konto usunięte

Temat: Zagadka: Ile jest kolorów RGB w pdfie z Corela?

Teoretycznie każdy kolor RGB składa się z trzech składowych: R, G i B - każda składowa może przyjąć 256 wartości (w zakresie od 0 do 255) - co daje ostatecznie liczbę 256*256*256 = 16 777 216.

Zatem: jeżeli w Corelu narysujemy 16 777 216 kwadracików i każdy z nich wypełnimy niepowtarzalną kombinacją RGB, po czym wygenerujemy z takiego rysunku pdfa RGB - to czy każdy kwadrat tym pdfie zachowa niepowtarzalną wartość wypełnienia?

Odpowiedź: nie. Kolorów RGB będzie w pdfie 1 000 000, czyli 16x mniej.

Dowód: rysuję 37 kwadratów (bo więcej mi się nie chciało) , wypełniam je kombinacją RGB o tych samych wartościach w każdym z kanałów (od 0 do 37) i generuję pdfa rgb, po czym - importuję tego pdfa z powrotem do Corela. Po imporcie większość z kwadratów ma inny kolor wypełnienia. Nie są to jakieś specjalnie duże różnice - zawsze w zakresie +1 lub -1 w stosunku do oryginalnej wartości. Taki problem pojawił się na jednym z forów poświęconych Corelowi.

Wartości w Corelu pokazuje kolumna Corel, wartości po imporcie - kolumna Import.

Skąd zatem te różnice?

Pierwsza kolumna "% z 255" pokazuje % stosunek wartości z kolumny Corel do 255. Druga - pokazuje tę samą wartość po zaokrągleniu do pełnych jednostek. I tu zdaje się pies pogrzebany.

Ogląd pdfa w notatniku pokazuje, że wartości RGB ze skali od 0-255 są podczas eksportu do pdf są zamieniane na odpowiednie wartości ze skali 0-100 i - co gorsza - zaokrąglane do pełnych jednostek, np. dla wartości RGB = 15, 15, 15:
0.06 0.06 0.06

zamiast
0.0588 0.0588 0.0588


Kolumna "Acrobat" pokazuje wartości odczytane za pomocą kroplomierza w Acrobacie i jest zgodna z drugą kolumną "% z 255".

Kolumna "Acrobat * 2.55" pokazuje wartość kanału po imporcie i ponownym przeliczeniu wartości ze skali 0-100 (już po zaokrągleniu) - na skalę 0-255 i jest zgodna z kolumną pokazującą wartości RGB po ponownym imporcie pdfa do Corela.

Czyli np. R=4, R=5 i R=6 to 2% (zamiast odpowiednio: 1.568, 1.960 i 2.352). Po ponownym imporcie: wartości 4 i 6 zmieniają się na wartość = 5 (2*2.55 po zaokrągleniu).


Obrazek


Ostatnie 6 wierszy:
wiersze 255, 102 i 102 to wartości R, G i B kwadratu wypełnionego kolorem pochodzącym z palety Corela. Czyżby specjalnie dobrane? Te wartości nie mają części ułamkowej w kolumnie "% z 255", dlatego importują się z powrotem bez przekłamań.

Kolejne trzy wiersze: 215, 25 i 40 to kolor z palca. Po ponownym imporcie, w każdej składowej RGB jest przekłamanie wartości o jedną jednostkę.

Podsumowując: w pdfie RGB z Corela nie ma 16 mln kolorów. Jest tylko milion. :-)
Próby były wykonywane Corelm X3 i X5.Ten post został edytowany przez Autora dnia 07.03.16 o godzinie 11:53

konto usunięte

Temat: Zagadka: Ile jest kolorów RGB w pdfie z Corela?

Mam wrażenie, że założyłeś istnienie uniwersalnego matematycznego opisu kolorów RGB, pomijając zarządzanie kolorem opartym o profile ICC i konwersję wejściową i wyjściową pośredniej przestrzeni *Lab. Pominąłeś również różnicę pomiędzy formatem natywnym Corela a formatem obcym PDF (firmy Adobe), czyli dwukrotna interpretację międzyformatową.

konto usunięte

Temat: Zagadka: Ile jest kolorów RGB w pdfie z Corela?

Zbyszek C.:
Mam wrażenie, że założyłeś istnienie uniwersalnego matematycznego opisu kolorów RGB, pomijając zarządzanie kolorem opartym o profile ICC i konwersję wejściową i wyjściową pośredniej przestrzeni *Lab.

