Wojtek Jurewicz

Wojtek Jurewicz ETL and Database
Developer / Business
Intelligence
specia...

Temat: Unstoppadle copier - kopiowanie danych z częściowo...

Posiadam dysk ATA, 100GB wyjęty z laptopa i włożony do kieszeni USB. Podpinam go pod inny komputer i chciałbym zrzucić z niego jak najwięcej danych. Niestety dysk jest w dużej części uszkodzony i praktycznie w każdym katalogu są pliki, których nie da się odczytać, co przysparza problemów podczas kopiowania. Wyskakuje błąd i kopiowanie się przerywa. Próbowałem Total Commanderem, albo narzędziami typu Unstoppable Copier, jednak wieszają się na którymś pliku, dysk jakby przestaje pracować i nic dalej się nie dzieje... Powtarzając kopiowanie od początku, wiesza się na tych samych plikach.

Tutaj pytanie, czy ktoś z was jest w stanie doradzic, w jaki sposób poradzić sobie z takim problemem? Może powinienem użyć innej aplikacji do kopiowania (jakiej?), albo w jakiś sposób, "czymś" zeskanować dysk, co by być może poprawiło jego stan?

Z góry dzięki za pomoc.

konto usunięte

Temat: Unstoppadle copier - kopiowanie danych z częściowo...

Jeśli dysk jest uszkodzony, powinieneś jak najmniej na nim pracować. Ponieważ każda operacja przez Ciebie wykonana może utrudnić odzyskanie danych.

Możesz spróbować zrobić obraz dysku lub sklonować na inny sprawny dysk np. Norton Ghost i dopiero wtedy wziąć się za odzyskiwanie potrzebnych Ci danych.

Ja do odzysku używam TestDisk i najczęściej daję radę.

Z okienkowych i darmowych możesz spróbować: PC Inspector File Recovery.

Jeśli nie masz pojęcia o odzyskiwaniu danych to albo lepiej oddaj ludziom którzy mają o tym pojęcie, lub się podszkol (w internecie jest sporo na ten temat), ponieważ nie umiejętne odzyskiwanie może doprowadzić do bezpowrotnego utracenia plików ;)

Może się zdarzyć też tak, iż uszkodzenie dysku uniemożliwia odzyskanie "domowymi" sposobami.

PozdrawiamMaciej Gąsiorowski edytował(a) ten post dnia 09.09.10 o godzinie 12:47

Temat: Unstoppadle copier - kopiowanie danych z częściowo...

Do odzyskiwania danych polecam R-Studio ale pamiętaj pracuj na kopii danych a nie na dysku.
Przemysław Pawełczyk

Przemysław Pawełczyk Software Engineer /
Linux Wizard

Temat: Unstoppadle copier - kopiowanie danych z częściowo...

Wojtku, przede wszystkim zrób kopię dysku, tak jak zalecili Ci Maciej oraz Michał. Najlepiej zrobić to programem ddrescue i mam tu na myśli ten od GNU (nie dd_rescue). Np. w debianie pakiet dostarczający tę aplikację nazywa się gddrescue. Warto przeczytać krótki tekst dlaczego akurat to narzędzie jest lepsze (poznając bolączki pozostałych): http://www.toad.com/gnu/sysadmin/index.html#ddrescue. Znajdziesz go np. w SystemRescueCd.

Gdy już masz obraz dysku możesz przystąpić do dalszych działań. Narzędzia Greniera faktycznie są tu godne polecenia, wielu już uratowały przed poważnymi problemami. Cudów jednak nie ma. TestDisk, o którym wspomniał Maciej, to z reguły pierwszy krok, bo poprzez analizę danych na dysku jest zazwyczaj w stanie odtworzyć tablicę partycji, stosowne FAT/NTFS boot sektory czy MFT partycji na bazie kopii - do tych zadań jest najczęściej używany. Pozwala jednak także na odzyskiwanie plików usuniętych z partycji oraz plików z usuniętych partycji. W Twoim przypadku raczej nie jest to właściwe narzędzie, bo struktura systemu plików zdaje się być u Ciebie poprawna, przynajmniej wg opisu MFT sprawia wrażenie działającego. Pozostaje więc PhotoRec obsługujący wiele formatów plików, ale w praktyce nie jest tak różowe, bo te rozpoznawanie jest kompletne tylko dla niektórych formatów. W wielu przypadkach jest to samo poszukiwanie nagłówka, czyli integralność wynikowego pliku siłą rzeczy nie jest sprawdzana w takich wypadkach i pliki będą najczęściej bezużyteczne, choć część może się okazać dobra. Jest to problem w dużej mierze też formatów komercyjnych. Taka umowna "bazka" obsługująca wiele formatów plików, tzn. naprawdę rozumiejąca ich wewnętrzną budowę, byłaby niezwykle cenna, dlatego nic takiego open source'owego dotychczas nie powstało AFAIK. Niestety raczej nie możesz liczyć, że darmowe oprogramowanie uzyska tu wyniki tak dobre jak profesjonalne pakiety [s]Ontrack, a i wciąż one, siłą rzeczy, nie mogą być lepsze od skorzystania z usług wspomnianej firmy w dziedzinie Data Recovery[/s]. Jednakże PhotoRec, jak sama nazwa wskazuje, choćby do fotek nadaje się całkiem nieźle, a przy okazji parę innych rzeczy być może wyciągniesz. Życzę sukcesów w walce z tą trudną materią.

