Juliusz B.

Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU

Temat: Zagraniczne sieci handlowe trafiają do Chin

Wal-Mart, Carrefour oraz inne sieci hipermarketów opanowują rynek Państwa Środka. Detaliści są przyjmowani z otwartymi rękoma przez chiński rząd, który w tym sektorze przemysłu prowadzi mało restrykcyjną politykę, otwartą na obcych inwestorów. Główną przyczyną takiej postawy władz jest fakt, iż zagraniczne koncerny nie staną się czołowymi graczami na chińskim rynku, gdzie 1,3 mld ludzi korzysta z masowej konsumpcji.


"Rząd nie jest zainteresowany nadmiernym udziałem zagranicznych
przedsiębiorstw w krajowym rynku", powiedziała Candy Huang, analityk z BNP Paribas w Szanghaju. "Największe sieci detaliczne w Chinach aktualnie posiadają ok. pięciu proc. udziału w rynku", dodała Huang. Zagraniczne koncerny ciężko pracują, by zwiększyć swój udział w rynku Państwa Środka.

Brytyjski detalista Tesco zamierza otworzyć kolejne 10 hipermarketów w br. Z 90 proc. udziałem w Hymall - należącym do tajwańskiego koncernu Ting Hsin International Group, Tesco posiada obecnie 45 sklepów Hymall. Amerykańska sieć Home Depot Inc podpisała również porozumienie na kupno chińskich sklepów Homeway. "Konsolidacja jest zdecydowanie trendem", powiedziała Huang. "Ostatecznie, na rynku pozostaną tylko trzej najwięksi gracze, ale mimo wszystko rynek detaliczny zdecydowanie nie będzie zdominowany przez zagraniczne koncerny".
Juliusz B.

Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU

Temat: Zagraniczne sieci handlowe trafiają do Chin

Starbucks wyniesie się z Zakazanego Miasta?

Reuters 2007-03-11

Członek chińskiego parlamentu zażądał natychmiastowego zamknięcia kawiarni Starbucks w pekińskim Zakazanym Mieście, działającej już od 7 lat w dawnej siedzibie chińskich cesarzy.
Dwa miesiące po tym, jak w chińskiej telewizji zaapelowano o zamknięcie amerykańskiej kawiarni, , Sturbucks zdjął swoje logo, ale dalej normalnie działa i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów.
- Sturbucks musi natychmiast wynieść się z cesarskiego pałacu. Nie może dłużej plamić symbolu chińskiej kultury - mówi Jiang Hongbin, deputowany chińskiego parlamentu z prowincji Heilongjiang. Fasadowy Chiński Kongres Ludowy zbiera się raz do roku.
- Tak długo, jak tam pozostaje, stanowi wyzwanie rzucone naszej narodowej kulturze - mówi Jiang, biznesmen z Heilongjiangu.
W odpowiedzi na rozpoczęty przez chińską telewizję, pałacowe muzeum zapowiedziało podjęcie próby zawarcia kompromisu z siecią Starbucks. Przedstawiciele muzeum zaznaczyli, że czynsz, który płaci kawiarnia idzie na utrzymanie Pałacu.
Uchwały Chińskiego Kongresu Ludowego nie mają praktycznie żadnego znaczenia. Parlament przedstawia jedynie propozycje rządowi, jego postanowienia rzadko wchodzą w życie, ale czasami włącza się je do chińskiego prawa.
Wojciech Jakóbiec

Wojciech Jakóbiec Sinolog, tłumacz j.
chińskiego,
współzałożyciel
www.sina....

Temat: Zagraniczne sieci handlowe trafiają do Chin

Starbucks w środku Zakazanego Miasta rzeczywiście trochę razi; no ale w końcu przy placu Tian'anmen (niedaleko od Mauzoleum Mao) stoi jeden z bodaj dwustu barów sieci McDonald's w tym mieście, co też jest na pierwszy rzut oka zadziwiające.

Ale nie o tym chciałem... Przytoczona tutaj depesza Reuters'a zawiera dość dziwaczną charakterystykę OZPL (wolę jednak to tłumaczenie, lepiej oddające chiński oryginał i przyjęte już w polskojęzycznej literaturze niż dosłowne tłumaczenie angielskiego "National People's Congress"). Decyzje OZPL mają jednak pewne znaczenie, gdyż nie jest tak, że "czasami włącza się je do chińskiego prawa". Przecież to właśnie OZPL (jak każdy parlament) uchwala ustawy, które stanowią podstawę chińskiego systemu prawnego, a rząd (czyli Rada Państwowa) jest jednym z organów występujących z inicjatywą ustawodawczą. Oczywiście kluczowe decyzje zapadają w najwyższych gremiach partyjnych (KC czy Biurze Politycznym), ale muszą przejść przez parlament, żeby formalnie stać się obowiązującym prawem. Ponieważ OPZL rzeczywiście zbiera się tylko raz do roku, większość ustaw uchwala jego Stały Komitet, ale z pewnością nie rząd.
Juliusz B.

Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU

Temat: Zagraniczne sieci handlowe trafiają do Chin

prawdę mówiąc tak sądziłem - na logikę
nie znałem jednak szczegółowo systemu politycznego Chin
właśnie te mechanizmy są ciekawe i stąd między innymi pomysł na grupę.

Państwem Środka niby rządzi partia komunistyczna i działa jak komunistyczna, a w kraju coraz więcej kapitalizmu
Wojciech Jakóbiec

Wojciech Jakóbiec Sinolog, tłumacz j.
chińskiego,
współzałożyciel
www.sina....

Temat: Zagraniczne sieci handlowe trafiają do Chin

Aktualnie np. OZPL (który właśnie odbywa swoją doroczną sesję) jest w trakcie uchwalania bardzo ważnej ustawy - "Prawa rzeczowego", która stanowi pierwszą część pierwszego w dziejach ChRL kodeksu cywilnego (który uchwalany będzie "w odcinkach", tj. w postaci kilku ustaw).

Komunistyczna Partia Chin jest rzeczywiście "komunistyczna" już tylko na poziomie nazewnictwa, frazeologii (a i to coraz mniej) i leninowskiej struktury organizacyjnej. Realnie ewoluuje w kierunku partii narodowej, bo prowadzenie walki klasowej przez partię, w której KC zasiadają kapitaliści byłoby chyba jednak zbyt kuriozalne...

Temat: Zagraniczne sieci handlowe trafiają do Chin

Trudno w ogóle porównywać chiński komunizm z naszym europejskim. Począwszy od zupełnie innej mentalności społeczeństwa, skierowanego niejako z zasady na funkcje społeczne (w przeciwieństwie do europejczyków i amerykanów dla których podstawowym dobrem jest ich własne szczęście) a kończąć na tym że Chińczycy wywalczyli go wewnatrz, sami, bez pomocy Wielkiego Brata. Odnoszę wrażenie, że chińczykom o wiele mniej niż nam przeszkadza to, że ich system niebardzo przystaje już do ideologii. Ale Chiny to bardzo wielki kraj i właściwie należałoby opisywać innaczej każdą prowincję. Rzeczywiście Starbuck's w Zakazanym Mieście razi, muszę przyznać że kiedy go zobaczyłem wydawało mi się, że to pomyłka, innaczej jednak reagowała większość turystów, która z ochotą kupowała kawę wartą 1/4 wypłaty przeciętnego chińczyka...no cóż to jest po prostu biznes.



Wyślij zaproszenie do