Rafał S.

Rafał S. Czasami I. Czasami
T.

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Witam,

Założyliście grupę o ciekawej tematyce reklamując ją jako super rozwiązanie dla np startupów.

Ale czym tak naprawdę jest cloud hosting ? Czym on się różni od zwykłego hostingu ?

W tematach pojawia się tylko przykład Amazon, czy to jedyna tego typu platforma hostingowa ?

Cloud Computing to dość zaawansowany temat i nie można go sprowadzać do Firmy Amazon...Rafał S. edytował(a) ten post dnia 18.02.09 o godzinie 21:19
Tomasz Kozłowski

Tomasz Kozłowski ServeCloud.pl -
inteligentna
infrastruktura

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Witam,

Nikt się nie kwapi do wyjaśnień więc spróbuję zarysować temat.

Czym się różni Cloud Hosting od Klasycznego Hostingu?

Klasyczny serwer to w dużym uproszczeniu skrzynka z procesrorem, pamięcią RAM i dyskiem twardym. W większości przypadków jeśli którykolwiek z elementów ulegnie awarii - cały serwer leży i czeka na reakcję technika, która w zależności od SLA i stopnia skomplikowania awarii może trwać od 30min (rzadko) do nawet kilku godzin albo jeszcze gorzej w przypadku bardzo low-end'owych rozwiązań. Jasne - można stosować RAID i inne rozwiązania, ale wciąż ryzyko awarii jest stosunkowo wysokie.

Cloud Computing to zupełnie inna infrastruktura. Po pierwsze Moc Obliczeniowa i Przestrzeń Dyskowa są odseparowane od siebie w celu zwiększenia elastyczności. Przykładowa (uproszczona) architektura Platformy Cloud:

- Moc Obliczeniowa - Kilka(naście/dziesiąt/set) szaf Blade Serwerowych. Skalowalność jest praktycznie nieograniczona. Mamy więc do czynienia z Terabajtami pamięci RAM i setkami procesorów.

- Przestrzeń Dyskowa - Macierze SAN z pionową i poziomą replikacją danych, co zapewnia 100% bezpieczeństwo danych - polecam filmik:


Macierze połączone są z Blade-Serverami przez FC.

- Software, który zarządza całą infrastrukturą

Co nam daje taka konfiguracja?

Korzyści jest mnóstwo, ale skupmy się na najważniejszych:

1 - User nie dostaje pojedynczego, narażonego na awarie serwera, lecz "fragment" potężnej platformy opisanej powyżej

2 - User nie ma narzuconej konfiguracji sprzętowej, lecz sam dobiera sobie parametry maszyny (ilość RAMu, ilość i typ procesorów, ilość przestrzeni dyskowej)

3 - User nie musi się martwić o awarie sprzętowe. W przypadku awarii któregokolwiek elementu - Platforma automatycznie przydzieli nowe zasoby, zatem ewentualny downtime związany z awarią sprzętową wynosi 3-7 sekund.

4 - Jeśli nagle okaże się, że zapotrzebowanie na RAM / procesor / przestrzeń dyskową wzrosło - wystarczy kilkoma kliknięciami przydzielić kolejne zasoby. Wzrost z 1GB RAM do 50GB RAM (choć mało prawdopodobny) nie stanowi żadnego problemu. Zwróćmy uwagę, że w przypadku klasycznego serwera nawet minimalny upgrade wiąże się z odłączeniem serwera od prądu i sieci, wymontowaniem go z rack'a, rozkręceniem, rozbudowaniem, ... itd. Całość z reguły zajmuje trochę czasu. Nie wspominając już o tym, że przy znacznych rozbudowach, może się okazać że brakuje wolnych slotów na dodatkowy RAM, itp itd.

5 - Skoro już jesteśmy przy skalowaniu.. Tak na prawdę nic nie stoi na przeszkodzie by monitorować stopień obciążenia procesora / RAMu / dysku i automatycznie rozbudowywać infrastrukturę po przekroczeniu uzgodnionego poziomu (powiedzmy 85%) a następnie wracać do pierwotnej konfiguracji jeśli obciążenie serwera spadnie.

6 - Nie każdego interesuje środowisko, ale warto wspomnieć, że serwer oparty o Platformę Cloud może zużywać nawet o 70% mniej energii niż klasyczny serwer o podobnych parametrach.

