Temat: STUDIA / Grafika w Warszawie / Wrocławiu
Patryk M.:
Mam kilka planów, nie wiem który byłby najlepszy. Czy są jakieś państwowe uczelnie na których jest grafika i nie byłoby straconym czasem studiowanie tam? O prywatnych sporo czytałem, jednak wiąże się to ze sporymi opłatami.
Studiowanie na państwowej uczelni nie jest czasem straconym o ile wiesz czego chcesz w życiu i świadomości jaki kształt twoje studia będą miały. Czytając twoje wypowiedzi z tym akurat u ciebie jest ciężko. Z jednej strony mówisz o grafice, z drugiej o zamiłowaniu do kodowania i rozwoju w tym kierunku. Żadna z tych dziedzin na studiach dziennych stacjonarnych, czyli Grafika czy Informatyka nie mają nic wspólnego ze sobą. Graficy na studiach mają elementy programowania skryptowego w JS, trochę HTML, CSS czy do nie dawna ActionScript, ale jako ciekawostkę - ja się na takie cuda nie załapałem. Natomiast studenci Informatyki i Matematyki mają elementy przetwarzania obrazu cyfrowego, kiedyś pamiętam mieli nawet składanie dokumentów tekstowych w Latech'u, ale też jako ciekawostkę a nie kierunkowy przedmiot. Każdy dobry programista zna jakieś metody optymalizacji grafiki, bo nie znosi sytuacji jak ona więcej zajmuje miejsca jak kod ;)
Jesteś skazany na studiowanie w szkole prywatnej na jakimś "kosmicznym" kierunku łączący elementy jednego i drugiego.
Spróbuj może zapoznać się z ofertą
http://www.pja.edu.pl/
Patryk M.:
Co radzicie? Jakie uczelnie i kierunki (prosiłbym o konkrety). Jak wygląda pracowanie jako grafik przy studiach dziennych? Da się to jakoś pogodzić? (nie mówie o freelance).
Studiowanie dzienne kierunków związanych z Grafiką w trybie ASP wygląda najczęściej tak, mniej więcej (bo co szkoła to obyczaj):
- godz. 9-13 - Grafika Warsztatowa lub Projektowanie Graficzne czy inna specjalizacja kierunkowa w pracowni dyplomującej
- godz. 14-16 Wykłady/Ćwiczenia z Filozofii i Estetyki zamiennie z Historią Sztuki lub innego przedmiotu na danym semestrze, percepcje widzenia, działania w przestrzeni i takie tam - nudy nie ma ;)
- godz. 17-20(21) Pracownia Rysunku lub Malarstwa - grafik jak sama nazwa wskazuje musi rysować i trochę malować, więc przez 4 lata po ok. 16h i 4-8h tygodniowo ma zajęcia z rysunku i malarstwa pod okiem profesora w trybie studiów magisterskich.
I tak od Poniedziałku do Czwartku. Piątunio zostaje na zajęcia które się nie zmieściły w planie poprzednich 4 dni, np. Fotografia i ćwiczenia z przedmiotów wykładanych, ew. WF ;)
Czy da się to pogodzić z pracą etatową, pewnie dla chcącego nic trudnego ;) :P
Ten post został edytowany przez Autora dnia 08.04.15 o godzinie 02:20