Krzysztof Boruszewski

Krzysztof Boruszewski pomysł, rysunek,
grafika...

Temat: Wycena rysunku i komiksu.

Witajcie.

Wkrótce zaczynam "karierę" freelancera :)
Specjalizuję się w rysunku satyrycznym, krótszych i dłuższych
formach komiksowych. Mam za sobą już mniejsze i większe
osiągnięcia - zainteresowanych zapraszam w moje autorskie strony:
http://kboruszewski.pl
Jednak mało znam rynek, dlatego proszę Was o wycenę rysunku
satyrycznego i komiksu. Wiem, że zależy to od wielu czynników,
dla kogo ma być to wykonane, ile czasu trzeba poświęcić, na jaki
nośnik itp.

Dlatego też przedstawiam przykłady mojej twórczości, i proszę
kolejno o ich wycenę:

1.

Obrazek


2.

Obrazek


3.

Obrazek


4.

Obrazek


5.

Obrazek


6.

Obrazek


7. Projekt maskotki serwisu internetowego:

Obrazek


8. Karykatura:

Obrazek


Poproszę o wycenę - na ile to możliwe - każdego rysunku w zakresie publikacji na portalu internetowym i na potrzeby reklamy jakiegoś produktu.

Z góry dziękuję!
Oczywiście jestem otwarty na wszelkie opinie, sugestie i porady.
Na propozycję współpracy także :)
Dominik K.

Dominik K. designer & developer

Temat: Wycena rysunku i komiksu.

Nie wiem czy w jakiś sposób pomogę, ale z tego co się kiedyś orientowałem to w utopijnej rzeczywistości powinno wyglądać w ten sposób:

Stowarzyszenia i związki artystyczne (np. ZPAF) co jakiś czas określają cenniki dotyczące kwestii oddania ilustracji, fotografii, grafiki, innego utworu w rozumieniu prawa autorskiego na cele powielania w różnych mediach.
Po prostu bym 'poguglował' jeszcze, ale będą to tylko punkty odniesienia, ponieważ nie zawsze można się tymi cennikami posługiwać - chodzi tu głównie o przynależność do danych stowarzyszeń, związków, no i oczywiście w większości przypadków status wolnego twórcy w zakresie artystycznego wykształcenia. Ciężko mi powiedzieć mi powiedzieć co z resztą twórców, którzy są po za tym schematem.

Druga sprawa to rzeczywistość (ta nie utopijna):

Z mojego doświadczenia w zakresie np. okładek do gazet i składu tekstowego wynika, że wydawnictwa mają na ogół swoje cenniki, przynajmniej te, z którymi miałem do czynienia. Nie są to oczywiście agencje wydawnicze wydające Przekrój czy Machinę. Mniejsze wydawnictwa wbijają w konwenanse i nie przejmują się kto kim jest. Ich cenniki w praktyce są dynamiczne z możliwością utargu w pewnych przypadkach, które wynikają z gustu, relatywnej oceny twojej twórczości, pomysłu, talentu.
Ale generalnie sprawa wygląda na zasadzie, że osoba odpowiedzialna za dane wydawnictwo mówi, że za rysunek satyryczny dajemy tyle, za okładkę tyle, za coś tam jeszcze płacimy tyle.
Reszta zależy od Ciebie i twojej oceny własnej pracy i wartości.

Niestety rzeczywistość pokazuje absurdy, że nieraz za projekt winiety, czyli uniwersalnego znaku symbolizującego dany tytuł, którym gazeta/magazyn będzie się posługiwać przez wiele lat i wykorzystwać go na cele marketingowe, płacą śmieszne pieniądze, np. 200 pln. A pojedynczy egzemplarz kosztuje ok 30-40 pln i jest miesięcznikiem branżowym. Tłumaczenie jest zawsze to samo, bo grafikom tyle płaciliśmy i nikt więcej nie żądał ;)Dominik Kiepuszewski edytował(a) ten post dnia 25.10.11 o godzinie 15:10

konto usunięte

Temat: Wycena rysunku i komiksu.

Być może, jeśli chcesz szukać zbytu na swoje rysunki, powinieneś powstrzymać się od politycznych deklaracji, ponieważ zawężasz sobie rynek.
Krzysztof Boruszewski

Krzysztof Boruszewski pomysł, rysunek,
grafika...

Temat: Wycena rysunku i komiksu.

Rysuję na każdą opcję(na Kaczora też mam parę rysunków). Zdaję jednak sobie sprawę że polityka to śliski temat.
Krzysztof F.

Krzysztof F. "Zbyt mało wiem by
być
niekompetentnym."

Temat: Wycena rysunku i komiksu.