Krótko mówiąc hosting staje się takim samym produktem jak prąd czy woda. Poprostu wpinamy się w infrastrukturę i korzystamy z niej, nie martwiąc się o zaplecze techniczne.

Czym się różni Cloud Hosting od starego dobrego VPS'a?

Zawsze słyszę to pytanie jak skończę opowiadać :) Otóż różnica jest olbrzymia.. Przede wszystkim w zastosowanym sprzęcie i technologii.

1 - W przypadku VPSów najczęściej mamy do czynienia z jednym serwerem podzielonym na kilka mniejszych maszyn wirtualnych.

2 - W przypadku Cloud Hostingu mamy do czynienia ze znacznie potężniejszą infrastrukturą

- Blade Servery o olbrzymiej wydajności
- Nadmiarowe procesory i pamięci RAM co zapewnia natychmiastowy przydział nowych zasobów w przypadku awarii
- Dyski w macierzach to najczęściej dyski 15k rpm / 146GB co zapewnia niezwykle krótki czas dostępu

3 - Platforma Cloud umożliwia natychmiastową, nieograniczoną skalowalność

Kto się tym zajmuje

Jak słusznie zauważyłeś Rafale Cloud Computing to bardzo złożony temat i nie można go sprowadzać do Amazona.. Dostawców Cloud Hostingu jest wciąż niewielu i są to głównie amerykańskie firmy (np. http://mosso.com, http://gogrid.com). W Europie jednym z pierwszych dostawców Cloud Hostingu jest irlandzki http://hosting365.com, który ma też swój oddział w Polsce :)

NOTE: Amazon dodatkowo oferuje tzw. Utility Computing - tzn zamiast stałej opłaty miesięcznej rachunek jest dynamicznie generowany na podstawie faktycznego "zużycia serwera".

W Polsce (ani w Europie z tego co wiem) póki co nie ma takiej oferty, ale to się już niebawem zmieni... :-)Tomasz Kozłowski edytował(a) ten post dnia 19.02.09 o godzinie 20:35
Tomasz Kozłowski

Tomasz Kozłowski ServeCloud.pl -
inteligentna
infrastruktura

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Na PW wpadło kilka istotnych pytań więc uzupełniam:

1 - Cloud zachowuje się tak jak każdy inny serwer dedykowany. Instaluje się na nim dowolny OS (łącznie z Windowsem), dostaje się dostęp root'a, można się podłączyć po KVM, itp.

2 - Pomiędzy poszczególnymi "Cloud Serwerami" można tak samo postawić VPN, load balancer, itp, itp. Z tą różnicą, że jest to o wiele prostsze i szybsze :)

3 - Cloud to nie jest "coś pomiędzy VPSem a Dedykiem". Cloud to rozwiązanie, które łączy w sobie najistotniejsze zalety obydwu powyższych jednocześnie eliminując ich wady. Zatem jeśli miałbym ustawić "hierarchię" to na górze byłby Cloud, potem długo nic i dopiero dedyk / vps.

Oczywiście są wciąż rozwiązania, które wymagają niezależności sprzętowej ale to są skrajne przypadki i wynikają głównie z "procedur korporacyjnych" a nie z faktycznego zapotrzebowania sprzętowego.

Z punktu widzenia sprzedawcy - odkąd pojawiła się u nas Platforma Cloud, strasznie ciężko jest sprzedać zwykłe serwery, które wciąż leżą na magazynie :) Na dodatek mnóstwo obecnych klientów chce się natychmiast przenieść na Cloud'a...
Maciej Kuś

Maciej Kuś właściciel, ibex.pl

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Witam,
- korzystam z Amazon S3 + CloudFront, ogólnie jestem zadowolony, choć do pewnego nowego projektu wolałbym mieć coś w zapasie alternatywnego.

Zależy mi obecnie przede wszystkim na dużej przestrzeni dyskowej.
Planowany przyrost dzienny danych to jakieś 10-100GB, przy czym muszę te dane przechowywać przez 2-4 tygodnii.

