Jakub M.

Jakub M. Właściciel Prime
Technologies

Temat: Zarządzanie infrastrukturą IT w Data Center

Witam,

Chciałbym zapytać o najczęściej stosowane techniki zarządzania infrastrukturą (serwery, sprzęt sieciowy itp).
Czy stosujecie Państwo dostęp in-band, czy zawsze jest to opcja out-of-band (LOM).
Czy polegacie na rozwiązaniach typu iLO, DRAC itp, czy ze względu na unifikację zarządzania i planowania "na dłuższą metę" decydujecie się na system KVM + serwery portów szeregowych + zarządzalne PDU + appliance spinający to wszystko?

Dlaczego wybieracie taką a nie inną opcję? Czy wstępne koszty są decydujące (np. iLO z licencjami zamiast inwestycji w niezależny system).

Jakub Michalak
Jakub Rosiak

Jakub Rosiak Administrator
WAN&LAN Teleca
Poland Sp. z.o.o

Temat: Zarządzanie infrastrukturą IT w Data Center

Myślę, że nikt do końca prawdy nie powie. Sądzę raczej że najczęściej jest to technika "taniej, taniej i taniej".
Michał Kopeć

Michał Kopeć Rozwiązuję problemy

Temat: Zarządzanie infrastrukturą IT w Data Center

Jakub Rosiak:
"taniej, taniej i taniej".

;)

Ale po dłuższej chwili namysłu to wszystko zależy od profilu działalności, i chyba najlepiej "uszyć" rozwiązanie pod siebie. Tzn tak żeby wydatki były jak
najmniejsze, dało się to w łatwy sposób rozbudować, serwisować(w razie "W") i żeby nowi pracownicy nie musieli uczyć sie tego przez 2 lata ;)Michał Kopeć edytował(a) ten post dnia 23.09.10 o godzinie 10:51
Jakub Rosiak

Jakub Rosiak Administrator
WAN&LAN Teleca
Poland Sp. z.o.o

Temat: Zarządzanie infrastrukturą IT w Data Center

Próbując udzielić odpowiedzi na twoje pytanie nie da się uniknąć pytania o rolę IT w przedsiębiorstwie. Mamy więc dwa dominujące scenariusze. W pierwszym IT jest nie jest powiązane z core businessem więc pieniędzy nie ma za wiele. W tym scenariuszu najcześciej samo IT jest niewielkie, a zatem jego potrzeby na rozbudowane systemy zarządzania są znikome. Po prostu realizuje się wszystko jak jest taniej i prościej.

W drugin scenariuszu profil działalności firmy silnie zależy od dostępnosci narządzi dostarczanych przez IT. Wówczas można myśleć o rozwiązaniach, które pozwalają na dotrzymanie SLA.

Z mojej perspektywy trudno wskazać dominujące podejście, dlatego, że firmy choć podobne do siebie to rozkładają w swoich strategiach różnie priorytety.

Prawdziwa sieć out-of-band to dość drogie rozwiązanie. Separacja to nie tylko osobne urządzenia, ale i możliwość np. oddzielnego zdalnego dostępu administratorów do takiej sieci (np. system wdzwaniany), reguły dostępu do niej, zabezpieczenie fizyczne takiej sieci, monitorowanie itp...

KVM, i ILO to zależy jak wiele sprzętu mamy, jak jest rozłożony geograficznie i czy zdalnie bedziemy stawiać systemy, czy lokalnie ktoś będzie instalował infrastrukturę i systemy operacyjne. Trudno mi się wypowiadać.

Reasumując według mnie moża spotkać wszystkie te rozwiązania w sytuacjach kiedy są one rzeczywiście niezbędne i gdzie realizacja np. sieci out-of-band jest możliwa (przy rozłożonych geograficznie oddziałach połączonych VPN trudno wyobrazić sobie zarządzanie out-of-band zrealizowane w tani sposób).

Najczęściej w dużych firmach zależnych mocno od IT znajdziemy takie rozwiązania.



Wyślij zaproszenie do