Temat: Posadowienie agregatu prądotwórczego koło budynku
Z tego co wiem to do zespołów prądotwórczych, ze względu na zagrożenia pożarowe powinno się podchodzić podobnie jak do transformatorów (a w zasadzie to transformatorów olejowych). Ważny jest parametr Qd - czyli gęstość obciążenia ogniowego [MJ/m2]. Parametr ten wylicza się uwzględniając wymiary pomieszczenia, w którym ma się znajdować transformator/zespół prądotwórczy, ciężar właściwy substancji palnej (w tym wypadku oleju napędowego), ciepło spalania tejże substancji i jej ilość. Następnie należy określić jakiego typu jest budynek sąsiadujący czyli na przykład czy jest to budynek mieszkalny-zamieszkania zbiorowego-użyteczności publicznej, produkcyjno/magazynowy czy może budynek inwentarski (do hodowli inwentarza). Znając parametr Qd i przeznaczenie sąsiadującego budynku można już określić minimalną odległość (8, 15, 20 metrów) w myśl bodajże paragrafu 271 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ta ogległość będzie znacznie mniejsza gdy ściany stacji transformatorowej/budynku zespołu prądotwórczego i budynku sąsiadującego będą wykonane w odpowiedniej klasie ochronności, ewentualnie można postawić taką ścianę pomiędzy. To tak ogólnie. Zespół prądotwórczy w kontenerze bądź obudowie wyciszonej jest taką specjalną konstrukcją mobilną. Ale w myśl przepisów powinien być on postrzegany właśnie jako specjalne urządzenie techniczne a nie jako tak zwany kontenerowy magazyn paliwa - zainstalowany zbiornik nie służy do dystrybucji, a jedynie dla zapewnienia potrzeb urządzenia. Nie mniej jednak tak samo jak dla butli z propanem umieszczonych w kontenerze, czy właśnie kontenerowych magazynów paliwa zmniejszenie odległości można uzyskać dzięki postawieniu ściany REI120 - oczywiście odpowiednio wyższej niż krawędź dachu kontenera (chyba 30cm) - na odpowiednim fundamencie. Zatem gdy ściana budynku wykonana jest w odpowiedniej klasie ochronności/jest ścianą odgrodzenia przeciwpożarowego to taki kontener można niemal postawić zaraz przy niej - w niewielkiej odległości, ale o tym może zadecydować jedynie Rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, z którym w każdym wypadku bezwzględnie należy się skonsultować.
Taki teoretyczny przykład obliczeniowy:
- kontener o wymiarach 6,058mx2,438mx2,590m (długość, szerokość, wysokość), co daje powierzchnię rzutu poziomego ~14,8m2
- zbiornik paliwa na 350l -> ciepło spalania 42,5 MJ/m2, ciężar właściwy 0,85kg/l
- ilość paliwa x ciepło spalania x ciężar właściwy / powierzchnię = ~854 MJ/m2
- zatem w takim podstawowym przypadku ponieważ obliczona gęstość obciążenia ogniowego jest mniejsza od 1000 to mininalna odległość dla przykładu od budynku użyteczności publicznej wynosi 8m.
Wiktor Suliga edytował(a) ten post dnia 20.11.11 o godzinie 15:00