Do wypróbowania mam jeszcze: nirvanix.com, cloudfiles od mosso.com

Czy macie jakieś inne propozycje?
Adam Brodziak

Adam Brodziak PHP, football, fun

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Tomasz Kozłowski:
(...)
4 - Jeśli nagle okaże się, że zapotrzebowanie na RAM / procesor / przestrzeń dyskową wzrosło - wystarczy kilkoma kliknięciami przydzielić kolejne zasoby. Wzrost z 1GB RAM do 50GB RAM (choć mało prawdopodobny) nie stanowi żadnego problemu. (...)

Tomek, to co opisujesz jest bardzo kuszące, jednak rzadko występuje w naturze. Dla przykładu w Amazon musimy sobie postawić dodatkową instancję maszyny, podobnie jest w Aptana Cloud (bazują zdaje się na GoGrid). Trzeba to spiąć loadbalancerem, nic się automagicznie nie skaluje.

Dla moich, i nie tylko moich jak podejrzewam, potrzeb idealny byłby odpowiednik shared hosting skonfigurowany na klastrze, nie na pojedynczej maszynie. Oczekuje od chmury automatycznego przydzielania zasobów wtedy gdy są potrzebne i rozliczania mnie z ich zużycia, a nie z czasu życia instancji maszyny. Póki co jedynie oferta mosso.com wydaje się odpowiadać ww. potrzebom. Znacie jakieś inne chmury, które naprawdę się skalują?
Maciej Kuś

Maciej Kuś właściciel, ibex.pl

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Aptana to raczej chodzi na joyent.com

A do takich automagicznych "chmur" to trzeba chyba zaliczyć Google App Engine - choć wiadomo, że środowisko mocno określone.

Ja też czekam na "cudo", o które nie będę się musiał martwić czy podoła w przypadku wzrostu trafficu :)
Tomasz Kozłowski

Tomasz Kozłowski ServeCloud.pl -
inteligentna
infrastruktura

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Maciej, Adam:

Cuda o których piszecie są:

1 - Całkiem realne. Mocno upraszczając - całość sprowadza się do bieżącego monitorowania obciążenia serwera i przydzielenia mu dodatkowych zasobów, jeśli obciążenie przekroczy określony poziom (i nie wróci do normy w określonym czasie).

2 - W drodze :) Pracujemy nad takim rozwiązaniem, ale potrzebujemy niestety jeszcze trochę czasu.

A troszkę zbaczając z tematu - co jest dla was istotniejsze: te cuda o których pisaliśmy wyżej czy serwery zlokalizowane w PL? Jakie pingi są dla Was akceptowalne, a jakie już nie?
Adam Brodziak

Adam Brodziak PHP, football, fun

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Tomasz Kozłowski:
1 - Całkiem realne. Mocno upraszczając - całość sprowadza się do bieżącego monitorowania obciążenia serwera i przydzielenia mu dodatkowych zasobów, jeśli obciążenie przekroczy określony poziom (i nie wróci do normy w określonym czasie).

Może być, ale to nie moja boszka (jako programisty), tylko dostawcy. Ja mam mieć tylko możliwość wybrania takiego elastycznego pakietu.
A troszkę zbaczając z tematu - co jest dla was istotniejsze: te cuda o których pisaliśmy wyżej czy serwery zlokalizowane w PL? Jakie pingi są dla Was akceptowalne, a jakie już nie?

Pingi dla mnie nie mają takiego znaczenia (biznes międzynarodowy). Nawet jeśli byłby nastawiony na jakiś region, to nawet 200ms (z PL do USA) dla dynamicznej zawartości jest zwykle do przełknięcia. Reszta requestów idzie przez CDN, więc czas odpowiedzi jest szybki dla wszystkich.
Tomasz Kozłowski

Tomasz Kozłowski ServeCloud.pl -
inteligentna
infrastruktura

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Może być, ale to nie moja boszka (jako programisty), tylko dostawcy. Ja mam mieć tylko możliwość wybrania takiego elastycznego pakietu.

Trafiłeś w sedno :) Zgadzam się w 100%. Myślę, że hosting staje się powoli takim samym produktem jak prąd czy woda. Klienta nie powinna interesować infrastruktura i wszelkie sprawy związane z zaplecze technicznym - tylko to, że serwer pracuje non-stop bez względu na awarie sprzętowe, wzrost trafficu, itp. To jeszcze troche potrwa, ale myślę, że niebawem tak to będzie wyglądało.
Pingi dla mnie nie mają takiego znaczenia (biznes międzynarodowy). Nawet jeśli byłby nastawiony na jakiś region, to nawet 200ms (z PL do USA) dla dynamicznej zawartości jest zwykle do przełknięcia. Reszta requestów idzie przez CDN, więc czas odpowiedzi jest szybki dla wszystkich.