Wydaje mi się, że przeceniasz możliwości Corela w tym zakresie, a zwłaszcza jego starszych wersji. :-) Z Corela można wygenerować pdfa na trzy sposoby: jako cmyk, rgb i tajemniczy "rodzimy". Konwersja cmyk i rgb działa tylko dla elementów w przestrzeni barwnej innej, niż docelowa. Czyli - jeżeli jakieś elementy są zdefiniowane w cmyk - to wartości cmyk w pdfie zostaną zachowane bez względu na profil wyjściowy. To tak, jakby gdzieś na stałe była włączona opcja znana z InDesign "Konwertuj na miejsce docelowe (zachowaj wartości)". Tak samo działa konwersja rgb - dotyczy tylko elementów innych niż rgb. Profil wyściowy jest bez znaczenia. Tajemniczy "rodzimy" to po prostu brak konwersji - to co cmyk: w pdfie dalej cmyk, to co rgb - w pdfie dalej rgb, Łatwo to samemu sprawdzić, ale nie to jest tematem wątku.

Trzy kwadraty narysowane Corelu: po kolei wypełniane kolorami:
pierwszy: R12 G12 B12
drugi: R13 G13 B13
trzeci: R14 G14 B14
Każdy ma inny kolor konturu (kolejno: magenta, cyjan, yellow).


Obrazek


Po opublikowaniu pdfa jako "rodzimy", w kodzie można zobaczyć ich definicję:

Obrazek


Jak widać, podkreślone na czerwono wiersze to definicje wypełnienia. Każda składa się z trzech składowych i wszystkie są identyczne. I wszystkie mają dwa miejsca po przecinku. Wartość każdej składowej to 5% pokazywane jako 0.05.

Powyżej każdego podkreślonego wiersza jest definicja koloru konturu każdego z kwadratów w cmyk (4 składowe).

Czyli filtr eksportu z Corela do pdf, zapisuje kolor z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Zamiana zakresu wartości od 0 do 255 na skalę od 0 do 100 oraz zaokrąglenie wartości wypełnienia:
dla pierwszego: 12/255=0.047=0.05
dla drugiego: 13/255=0.050=0.05
dla trzeciego: 14/255=0.055=0.05
powoduje ujednolicenie kolorów wypełnień.

Dla porównania: pdf z Adobe Illustratora (już bez konturów):

Obrazek


Jak widać, w pdfach z Adobe Illustratora, wartość koloru jest podawana z dokładnością do trzech miejsc po przecinku - i mimo że próbnik Acrobata podaje takie same wartości procentowe wypełnienia w obu pdfach (5% na każdym z kwadratów, Acrobat nie pokazuje wartości ułamkowych):

Obrazek

to import takiego pdfa do Corela odbywa się bez przekłamań. Wartości kanałów R, G i B w pdfie z Illustratora to wartości bez zaookrągleń.

Paczka zip w której są wszystkie pliki.
Zbyszek C.:
Pominąłeś również różnicę pomiędzy formatem natywnym Corela a formatem obcym PDF (firmy Adobe), czyli dwukrotna interpretację międzyformatową.

Odwrotnie, pokazuję właśnie, że zapis z Corela do pdf (i import z pdf do Corela) nie odbywa się bezstratnie.Ten post został edytowany przez Autora dnia 07.03.16 o godzinie 19:02

konto usunięte

Temat: Zagadka: Ile jest kolorów RGB w pdfie z Corela?

To chyba w czasach CorelDraw 10 pojawił się licencjonowany od Heidelberga mechanizm zarządzania kolorem. Identyczny jak ten stosowany w aplikacjach Adobe. Śmieszny był za to błąd na oknie wyświetlanym podczas uruchamiania. Wśród licencjonowanych funkcji pojawiała się nazwa Haidelberger drunkmachinen. Powinno być "druckmachinen", bo "drunk" znaczy "pijany". ;-)

Zamiast PDF użyj do testów formatu EPS. Generuje go własny (Corela), a nie licencjonowany od Adobe mechanizm.

konto usunięte

Temat: Zagadka: Ile jest kolorów RGB w pdfie z Corela?

Nie można z Corela X3 wyeksportować grafiki do formatu eps lub ai - w przestrzeni RGB. Tylko CMYK, więc taki test odpada.



Wyślij zaproszenie do