Temat: Cloud hosting - a co to właściwie ?
Witam,
Nikt się nie kwapi do wyjaśnień więc spróbuję zarysować temat.
Czym się różni Cloud Hosting od Klasycznego Hostingu?
Klasyczny serwer to w dużym uproszczeniu skrzynka z procesrorem, pamięcią RAM i dyskiem twardym. W większości przypadków jeśli którykolwiek z elementów ulegnie awarii - cały serwer leży i czeka na reakcję technika, która w zależności od SLA i stopnia skomplikowania awarii może trwać od 30min (rzadko) do nawet kilku godzin albo jeszcze gorzej w przypadku bardzo low-end'owych rozwiązań. Jasne - można stosować RAID i inne rozwiązania, ale wciąż ryzyko awarii jest stosunkowo wysokie.
Cloud Computing to zupełnie inna infrastruktura. Po pierwsze Moc Obliczeniowa i Przestrzeń Dyskowa są odseparowane od siebie w celu zwiększenia elastyczności. Przykładowa (uproszczona) architektura Platformy Cloud:
- Moc Obliczeniowa - Kilka(naście/dziesiąt/set) szaf Blade Serwerowych. Skalowalność jest praktycznie nieograniczona. Mamy więc do czynienia z Terabajtami pamięci RAM i setkami procesorów.
- Przestrzeń Dyskowa - Macierze SAN z pionową i poziomą replikacją danych, co zapewnia 100% bezpieczeństwo danych - polecam filmik:
Macierze połączone są z Blade-Serverami przez FC.
- Software, który zarządza całą infrastrukturą
Co nam daje taka konfiguracja?
Korzyści jest mnóstwo, ale skupmy się na najważniejszych:
1 - User nie dostaje pojedynczego, narażonego na awarie serwera, lecz "fragment" potężnej platformy opisanej powyżej
2 - User nie ma narzuconej konfiguracji sprzętowej, lecz sam dobiera sobie parametry maszyny (ilość RAMu, ilość i typ procesorów, ilość przestrzeni dyskowej)
3 - User nie musi się martwić o awarie sprzętowe. W przypadku awarii któregokolwiek elementu - Platforma automatycznie przydzieli nowe zasoby, zatem ewentualny downtime związany z awarią sprzętową wynosi 3-7 sekund.
4 - Jeśli nagle okaże się, że zapotrzebowanie na RAM / procesor / przestrzeń dyskową wzrosło - wystarczy kilkoma kliknięciami przydzielić kolejne zasoby. Wzrost z 1GB RAM do 50GB RAM (choć mało prawdopodobny) nie stanowi żadnego problemu. Zwróćmy uwagę, że w przypadku klasycznego serwera nawet minimalny upgrade wiąże się z odłączeniem serwera od prądu i sieci, wymontowaniem go z rack'a, rozkręceniem, rozbudowaniem, ... itd. Całość z reguły zajmuje trochę czasu. Nie wspominając już o tym, że przy znacznych rozbudowach, może się okazać że brakuje wolnych slotów na dodatkowy RAM, itp itd.
5 - Skoro już jesteśmy przy skalowaniu.. Tak na prawdę nic nie stoi na przeszkodzie by monitorować stopień obciążenia procesora / RAMu / dysku i automatycznie rozbudowywać infrastrukturę po przekroczeniu uzgodnionego poziomu (powiedzmy 85%) a następnie wracać do pierwotnej konfiguracji jeśli obciążenie serwera spadnie.
6 - Nie każdego interesuje środowisko, ale warto wspomnieć, że serwer oparty o Platformę Cloud może zużywać nawet o 70% mniej energii niż klasyczny serwer o podobnych parametrach.
Krótko mówiąc hosting staje się takim samym produktem jak prąd czy woda. Poprostu wpinamy się w infrastrukturę i korzystamy z niej, nie martwiąc się o zaplecze techniczne.
Czym się różni Cloud Hosting od starego dobrego VPS'a?
Zawsze słyszę to pytanie jak skończę opowiadać :) Otóż różnica jest olbrzymia.. Przede wszystkim w zastosowanym sprzęcie i technologii.
1 - W przypadku VPSów najczęściej mamy do czynienia z jednym serwerem podzielonym na kilka mniejszych maszyn wirtualnych.
2 - W przypadku Cloud Hostingu mamy do czynienia ze znacznie potężniejszą infrastrukturą
- Blade Servery o olbrzymiej wydajności
- Nadmiarowe procesory i pamięci RAM co zapewnia natychmiastowy przydział nowych zasobów w przypadku awarii
- Dyski w macierzach to najczęściej dyski 15k rpm / 146GB co zapewnia niezwykle krótki czas dostępu
3 - Platforma Cloud umożliwia natychmiastową, nieograniczoną skalowalność
Kto się tym zajmuje
Jak słusznie zauważyłeś Rafale Cloud Computing to bardzo złożony temat i nie można go sprowadzać do Amazona.. Dostawców Cloud Hostingu jest wciąż niewielu i są to głównie amerykańskie firmy (np.
http://mosso.com,
http://gogrid.com). W Europie jednym z pierwszych dostawców Cloud Hostingu jest irlandzki
http://hosting365.com, który ma też swój oddział
w Polsce :)
NOTE: Amazon dodatkowo oferuje tzw. Utility Computing - tzn zamiast stałej opłaty miesięcznej rachunek jest dynamicznie generowany na podstawie faktycznego "zużycia serwera".
W Polsce (ani w Europie z tego co wiem) póki co nie ma takiej oferty, ale to się już niebawem zmieni... :-)
Tomasz Kozłowski edytował(a) ten post dnia 19.02.09 o godzinie 20:35