Aż tak źle nie będzie :) Alternatywna lokalizacja o której myślę to Irlandia. Pingi rzędu 50-60ms, a łącza jednak tańsze i pewniejsze więc łatwiej można zbudować na nich coś ciekawego. No i lepsze wyjście do USA w razie ekspansji do skali globalnej.
Adam Brodziak

Adam Brodziak PHP, football, fun

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Tomasz Kozłowski:
Aż tak źle nie będzie :) Alternatywna lokalizacja o której myślę to Irlandia. Pingi rzędu 50-60ms, a łącza jednak tańsze i pewniejsze więc łatwiej można zbudować na nich coś ciekawego. No i lepsze wyjście do USA w razie ekspansji do skali globalnej.

IMHO hosting w chmurze powinien iść w parze z Content Delivery Network, choćby w najprostszej postaci, dla statycznych zasobów. Wtedy czas odpowiedzi serwera jest istotny głównie dla zapytań AJAX.
Tomasz Kozłowski

Tomasz Kozłowski ServeCloud.pl -
inteligentna
infrastruktura

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

I znów się z Tobą zgadzam. Co więcej - rozproszenie danych pozwala też zachować stabilność całości, nawet w przypadku awarii jednego z DC.
Rafał S.

Rafał S. Czasami I. Czasami
T.

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Ja może dołożę swoje 3 grosze.

Od niedawna praktycznie każda firma hostingowa, nawet mała ma możliwość przekształcenia swojej infrastruktury w tzw. "chmurkę" i zaoferowanie tego co dotychczasz mogli tylko wielcy, oczywiście powwstała oferta będzie w mniejszej skali ale jest możliwa.

Można to zauważyć na przykładzie portalu itod.com. Użyta została platforma openqrm. Pozwala ona tanim kosztem (względnie tanim ponieważ potrzeba kilku specjalistów IT (-; ) zwirtualizować i skonsolidować infrastrukturę Data Center. Ma wbudowane mechanizmy billingu za rzeczywiste zużycie zasobów, automatycznej zmiany zasobów sprzętowych w razie awarii itp itd. Nie potrzeba do tego wielkich szaf wypchanych blade maszynami, FC switchami itd. Infrastrukturę można zbudować z normalnych serwerów.

Po drugiej stronie stają duże koncerny:
Amazon Cloud
HP Cloud
IBM Cloud
Cisco Unified Computing
Microsoft Azure Cloud

Także niebawem zobaczymy, a raczej już widzimy wysyp "chmurek".
Wszyscy w to wchodzą i będzie to naturalna droga przeobrażenia rozwiązań IT w najbliższych latach. Całe te chmurki stwarzają niesamowite możlwiości(głównie zarobkowe (-; ) dla producentów platform wirtualizacyjnych(kręgosłup rozwiązań chmurkowych) oraz twórców oprogramowania w modelu SaaS.

Aktualnie widzę tylko jeden problem. Prędzej czy później będzie musiało dojść do "łączenia się" małych chmurek w celu powstania platform które będą mogły rywalizować z gigantami. Niestety aktualnie nie ma standardu budowy chmur i rozwiązań cloud computingu. Standard taki dopiero powstaje, ale może być za późno.

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Czy dyski są spięte jakimś specjalnym RAIDEM?
Rafał S.

Rafał S. Czasami I. Czasami
T.

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Postaram się odpowiedzieć "kompleksowo".

W rozwiązaniach Cloud Computingu, wysoko dostepnej wirtualizacji itp. stosuje się zewnętrzne macierze dyskowe podpięte do dużej ilości serwerów. Macierze te połączone są do serwerów wysoko wydajnymi łączami typu FibreChannel lub InfiniBand. Oczywiście połączenia są redundantne i nadmiarowe tak aby nigdy nie stracić połączenia z danymi, czyli de fakto maszynami wirtualnymi.