Wycena pracy kreatywnej zwykle odbywa się tak, że Ty wyceniasz klient się targuje lub nie :) Pytanie na forum "ile warte są moje prace?" mija się z celem. Bo mnie np. się Twoja kreska nie podoba, uważam, że jest bardzo amatorska. Wyceniam ją na 0 pln. Innej osobie, może się bardzo spodobać .. i będzie skłonna zapłacić sporo. Chcesz z tego wyciągać średnią ?
Albert W.

Albert W. creative director

Temat: Wycena rysunku i komiksu.

Ja bym zrezygnował z określenia rysunek satyryczny. Zaprezentowane rzeczy nie są niestety śmieszne... Kreska do storyboardów jest ok. i w tą stronę radziłbym na razie iść. Ale na Twoim miejscu, żeby rysunek był naprawdę satyryczny, rozpocząłbym współpracę z tęgim copywriterem.
Dawid Białowąs

Dawid Białowąs Projektuję/ilustruję
bo lubię :)

Temat: Wycena rysunku i komiksu.

Kontynuując myśl Krzysztofa, możesz wpaść w konwencję i znaleźć klienta na swoje prace i jechać na swojej "amatorskiej kresce" za całkiem niezłą pensję a możesz na tym polec. Przykładem byłby Maciej Sieńczyk, które kreski nie cierpię! Proporcje ciał są rozwalone, perspektywa leży, kompozycja fatalna a mimo to ciągle patrze na niego w lampie, wysokich obcasach, okładach książek (np. Toksymia) itp. Innym przykładem może być Endo Nowicka, którą "kupił" Empik. Ma niepowtarzalny styl, ale czy ładny? Alfons Mucha to nie jest (prywatne gusta).. Ile można na tym jechać? To już inne pytanie.. Radzę ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć..
Joanna S.

Joanna S. Roboty Graficzne

Temat: Wycena rysunku i komiksu.

porównanie do Macieja Sieńczyka jest tu mocno chybione, zarówno on jak i Endo (co stwierdzam niezależnie od moich prywatnych gustów) są jednak profesjonalistami. Oskarżanie Sieńczyka o to że proporcje u niego leżą - no pliss, na tej zasadzie możnaby o to oskarżyć jakiegokolwiek nierealistycznego rysownika, np. Raczkowskiego. Albo Papcia Chmiela ;) Absurdalna kreska Sieńczyka jest zgrana z absurdalną zawartością jego komiksów i rysunków, i tyle. W sumie nie wiem czy nieporadności w jego rysunkach sa zamierzone czy nie, ale za to jego stylistyka jest tak wyrazista że zgrzyty w proporcjach jeszcze wzmacniają ogólny efekt. Wyobraź sobie "Wrzątkuna" narysowanego stylem Alfonsa Muchy... hmm.

Wracając od tematu, Twoja kreska Krzysztofie jest nie dość że nieporadna, to co ważniejsze nie jest utrzymana w żadnym stylu na tyle wyrazistym, że by człowiek to zapamiętał. No i najważniejsze w tym wszystkim - rysownik satyryczny ma ciężki kawałek chleba bo oprócz kreski musi mieć jeszcze dobre pomysły, niezależnie od wyznawanej opcji politycznej... Ja bym na Twoim miejscu jeszcze popracowała nad wszystkim powyższymi problemami, raz że ćwicząc, (i to rysunek tradycyjny - jak się nauczysz tradycyjnie to dopiero przechodź do nierealistycznej kreski). A dwa przydałoby się zapoznać się z pracami naszych polskich rysowników - mamy sporą i dobrą tradycję w tym temacie i to od wielu dziesięcioleci.Joanna S. edytował(a) ten post dnia 02.11.11 o godzinie 13:46
Dawid Białowąs

Dawid Białowąs Projektuję/ilustruję
bo lubię :)

Temat: Wycena rysunku i komiksu.

Chciałem tylko zasugerować, że w brzydocie też można znaleźć styl oraz niszę na rynku. Będę się też upierał iż kreska Sieńczyka jest ohydna! Choć dyplomem asp można obronić wszystko. Nie mogę odebrać mu spójności prac oraz charakterystycznego klimatu, który jest dobrze rozpoznawalny, co jak zasugerowałaś jest efektem zamierzonym a czego autorowi tematu brakuje.
Krzysztof Boruszewski

Krzysztof Boruszewski pomysł, rysunek,
grafika...

Temat: Wycena rysunku i komiksu.

Bardzo dziękuję za opinie :)
Mogę Wszystkich zapewnić, że będę rysował i rysował.
Wiem, że daleko mi do największych, ale spokojnie; kiedyś zastąpię staruszków.

Następna dyskusja:

Wycena Designu




Wyślij zaproszenie do