Wiktor Suliga

Wiktor Suliga Konsultant - jakość
energii, zespoły
prądotwórcze, UPS,
F...

Temat: Elektromechaniczne zasobniki energii

Witam,
czy ktoś z Państwa spotkał się może z elektromechanicznymi zasobnikami energii (flywheel) na żywo, w praktyce? Jakie są Państwa opinie w tym temacie? Jest wiele rozwiązań między innymi POWERTHRU (Pentadyne) - (VSS)+DC (funkcjonujące także pod innymi nazwami u różnych dostawców...), Active Power - CleanSource DC, Vycon Direct Conect VDC, itp. itd.
Wiktor Suliga

Wiktor Suliga Konsultant - jakość
energii, zespoły
prądotwórcze, UPS,
F...

Temat: Elektromechaniczne zasobniki energii

Jak widzę, do dnia dzisiejszego temat ten nie spotkał się z zainteresowaniem:)

Elektromechaniczny zasobnik energii jak każde rozwiązanie techniczne ma zalety i wady.
Do wad należy stosunkowo krótki czas podtrzymania zasilania w zastosowaniach UPS.
Do zalet natomiast łatwość określenia ilości zmagazynowanej energii.

Zastosowanie wspomnianych rozwiązań, szczególnie w zestawieniu zasilacz bezprzerwowy + zespół prądotwórczy, może być ciekawym sposobem na optymalizację zajmowanej powierzchni współczesnych obiektów typu Data Center.

Zasilacz UPS jednej z firm przytoczonych w poprzednim poście (wyposażony w elektromechaniczny magazyn energii - 3 zasobniki), dysponujący mocą maksymalną 675kW to konstrukcja o wymiarach 5410mm x 865mm x 1981mm (szerokość, głębokość, wysokość -> 4,679m^2 powierzchni).

Z końcem ubiegłego roku wspomniana firma zaprezentowała światu jeszcze bardziej "kompaktowe" rozwiązanie. Zasilacz UPS dysponujący tylko nieco mniejszą mocą -> 625kW (wyposażony w elektromechaniczny magazyn energii - tym razem jeden większy zasobnik) o wymiarach 3353mm x 998mm x 2032mm (szerokość, głębokość, wysokość -> 3,346m^2 powierzchni).

Tego typu rozwiązania na ogół zajmują mniej miejsca niż klasyczny odpowiednik (zasilacz bezprzerwowy + magazyn energii w postaci baterii akumulatorów).

Ktoś z Państwa spotkał się w rzeczywistości z takim sposobem magazynowania energii?
Sebastian Z.

Sebastian Z. Manager, Fima Polska
Sp. z o.o.

Temat: Elektromechaniczne zasobniki energii

Wiktor Suliga:
>
Ktoś z Państwa spotkał się w rzeczywistości z takim sposobem magazynowania energii?

Ja widziałem takie działające rozwiązanie Flywheel UPS na żywo, wdrożone przez moich kolegów z FIMA na Litwie. Działa z powodzeniem już ponad 2 lata. Oszczędność miejsca rzeczywiście imponująca - zamiast pomieszczenia z bateriami... dwie duże "szafy". Brak zainteresowania na forum może wynikać z tego, że nie jest to rozwiązanie dla każdego - jest skalowane do sporych mocy tj. minimum grubych setek kW i dopiero przy nich zaczyna być opłacalne.

Info:
http://fima.lt/en/news/2010_1/lithuanian_railways_stat...

Temat: Elektromechaniczne zasobniki energii

Z naszych wyliczen wynika ze od 600kva TCO jest zdecydowanie korzystniejsze dla systemow dynamicznych DRUPS. Z tym, ze rozpatrujemy wersje gdzie system oparty jest o wspolna rame gdzie mamy w uproszczeniu: diesla, sprzeglo, mechaniczny zasobnik energii napedzany indukcyjnie, pradnice. Oszczednosci miejsca ok 40% w porownaniu do tradycyjnych systemow. Brak potrzeby chlodzenia pracyzyjnego, brak baterii akumulatorow, uproszczony serwis. Ma to wszystko sens.
Wiktor Suliga

Wiktor Suliga Konsultant - jakość
energii, zespoły
prądotwórcze, UPS,
F...

Temat: Elektromechaniczne zasobniki energii

UPS dynamiczny wspomniany przez Pana Dariusza to już kompletny zasilacz (idąc dalej można by powiedzieć zasilacz + jakby pół zespołu prądotwórczego -> silnik spalinowy:)), a nie tylko magazyn energii (o czym wspomniałem w pierwszym poście), jest to też nieco inna konstrukcja od tej, którą wskazałem w swojej drugiej wypowiedzi (może nieco uproszczając sprawę, w klasycznych zasilaczach UPS - VFI przebieg napięcia wytwarzany jest stale podczas normalnej pracy czy to z sieci czy magazynu energii przez przetwornicę częstotliwości – modulacja szerokości impulsów itp., a więc w sposób statyczny, z kolei dla porównania i tutaj ze względu na fakt, że zarówno rozwiązanie wspomniane przez Pana Dariusza jak i to wspomniane przeze mnie to zasilacze o topologii VI to w zasadzie tylko podczas pracy z magazynu energii kompletny przebieg napięcia wytwarzany jest przez te urządzenia, z tym, że w pierwszym przypadku przebieg napięcia wytwarzany jest jak w zespołach prądotwórczych za pomocą maszyny elektrycznej – prądnicy synchronicznej, a więc w sposób dynamiczny, a w drugim przypadku, w opisany wcześniej sposób statyczny). Nie mniej jednak UPS dynamiczny również wykorzystuje elektromechaniczny zasobnik energii (o zupełnie innej, aczkolwiek ciekawej konstrukcji, niż tej w rozwiązaniach wspomnianych przeze mnie w poprzednich postach), a co za tym idzie eliminuje stosowanie baterii akumulatorów i przyczynia się do optymalizacji zajmowanej powierzchni, szczególnie w przypadku większych mocy. Rozwiązanie to ma ciekawą zaletę, co prawda nieistotną w obiektach typu Data Center, a raczej w przemyśle, gdzie często stosuje się sieci i urządzenia pracujące na wyższych napięciach niż 230/400V, mianowicie wystarczy zastosować jeden transformator (w rozwiązaniach klasycznych: zespół prądotwórczy + UPS generalnie należałoby zastosować dwa).
Łukasz Dziub

Łukasz Dziub Doradca techniczno -
handlowy

Temat: Elektromechaniczne zasobniki energii

Socomec Polska dostarczyła system Flywheel dla jednej z Politechnik w Polsce.

http://www.socomec.pl/webdav/site/Socomec/shared/UPS/P...

Następna dyskusja:

Nośniki energii




Wyślij zaproszenie do