Temat: Pijemy znacznie mniej wody, niż nasi przodkowie. Naukowcy...

[b]Ludzki organizm zaadaptował się do obecnych warunków życia na ziemi. Mamy duże, żądne energii mózgi, które wymagają od nas spożywania o wiele więcej kalorii niż ma to miejsce w przypadku naszych najbliższych „krewnych” – prehistorycznych małp człekokształtnych. Wydaje się jednak, że nie można tego samego powiedzieć o piciu wody.

Nowe badanie dało zaskakujące wyniki. Nakowcy odkryli, że w porównaniu do małp człekokształtnych przez nasze ciała codziennie przechodzi znacznie mniej płynów.

Szokujące odkrycia[/b[
Naukowcy odkryli, że ludzie średnio przetwarzają dziennie 3 litry wody, czyli około 12 szklanek. Z drugiej strony szympansy, bonobo i goryle żyjące w zoo przetwarzają jej prawie dwa razy tyle.

Takich wyników nikt się nie spodziewał. Ponieważ ludzie mają 10 razy więcej gruczołów potowych niż szympansy i ogólnie są znacznie bardziej aktywni niż małpy człekokształtne, można by oczekiwać, że to właśnie ludzie będą pożytkować więcej wody.

Jednak nawet biorąc pod uwagę temperaturę zewnętrzną, wielkość ciała i poziom aktywności, ludzie potrzebują mniej wody, aby utrzymać zdrową równowagę.

Jak przebiegało badanie? ...

Wyniki porównano następnie z 309 współczesnymi osobami, które piły tę samą podwójnie oznaczoną wodę. Ci ludzie wywodzili się z różnych grup zawodowo-społecznych: byli to m.in. rolnicy, myśliwi i pracownicy biurowi reprezentujący siedzący tryb życia.
...
Jakie znaczenie ma dla nas to badanie? ...

https://zdrowie.wprost.pl/odzywianie/produkty/10428253/...Ten post został edytowany przez Autora dnia 13.03.21 o godzinie 22:01