Idąc dalej, na macierzach buduje się oczywiście RAID`a następnie macierze są replikowane między sobą za pomocą odpowiedniego rozwiązania sprzętowego lub softwarewoego ( np. dostarczane z macierzami HP EVA sfotware - HP StorageWorks Continuous Access EVA). Oczywiście dane z macierzy są dostępne na wszystkich serwerach dzięki zastosowaniu odpowiedniego, klastrowego systemu plików.

Także reasumując, RAID oczywiście jest, ale jest on tylko jednym ze środków ochrony przed utratą Twoich danych i zachowaniem ciągłości działania usługi.
Andrzej F.

Andrzej F. Biznes Nawigator

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Przy okazji http://cloudcomputingarchitect.com/

konto usunięte

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

takie małe pytanie:
czy można utożsamiać cloud computing do ASP(Application Service Provider)?
Tomasz Kozłowski

Tomasz Kozłowski ServeCloud.pl -
inteligentna
infrastruktura

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Robert Ł.:
takie małe pytanie:
czy można utożsamiać cloud computing do ASP(Application Service Provider)?

Chyba nie bardzo.. ewentualnie SaaS, ale tez nie do konca..

Cloud Computing to nie tylko software, ale tez hardware (konkretniej infrastruktura) ktora stanowi jednak zupelnie inna warstwe niz sama aplikacja.

konto usunięte

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Tomasz Kozłowski:
Robert Ł.:
takie małe pytanie:
czy można utożsamiać cloud computing do ASP(Application Service Provider)?

Chyba nie bardzo.. ewentualnie SaaS, ale tez nie do konca..

Cloud Computing to nie tylko software, ale tez hardware (konkretniej infrastruktura) ktora stanowi jednak zupelnie inna warstwe niz sama aplikacja.

Ja bym to widział tak, że dostawca chmury dostarcza infrastrukturę + podstawowę API (na niższym lub wyższym poziomie abstrakcji) do zarządzania tą infrastrukturą. Klient takiej chmury może na niej podstawić swój software i udostępnić go jako serwis. W ten sposób staje się dostawcą SaaS, bedąc jednocześnie klientem chmury.

Polecam "Above the Clouds: A Berkeley View of Cloud Computing", http://www.eecs.berkeley.edu/Pubs/TechRpts/2009/EECS-2...Maciej Gawinecki edytował(a) ten post dnia 08.01.10 o godzinie 19:55
Aneta Kowalska

Aneta Kowalska key account manager,
3Services Factory
S.A.

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Jak słusznie zauważyłeś Rafale Cloud Computing to bardzo złożony temat i nie można go sprowadzać do Amazona.. Dostawców Cloud Hostingu jest wciąż niewielu i są to głównie amerykańskie firmy (np. http://mosso.com, http://gogrid.com). W Europie jednym z pierwszych dostawców Cloud Hostingu jest irlandzki http://hosting365.com, który ma też swój oddział w Polsce :)

W Polsce (ani w Europie z tego co wiem) póki co nie ma takiej oferty, ale to się już niebawem zmieni... :-)

i zmieniło się :) w marcu tego roku powstało 3ServicesFactory, które oferuje usługę cloud computingu - cloud2b - aczkolwiek nie jest to cloud hosting, bo oni oferują usługę kolokacjiAneta Kowalska edytował(a) ten post dnia 16.09.11 o godzinie 11:10
Bartosz Bobkiewicz

Bartosz Bobkiewicz Inżynier sieci i
systemów IT [CCNP],
Google Professional
...

Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?

Tomasz Kozłowski:
3 - User nie musi się martwić o awarie sprzętowe. W przypadku awarii któregokolwiek elementu - Platforma automatycznie przydzieli nowe zasoby, zatem ewentualny downtime związany z awarią sprzętową wynosi 3-7 sekund.
Jestem ciekaw, jak ma Pan zamiar zrealizowac ten maksymalny downtime w czasie do 7 sekund. Dla kazdego serwera klienta ma Pan zamiar stawiac klona w postaci FT? Inaczej niespecjalnie widze szanse realizacji tego, bo jak padnie HOST, na ktorym postawiony byl VM, to zanim virtualka stanie na innym HOSCIe, nalezy wyczekac, az VM ponownie sie zbootuje. No, chyba ze sa tu jakies nowatorskie techniki, o ktorych nie wiem, prosze mnie zatem oswiecic.

pozdrawiam,
Bartosz Bobkiewicz



Wyślij zaproszenie do