Temat: CMS - najważniejszcze funkcjonalności i cechy
By jednak odpowiedzieć choć częściowo, fragment książki którą piszę o Lotus Notes jako CMS:
Najważniejsze cechy CMS
Content Management System (CMS) to system zarządzania treścią albo też system zarządzania zawartością, stosowany między innymi do tworzenia stron internetowych. Jego podstawowymi założeniami są:
1) oddzielenie formy od treści, na przykład projektu strony internetowej od treści prezentowanych na niej;
2) używanie szablonów, dzięki czemu wszystkie strony mają te same elementy, a do zmiany wyglądu wszystkich stron wystarczą zmiany w ich szablonie;
3) możliwość pełnienia różnych ról przez użytkowników CMS: autora, redaktora, programisty, administratora oraz wprowadzenie na ich podstawie funkcjonalności obiegu dokumentów i harmonogramu publikacji tworzonych treści;
4) udostępnienie tej samej treści (lub jej części) w różnych postaciach, na przykład w wersji dla przeglądarki, do wydruku, dla czytnika RSS, dla telefonów komórkowych…
5) użycie formularzy elektronicznych do wprowadzania treści, z domyślnymi wartościami pól (na przykład dzisiejszej daty), podpowiedziami, ograniczeniami (długości, typu treści) i sprawdzaniem poprawności wpisanych informacji;
6) zmiana w jednym miejscu treści powoduje w publikacji zmianę we wszystkich miejscach, w której ona ma się pojawić.
Oczywiście sztandarowy postulat oddzielenia formy od treści jest nieco utopijny: wprowadzając treści zawsze nadaje im się jakąś formę (na przykład stosując śródtytuły, ilustracje, tabele), a pojawienie się pewnych treści jest definiowane w szablonie strony (jak lista artykułów na ten sam temat).
W tym pierwszym przypadku do samych technicznych rozwiązań stosuje się jako uzupełnienie opracowanie i przestrzeganie zasad użycia stylów (
stylebook). Ma to zwykle postać dokumentu znanego wszystkim użytkownikom CMS. Wykorzystywane są tu style, mające na stronach internetowych swój odpowiednik jako współpracujący z językiem HTML standard CSS. W dokumencie tym opisywany jest między innymi sposób korzystania z list, śródtytułów, tworzenia tabel, wprowadzania ilustracji czy innych elementów multimedialnych, wykorzystanie kolorów.
Każdy nieco bardziej skomplikowany serwis internetowy jest podobny do relacyjnej bazy danych: pojawia się wiele elementów, które pokazywane są w wielu miejscach serwisu. Dotyczy to zarówno projektu graficznego, jak i treści. Na przykład zmiana tytułu artykułu powoduje zmianę na samej stronie artykułu, w zestawieniach tematycznych i chronologicznych zawierających ten artykuł, na stronach innych artykułów z danego działu, w definicji kanału RSS, w mapie witryny… Przeprowadzanie takiej (dość drobnej w sumie) zmiany ręcznie w serwisie liczącym sobie ponad tysiąc stron wraz z przetestowaniem zmian trwałoby sporo czasu. Ten czas jest zaoszczędzony przez użycie do tego celu systemu CMS.
Współcześnie systemy CMS występują w bardzo wielu miejscach w Internecie. Każdy dostęp do poczty elektronicznej przez stronę Word Wide Web jest takim systemem, każdy blog, każde forum dyskusyjne, każdy portal. Również każdy system pracy grupowej, taki jak Lotus Notes.