzygać będzie sąd. W kolejnych wpisach z tej serii opowiem zwięźle o ww. podstawach prawnych roszczeń. Zapraszam też do dyskusji i zadawania pytań.