konto usunięte

Temat: Dostęp do Chmury przez Web Serwisy

Rozumiem, że Cloud Computing dostarcza mi instrakturę do odpalania aplikacji na odległej maszynie wirtualniej, przechowywanie danych i wydierżawioną przepustowość na łączu internetowym z i do chmury. Mam kilka pytań, jako zupełnie początkujący w tej dziedzinie.

1. Załóżmy, że w Amazon EC2 tworze instację wirtualnej maszyny na Linuksie. W jaki sposób umieszczam na niej swoje oprogramowanie? Tak jak w przypadku tradycyjnego hostingu: FTP/SCP ? Mogę tam wysłać wszystko? PHP, skonfigurowane Web serwisy, Jave, biblioteki? Czy tak samo jest w przypadku innych dostawców chmur, np. Google AppEngine, Microsoft Azure ?

2. Widzę, że EC2 pozwala na dostęp do infrastuktury za pomocą Web serwisow (SOAP/REST). Co mogę zrobić za pomocą Web serwisow? Tylko przekonfigurowac infrakstrukturę?

3. Czy za pomoca Web serwisow w Amazon Web Services (a nie tylko EC2) mogę wykonywać operacje jakiegoś innego rodzaju? Na przykład zapis danych do bazy danych lub przekazywanie/kolejkowanie messag? Czy oprogramowanie na mojej wirtualnej maszynie w EC2 moze korzystac z tych dodatkowych Web serwisow czy tylko mam dostęp do nich spoza chmury? Tylko poprzez SOAP/REST czy tez poprzez jakies kanaly nizszego poziomu, nie wiem, np. RPC, RMI ?

ps. Czemu tyle grup różnych o podobnej tematyce: Cloud, Cloud Computing, Cloud Hosting?
Tomasz Kozłowski

Tomasz Kozłowski ServeCloud.pl -
inteligentna
infrastruktura

Temat: Dostęp do Chmury przez Web Serwisy

Macieju, poniżej odpowiedzi na Twoje pytania.

ad 1 - od dostawcy otrzymasz adres IP swojej maszyny i haslo root'a. Poruszasz sie po maszynie tak jak po serwerze dedykowanym dzierzawionym / kolokowanym w "klasycznej" serwerowni. Zatem mozesz sobie tam smialo zainstalowac FTP i wrzucac pliki przez FTP. Jesli skonfigurujesz tam srodowisko JAVY - mozesz tez wrzucic i uruchomic aplikacje Javowska, itp.

Jednak nie zawsze dziala to tak samo.. Niektorzy dostawcy maja pewne ograniczenia. Np Google AppEngine ma swoj wlasny silnik bazodanowy z ktorego jestes zmuszony korzystac. Tak wiec Twoja aplikacja musi byc napisana stricte pod GAE.

ad 2 i 3 - nie "tylko przekonfigurowac" ale "AŻ przekonfigurować" :-) W klasycznym modelu upgrade serwera to manualny proces, który nie rzadko wymaga negocjacji z handlowcami i potrafi trwać od kilku dni do kilku tygodni. W przypadku cloud'a możesz sam konfigurować infrastrukturę jak Ci się tylko podoba. Natychmiast!

Ponadto możesz zmienić system operacyjny swojej maszyny, często masz też wbudowany monitoring zużycia zasobów itp. Niektórzy udostępniają też API dzięki czemu możesz po stronie swojej aplikacji napisać skrypt który odczytuje poziom zużycia zasobów i jeśli krytyczna wartość zostaje osiągnięta - wykonuje konkretną akcję (np. dokłada RAM)

konto usunięte

Temat: Dostęp do Chmury przez Web Serwisy

Dziękuję!

Następna dyskusja:

Microsoft mocno "wchodzi w ...




Wyślij zaproszenie do