EDIT (2012.01.12): Nie lubię sztucznie podbijać starych wątków, a kiedyś w końcu zapomniałem się ustosunkować do poniższej wypowiedzi Pana Michała (która z jakiegoś powodu została zmieniona po 4 miesiącach; oryginalnej za bardzo nie pamiętam, ale chyba była dłuższa i dowodziła m.in. jaka to firma Ontrack jest niekompetentna, gdyż po analizie jakiegoś dysku uznali, że nie da się odzyskać danych, a konkurencja to zrobiła).

Touche. Nie powinienem był pisać o Ontracku, którego nie używałem chyba od 13 lat. Mam czasami jeszcze tę naiwną wiarę, że jak coś było dobre kiedyś, to takie pozostało do dzisiaj. Ale jeżeli stoi się w miejscu, a inni idą do przodu, to de facto robi się krok w tył. Tak więc dziękuje za uświadomienie, że z Ontrackiem oraz ich wytworami nie powinienem mieć już nigdy nic wspólnego.

Co do MFTMirr, 4 wpisy to gwarantowane minimum, ale może być przecież więcej, czego może nie wiesz? ;)

$ ntfsinfo -fm /dev/sdf1 | egrep '(Cluster|MFT Record|FILE_MFTMirr) Size'
Forced to continue.
Cluster Size: 16384
MFT Record Size: 1024
FILE_MFTMirr Size: 16


Oprócz wymienianego tu już wcześniej R-Studio z opisu ciekawym rozwiązaniem wydaje się też DFSee, choć nie ćwiczyłem go, więc moje przeczucie może być mylne:
http://www.dfsee.com/dfsee/Przemysław Pawełczyk edytował(a) ten post dnia 12.01.12 o godzinie 15:19
Michał Gołdowski

Michał Gołdowski specjalista
Odzyskiwania Danych

Temat: Unstoppadle copier - kopiowanie danych z częściowo...

Panie Przemysławie,
nie ma co przesadzać z tym odbudowaniem MFT na podstawie MFT mirror, bo jak sam pewnie wiesz MFT mirror to kopia tylko 4 zapisów ;)
Co idzie dalej, OER od wielu lat (praktycznie od czasu kupienia tego oprogramowania przez Ontrack) nie został zmieniony pod względem algorytmu, zostają dodane tylko nowe kolorowe guziki, oprogramowanie nadal nie rozumie co to jest boot copy ;)
Jak można porównywać to oprogramowanie do takich narzędzi jakimi jest r-studio (praca na obrazie, partycje linuksowe, skladanie raid) Tego w OER nie ma.Michał Gołdowski edytował(a) ten post dnia 11.01.11 o godzinie 12:18
Karina Kuncykiewicz

Karina Kuncykiewicz Właściciel, Onezus

Temat: Unstoppadle copier - kopiowanie danych z częściowo...

Co do O... To w ogóle nie używam mam głęboko w poważaniu ten soft.
Co do TestDiska nie używam choć parę razy już się nim bawiłem niemniej jednak spotykam się z jego przykrymi skutkami działania. Najczęściej problem polega na tym iż po użyciu TestDisk-a przez osoby nie znające się na tym co robią odzysk staje się mordęga . Ten program powinien mieć ponad wszelką wątpliwość obligatoryjne tworzenie kopi tego co robi z wyraźnym komunikatem na czerwono że taką kopię robi i zapisuje by jej nie kasować. Męczy mnie już chwalenie go kiedy trzeba po nim potem zdrowo się namęczyć by odzyskać jako taki stan. Może w prostych sprawach jest idealny zresztą nie neguje jego skuteczności tylko bardziej ubolewam na ludźmi którzy myślą, że klikną tu i tam i już wszystko cudownie będzie ok. a tym czasem jest gorzej niż było. Oczywiście żaden soft nie zastąpi myślenia i wiedzy no ale ... . Wole DMDE lepiej widać co się robi jest jakoś dla mnie bardziej zrozumiały może to kwestia przyzwyczajenia a może łatwiej się na nim uczyć co gdzie jak działa a jak się nauczysz łatwiej potem na nim pracować. Może też kwestia przyzwyczajenia jest to że Hex edytor bardziej mi przypadł do gustu w DMDE niż w R-Studio co nie musi oznaczać ,że DMDE jest lepszy czy gorsze.

Wniosek mi się nasuwa jeden programy dla małp powinny być do Zoo a nie do pracy. Nic nie zastąpi wiedzy i inteligencji rozumu świadomości tego co się robi . Zwykle inteligentny człowiek który ma świadomość swojej nie wiedzy powinien zdać sobie sprawę jak pracować jak odzyskać i co robić kiedy powiedzieć sobie STOP a kiedy powiedzieć sobie najpierw szukaj lub dokształć się. Programy O to tylko ogłupiacze to trochę takie coś jak cukier lub sól słodki - słona ale w dużych ilościach może się stać zabójczy zabójcza.
Maciej Drobiński

Maciej Drobiński Software Engineer,
StrongRecovery

Temat: Unstoppadle copier - kopiowanie danych z częściowo...

Jeśli chodzi o uszkodzone dyski pomocny może być ten program:

http://www.atl-datarecovery.com/data-recovery-products...

Wymaga jednak nagrania na płytę obrazu, ale wszystko idzie z automatu (setup), program jest drogi :(

Jeśli temat jest ciągle aktualny proszę się ze mną skontaktować, mam pewne rozwiązanie, które mógłby Pan sprawdzić, jest to nowa metoda skanowania oprogramowania StrongRecovery (http://www.strongrecovery.com), na razie niedostępna w obecnym wydaniu, planowane jest wydanie nowej wersji bazowej już wkrótce.

Następna dyskusja:

Mechaniczne uszkodzenie dys...




Wyślij zaproszenie do